Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Festival LITR Olomouc 2019. Foto: Monika Abrhámová Festival LITR Olomouc 2019. Foto: Monika Abrhámová

Spojit knihy a výtvarné umění. Festival LITR v Olomouci oslavil páté narozeniny a představil malé nakladatele

LITR je komorní olomoucký festival zaměřený na představení autorských a uměleckých publikací, které jsou vydávány malými nezávislými nakladateli. Festival jsme navštívili a vybrali pro vás to nejzajímavější, co se v prostorách univerzitního konviktu předposledního zářijového víkendu událo.

Z původně školního projektu nakonec vznikla akce, která letos oslavila své půlkulaté páté narozeniny. „V rámci semináře jsme s kamarády chtěli vymyslet projekt, který by spojoval výtvarné umění a knihy. Původně jsem to neviděla úplně reálně,“ komentuje vznik LITRu jeho ředitelka Nela Klajbanová: „ale zapojilo se do toho hrozně moc lidí a hned první ročník nás přesvědčil o tom, že je potřeba to opakovat.“ V Olomouci navíc chybí odběrné místo pro podobné publikace, čili veletrh také zprostředkovává možnost pořídit si nějakou knížku přímo na místě.

Festival LITR Olomouc 2019. Foto: Monika AbrhámováFestival LITR Olomouc 2019. Foto: Monika Abrhámová

Komiksy, potisky, nálepky a odborná literatura všech žánrů

Rozmanitost nabídky festivalu je opravdu záslužná. Mimo knih zde můžete zakoupit sešity, pohledy a nálepky, stejně tak jako stolní hry, dětské knížky a časopisy. Komiksoví nadšenci si přišli na své u stánku Julie Černé nebo u stánku No Ordinary Heroes. Pokud máte, stejně jako autorka tohoto článku, rádi grafické listy a tisky, určitě byste zavítali k Fat Cat Press, Kudla Press nebo ke stánku Prakosti.

Různými tiskovými technikami se dlouhodobě zabývá také ROE pod značkou Linda Retterová. Linda tiskne na papír, textil a jiné materiály, z toho pak vytváří knihy, oblečení a animované filmy. Kreativci jakékoli šikovnosti si během jednoho z festivalových workshopů mohli vyzkoušet potisknout tričko všemožnými technikami a získat tak skutečně originální (ne)nositelný kousek do šatníku.

Workshop potiskování triček, festival LITR Olomouc 2019. Foto: Monika AbrhámováWorkshop potiskování triček, festival LITR Olomouc 2019. Foto: Monika Abrhámová

Téma autorské knihy

„Ty páté narozeniny jsou spíš takové symbolické, někdy mám pocit, že jsme pořád na startu,“ komentuje akci Nela, a jedním dechem dodává: „určitě bychom se chtěli rozvíjet. Existuje spousta možností, jakým způsobem  ̶  můžeme více spolupracovat se zahraničím, ale musíme pořád myslet na publikum, které máme tady. Snažíme se návštěvníky seznámit s tématem autorské knihy, což bychom třeba v Praze dělat nemuseli.“ Možnosti jsou tedy otevřené a my si rádi počkáme na to, jakým směrem se LITR vydá.

Nela Klajbanová, ředitelka festivalu LITR Olomouc. Foto: Monika AbrhámováNela Klajbanová, ředitelka festivalu LITR Olomouc. Foto: Monika Abrhámová

„Je důležité, že je do toho zapojených spoustu šikovných lidí. Například Honza a Vendula Tomšů, kteří studují scénografii na DAMU a dlouhodobě působí u divadla, nám vymýšlejí architekturu celého prostoru. Mají volnou ruku, dostanou jen indicie od grafika, který navrhuje vizuál.“ Festival ve velké míře spolupracuje s papírnami a tiskaři, takže mohou využívat různé papíry a další materiály, čímž získávají široké pole možností, co se vizuálního zpracování týče. Letošní ročník tak byl zahalen do slavnostní zlaté fólie a veškeré doprovodné brožury se lehce třpytily.

A ještě něco navíc

V rámci doprovodného programu mohli návštěvníci zhlédnout prezentace dalších knižních událostí, jako je festival PhaseBook, FRAME, nebo se dozvědět něco více o soutěži Nejkrásnější kniha, již tradičně pořádá Památník Národního písemnictví. Perličkou narozeninového programu byl kontinuální workshop výroby slizu, kterého se nadšeně účastnily všechny zastoupené generace.

Festival LITR Olomouc 2019. Foto: Monika AbrhámováFestival LITR Olomouc 2019. Foto: Monika Abrhámová

Klíčovou myšlenkou LITRu je neuvažovat o knize jako o zboží. Festival v sobě skutečně spojuje volnou výtvarnou tvorbu s odbornými i beletristickými knihami a grafickými listy. Atmosféra, jež zde panuje, je přátelská a veskrze příjemná. Tvůrci programu navíc neopomíjejí ani nejmladší návštěvníky, stejně tak jako nutnost poukázat na to, že není kniha jako kniha a že můžeme podpořit malá nakladatelství a autorskou tvorbu. Proto se těšíme na další ročníky a na to, co přinesou.

http://litrolomouc.cz/

Galerie

Další články