Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete

Pokoj v Hotelu Lotrinský. Zdroj: Hotel Lotrinský Pokoj v Hotelu Lotrinský. Zdroj: Hotel Lotrinský

Cestovat po České republice ještě nedávno přinášelo radost hlavně milovníkům pěkné krajiny a zachovalé původní architektury. V posledních letech se ale do regionů vyplatí vyrazit i proto, že můžete přespat v nádherných a osobitých hotelech. Rostou jeden za druhým a jejich společným jmenovatelem je osvícený majitel, nápaditý, ale zároveň ohleduplný architekt a specifická atmosféra, která vás donutí se brzy vrátit. Představujeme náš top list za rok 2019.

Sýpka radosti

Pálava svým specifickým geniem loci podpořeným výborným vínem láká turisty už dlouho. Prim hrál vždy především Mikulov a přilehlé vinohrady. Velké Pavlovice jsou symbolem jižní Moravy sice také, ale do nedávna jim dominovala především mohutná budova koncernu Vinium a nevkusné panorama Opilých sklepů. Nyní se však situace podstatně proměnila díky otevření hotelu Lotrinský. Velkolepá budova bývalé místní sýpky léta chátrala. Před několika lety ji dokonce postihl požár, během kterého se starousedlíci neubránili přání, aby lehla popelem celá. Přežila. A to je víc než dobře. Dneska se v ní totiž můžete vyspat, najíst a obdivovat, jak dobře se majitelům její rekonstrukce podařila.

Interiéry v sobě nesou původní i moderní prvky Zdroj: Hotel LotrinskýInteriéry v sobě nesou původní i moderní prvky Zdroj: Hotel Lotrinský

Velkorysá a precizní přestavba budovy, kterou nechal v 18. století postavit Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie, trvala 2,5 roku. Architekt Zdeněk Eichler a jeho studio EA architekti, který stavbu řídil, vsadil nejen na um místních řemeslníků, ale i na doplňky českých značek. Pokojům tak dominují lustry od Lasvitu, bytelný dřevěný nábytek pak dodala firma Toka Brno. Vše spolu přirozeně ladí a funguje. Staré s novým, původní s moderním. Hotel Lotrinský je skvělým příkladem citlivé renovace, která nechá vyniknout charakteru historické budovy, přesto do ní vtiskne to nejlepší z možností dneška. Na Moravě usazený Zdeněk Aichler si může připsat body. Tahle práce si zaslouží plný počet!

Dominantní světla jsou dechberoucí. Zdroj: Hotel LotrinskýDominantní světla jsou dechberoucí. Zdroj: Hotel Lotrinský

Jednoduchý styl

Jiný kraj a podobný příběh. Na dohled od Sněžky, a pár kroků do Polska stojí zbrusu nový Pivovar Trautenberk. I když tak nový také úplně není. Původně zde totiž stály Tippletovy boudy, klasická horská chalupa, kde hlavu na palandách složila nejedna generace horalů, později nesl hotel jméno Družba a jezdila se sem družit socialistická mládež. Po revoluci ji postihl osud většiny horských naddimenzovaných ubytoven. Chátrala a pustla. Zvrátit její osud se rozhodl místní podnikatel z Malé Úpy Martin Kulík a nyní si může tleskat. Trautenberk se díky projektu ateliéru ADR stal úspěšným příkladem, jak má vypadat funkční, jednoduché a přesto stylové bydlení na horách. Strohý až funkcionalistický interiér rezignuje na zbytečné okrasné prvky. Přesto i díky výrazné barvě na nosných sloupech nebo až dojemně roztomilých závěsech s puntíky působí vstřícně a útulně. Luxus tady nečekejte, jste na horách, kde pro něj není místa. A tak je to správně. Fasáda ani vnitřní prostory nepůsobí po renovaci nepatřičně, sází se na odolné materiály a bytelnou klasiku. Hravým excesem, který rozbíjí jednoduchou přímočarost jsou pak v restauraci lustry, odkazující k prvorepublikovým světlům z paroží. Jsou původní a staví tak pomyslný most mezi minulostí a současností. I díky tomu má Pivovar Trautenberk specifický esprit, který stojí za to zažít. A to domácí pivo je už jen pomyslná hořkosladká tečka.

Pohled do pivovaru. Zdroj: Pivovar TratenberkPohled do pivovaru. Zdroj: Pivovar Tratenberk

Dokonalý statek

Homutův statek stojí v krásné krajině kolem Kokořína a stál tu i v době, kdy zemi vládl císař pán. Statkář Josef Homuta vtisknul svému panství v 19. století podobu, která se v zásadě zachovala dodnes. Zásluhu na tom má citlivý a uvědomělý přístup současných majitelů manželů Lorencových. Ti si pořídili statek v zásadě nedávno a za pár let se jim podařil husarský kousek. Obnovit a zpřítomnit atmosféru vesnické usedlosti a přitom zůstat pevně stát v desátých letech 21. století. Sázka na detail, původní řemeslné postupy, konzultace barevných kombinací a respekt k tradičnímu charakteru stavení, to vše udělalo z Homutova statku příklad zdařilé rekonstrukce. Zajímavé je, že s krkonošským Trautenberkem ho pojí optimistická světle zelenkavá až tyrkysová barva použitá v interiérech. Stejná jako používali rádi i naši předci a my na ni často zapomínáme. Stejně jako na fakt, že není třeba stavět stále nové budovy, ale vyplatí se opečovávat ty staré. Atmosféra Homutova statku je toho důkazem.

Světnice radost pohledět. Zdroj: Homutův statekSvětnice radost pohledět. Zdroj: Homutův statek

Energie pokoje

Ani Praha nemusí smutnit. Ne každý hotel zde už dnes nutně připomíná přeslazené barokní divadéko. V Josefově, pár kroků od židovského hřbitova najdete secesní dům, který dnes slouží hostům hotelu Emerald. Uvnitř na vás čekají tajemnou atmosférou prosycené pokoje, kterým nechybí dobré nápady a nadhled. Právě svérázný eklekticismus ke kterému majitelé při zařizovaní přistoupili dělá z Emeraldu malou hvězdu metropole. Každé zákoutí vás překvapí vtipným nebo nezvyklým doplňkem, dezénem na tapetách nebo přiznanou opadanou omítkou. Tady se na žádné trendy nehraje, tady se míchají a kombinují všemožné prvky a výsledek je překvapivě čistý a nadčasový. Možná by se tu cítil jako doma i ten všudypřítomný Kafka.

Energie pokoje v hotelu Emerald. Zdroj: Hotel EmeraldEnergie pokoje v hotelu Emerald. Zdroj: Hotel Emerald

Olomoucká památka

Náš pátý a poslední tip je v jednom z nejhezčích měst republiky. Olomouc láká turisty nejen na slavný a opečovávaný sloup na náměstí ale i na vzkvétající gastroscénu a kvalitní výstavní program místní galerie. Spát nemusíte už jen v opěvovaném Long Story Short Hostel, o kterém jsme psali minule. Nabrat síly vám dovolí i útulný Sophie's hotel v samém srdci města. Estetikou má velmi blízko k pražskému Emeraldu. Nic minimalistického ani strohého tu nečekejte. Hotel v budově z 13. století dýchá přívětivostí a historizující lehkostí. Ne náhodou získal v roce 2017 titul památka Olomouckého kraje. Rekonstrukce domu, kde se mísí několik stylů, se ujalo studio TEK TEK, které je na hotelové objekty už odborník. Ve svém portfoliu mají například také Hotel Golf nebo Mosaic House v Praze. V Sophie's se jim podařilo vytvořit funkční mix starého a nového. Zemité tóny, hodně dřeva a ještě víc světla. Regionální poklad, který stojí za přespání.

Pokoje v centru Olomouce v Hotelu Sophie´s. Zdroj: Sophie´s HotelPokoje v centru Olomouce v Hotelu Sophie´s. Zdroj: Sophie´s Hotel

 

Související

Kde pivo voní designem. 5 pražských minipivovarů, které sází na vkus a originální interiér
Design služeb

Kde pivo voní designem. 5 pražských minipivovarů, které sází na vkus a originální interiér

Klára Rokosová - 23. 4. 2019 - 12 min.

 Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl
Interiér a architektura

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl

Klára Rokosová - 28. 2. 2019 - 11 min.

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 1. díl
Interiér a architektura

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 1. díl

Klára Rokosová - 9. 1. 2019 - 10 min.

Ustláno na designu. Kde najdete nejhezčí české hotely, které mají design na prvním místě
Interiér a architektura

Ustláno na designu. Kde najdete nejhezčí české hotely, které mají design na prvním místě

Barbora Formánková - 8. 1. 2018 - 7 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024