Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Realizace Špičky v Tanvaldu, která na svém zrcadlovém povrchu odráží okolní přírodu. | Zdroj: Facebook Mjölk architekti Realizace Špičky v Tanvaldu, která na svém zrcadlovém povrchu odráží okolní přírodu. | Zdroj: Facebook Mjölk architekti

Špička, která budí emoce. Studio Mjölk navrhlo atypickou rozhlednu v Jizerských horách, názory na ni se různí

Velké pozdvižení mezi širokou veřejností vzbudila ještě nezpřístupněná vyhlídka Špička od libereckého Studia Mjölk, která se nachází na Malém Špičáku nad Tanvaldem. Přestože nebyla oficiálně zkolaudovaná, nalézá již nyní své odpůrce i podporovatele. Hemží se debaty, zda vyhlídka připomíná lžíci, vesmírný objekt či odkazuje na tradici bobové dráhy. Jak to doopravdy je?

Špička vznikla jako 5. vyhlídka studia Mjölk a sami autoři s ní uzavírají své desetileté působení v oblasti turistických rozhleden a vyhlídek. Deset let se snaží architekti zmíněného studia zvelebovat česká turistická místa a vytvářet originální stavby. Mnohokrát se setkali s kritikou a nepochopením, přesto ale nepolevili a řídí se heslem „Maximální nasazení se vyplácí“.

Jan Vondrák a Jan Mach založili liberecké studio Mjölk ihned po ukončení studií na  FUA v Liberci. | Zdroj: Studio Mjölk Jan Vondrák a Jan Mach založili liberecké studio Mjölk ihned po ukončení studií na FUA v Liberci. | Zdroj: Studio Mjölk

„Když jsme v roce 2010 bodovali v naší první mezinárodní soutěži a prosadili se mezi stovkami architektů z ciziny, zjistili jsme, že má smysl se prát. Od té doby jsme s našimi projekty objeli kus světa a stále věříme, že se vyplatí dělat věci naplno,“ popisují na svých webových stránkách.

Mezi dalšími projekty studia Mjölk, které je na české scéně již od roku 2008, najdete například rodinné domy a vily s interiéry, ve kterých hrají hlavní roli tlumené barvy, provzdušněné prostory a všudypřítomné dřevo.

Jedním z posledních projektů studia Mjölk je Vila s fontánou, o které psali i v italské Elle Decor. | Zdroj: Studio MjölkJedním z posledních projektů studia Mjölk je Vila s fontánou, o které psali i v italské Elle Decor. | Zdroj: Studio Mjölk

V cyklu rozhleden a vyhlídek nakreslilo studio přes desítku návrhů, z nichž se 5 zrealizovalo. Z českých lesů a hájů můžete znát Vyhlídku Růženku, která je taky nejmenší realizovanou vyhlídkou Mjölk, nacházející se v obci Růžová blízko Děčína. Podstatně vyšší stavbou je Věž Vokurka stojící v obci Heřmanice. Tato rozhledna vznikla jako první projekt architektů, kteří se po studiu snažili navázat na tradici stavění v otevřené krajině severních Čech.

V tomto snažení pokračují i v dnešních dnech, kdy úspěšně dokončují nejen Špičku, ale také vyhlídky v Rokytnici nad Jizerou. Uzavře se tak dekáda našeho zkoumání staveb ve volné krajině, jednoho z velkých témat našeho studia. Různost jednotlivých konceptů vychází z odlišného přístupu k jednotlivým místům a dělá z celé série přehlídku architektonických forem, které vždy stojí na pečlivé analýze místa a opodstatnění jednotlivých návrhů,“ přibližují Mjölk architekti svou desetiletou práci.

Jednou z prvních realizací studia Mjölk je Věž Vokurka, která vznikla v Heřmanicích. | Zdroj: Studio MjölkJednou z prvních realizací studia Mjölk je Věž Vokurka, která vznikla v Heřmanicích. | Zdroj: Studio Mjölk

Proč se Špička stala kontroverzní vyhlídkou, aniž by byla slavnostně otevřena?

Bez pochyb díky jejímu neobvyklému tvaru i zpracování. Lesklé kovové zářící těleso upoutává pozornost nejen z okolí Malého Špičáku a přitahuje tak zvědavé oči občanů i turistů. Vyhlídka se nachází v místě, kde kdysi fungovala bobová dráha. Autoři tak odvážným tvarem připomněli historii bobů, které mají v okolí Jablonce nad Nisou dlouhou tradici. Starosta Tanvaldu plánuje kolem vyhlídky zprovoznit turistickou trasu, která bude představovat historii bobové dráhy, ale také vést na vyhlídku Špička.

Mnoha diskuzemi se vanou připomínky, že vyhlídka nezapadá do okolní krajiny a narušuje také skálu, na které je vystavěna. Její neobvyklé zpracování v podobě zrcadla ve spodní části nalézá ale rovněž své obdivovatele, kteří si chválí výstup na vyhlídku se zrcadleným obrazem krajiny i jich samotných. Sami autoři popisují vyhlídku takto: „Vyhlídka má tři tenké, ocelové nohy a lesklý břich, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe. Zrcadlený obraz na zakřiveném povrchu je deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný. Vyhlídka tu bude desítky let a navštíví ji tisíce lidí, ale každý si odnese jiný pocit pomíjivosti.

Realizace Špičky v Tanvaldu, která na svém zrcadlovém povrchu odráží okolní přírodu. | Zdroj: Facebook Mjölk architektiRealizace Špičky v Tanvaldu, která na svém zrcadlovém povrchu odráží okolní přírodu. | Zdroj: Facebook Mjölk architekti

I když stále velká část občanů dává přednost konzervativnějším rozhlednám, tak se mezi nimi najdou takoví, již jsou otevření novým výzvám a ocení snahy architektů. Velkou roli při realizaci rozhleden hrají starostové obcí, kteří mohou nápady architektů odmítnout, a nebo je naopak podpořit a vzít jejich práci za vlastní. Díky důvěře pana starosty Tanvaldu, Vladimíra Vyhnálka, mohla Špička vzniknout a za pár dní se dočká svého otevření. 

Studii jsme navrhli již před čtyřmi lety. Dlouho trvalo, než jsme pro stavbu získali stavební povolení a obec si na ni sehnala peníze. Samotná realizace proběhla rychle během čtyř měsíců v létě 2020. Samozřejmě je to stavba experimentální, a tak byla její realizace dobrodružná, komentují architekti ze studia Mjölk.

Pokora s odvahou jako nezbytnost architektů

Velmi složitá je práce architektů v přírodě, kdy realizaci projektů v chráněných územích omezují tvrdá a často nesmyslná pravidla. Jak upozorňují sami architekti: „Trochu se zapomíná na to, že i horské stavebnictví má svůj vývoj a pokud architekti pracují s dostatečnou pokorou k danému prostředí, může vzniknout výjimečná stavba.“

Vyhlídka Růženka | Zdroj: Studio MjölkVyhlídka Růženka | Zdroj: Studio Mjölk

„Každá stavba umístěná do krajiny je trvalým zásahem do přírody a místo zcela promění. Je potřeba to udělat s respektem a zároveň s odvahou. Jsme rádi, že každá z těch pěti staveb je úplně jiná, originální. Nikdy bychom si nedovolili se opakovat, vždy hledáme unikátní pocit, který by stavba měla probouzet, jakou situaci by měla se svým přírodním prostředím vytvořit.

Zpracování veřejných zakázek, jakými jsou i vyhlídky a rozhledny, není pro architektonická studia zcela jednoduché. Vždy se setkají s různorodými názory, ať už s pochopením či nikoliv. Razí tak nelehkou cestu, kterou se snaží představit moderní architekturu nezaujaté veřejnosti a zvelebit tak místa, která by jinak zůstala bez povšimnutí.

Další články