Soustruh, bruska, pila a… MY DVĚ

MY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf Skopec MY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf Skopec

Monika Matějková a Veronika Watzková se seznámily na UMPRUM. Monika se posunula od produktového designu ke sklu, Veronika zase nejdřív absolvovala scénografii na JAMU (scénografii a kostýmům se stále věnuje) a poté zakotvila v ateliéru K.O.V. Různé cesty se spojily v jednu asi před rokem, kdy vznikl projekt MY DVĚ zaměřený na děti. S Monikou a Veronikou jsme se setkaly na Designbloku, který odstartoval jejich nabité předvánoční období.

Jak jste se daly VY DVĚ vlastně dohromady?

Znaly jsme se ze stáží v ateliérech, navštěvovaly se, dělaly jsme školní výstavy a loni jsme se na designSUPERMARKETU poprvé dostaly ke společné práci v dětské sféře. Řekly jsme si, že navrhneme nějaké hračky. Tak to vzniklo. Chtěly jsme to dělat jinak, pořádně a s rukopisem nás obou.

Monika Matějková a Veronika Watzková, zdroj: MY DVĚMonika Matějková a Veronika Watzková, zdroj: MY DVĚ

Co jste na loni na designSUPERMARKETU představily?

Každá z nás tam měla hračky, které ji bavily. Byly tam textilní zajíčci a taky větrné mlýny ze dřeva. Už od začátku jsme používaly přírodní materiály, především tedy dřevo a textil. Možná se k některým loňským věcem ještě vrátíme, ale teď se soustředíme spíš na novou kolekci Mimozem.

Textilní zajíček, zdroj: MY DVĚTextilní zajíček, zdroj: MY DVĚ

Jak kolekce Mimozem vznikala?

Verča se původně věnovala vesmírným objektům a nás to obě chytlo a oslovilo. Tak jsme si řekly, že vytvoříme kolekci úplně od začátku. Obě jsme si udělaly skici, pak jsme to různě propojovaly, pětkrát měnily. Původně to nebylo úplně pro děti, používaly jsme třeba kovové části. Ale pak jsme se rozhodly, že z toho uděláme hračky. Využily jsme v zásadě jen elementární tvary ze dřeva -  válce, krychle a tak. Mimozem je každopádně spojením našich principů dohromady, je to naše syntéza.

MY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf SkopecMY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf Skopec

Název Mimozem jste vymyslely společně?

Ano, bylo to dlouhé bádání. Je to pro nás únik z reality, mimo zem.

Co všechno v Mimozemi najdeme?

Mimozem je krajina, kterou v zásadě tvoříme jako architektky. Takže tu máme třeba skládací věže, potom modulky, raketky a UFO. Ty menší věci už jsou hotové, ty se neskládají, protože jsou z drobných kousků. To by pro děti asi nebylo. Kromě toho máme i šitou kolekci, to jsou mazlicí hračky, víc haptické a pro menší děti. My tomu říkáme Mimorosty. Jednotlivé kousky se prodávají zvlášť, takže si můžete koupit třeba raketku nebo věž, a postupně tak obohacovat svou zem.

MY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf SkopecMY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf Skopec

Kudy vede cesta od skici po hotovou hračku?

Začínáme v dílně, nařežeme dřevo, naformátujeme a stoupneme ke strojům.

Vy dvě?

Ano, MY DVĚ. První kusy, prototypy, jsme si dělaly komplet samy. Vyzkoušely jsme si celý proces, našly úskalí, co ještě trochu upravit. Zjistily jsme, co je třeba až příliš problematické na výrobu, a teď už v tom větším objemu hledáme na výpomoc spolehlivé truhláře. Pořád to ale zůstává u ruční práce. Jen už asi časem nepojmeme všechno my.

Takže soustruh, bruska, pila… My jsme celkem zvyklé manuálně pracovat, veškeré věci si dělat řemeslně samy, takže pro nás není problém soustružit hračky. Je to jenom časový problém.

MY DVĚ při výrobě kolekce Mimozem, foto: Johana NěmečkováMY DVĚ při výrobě kolekce Mimozem, foto: Johana Němečková

Mohly jste k výrobě Mimozemě využít školní dílny?

Jasně, máme tam truhlárnu, kovodílnu… Ve škole jsou rádi, když si tam ve volném čase děláme vlastní projekty. A je to v pořádku. Že se studenti zajímají i o něco jiného než jen o splnění ateliérových zadání.

Jaké používáte dřevo?

Dřevo jsme zvolily dubové, protože je tvrdší a mělo by vydržet dětský zápal pro hru.

MY DVĚ při výrobě kolekce Mimozem, foto: Johana NěmečkováMY DVĚ při výrobě kolekce Mimozem, foto: Johana Němečková

Kolekce Mimozem je charakteristická tlumenými barvami. Její barevnost se ovšem drobně proměnila…

Původní barevnost vycházela z ilustrací, které jsme si k Mimozemi dělaly. Teď jsme se rozhodly barevnost trochu upravit. Přiklonily jsme se k lazurám, které umožňují, aby ještě lépe vynikla kresba dřeva. I když se hračka začne opotřebovávat, tak to bude mít pořád příjemnou patinu. Většinou hračky nestárnou, ale ničí se. A my jsme chtěly, aby hezky stárly.

Barvy jsme volily decentnější, jemné. Nikde není psáno ani dáno, že děti potřebují agresivní žlutou, červenou, modrou a zelenou. Jsou schopné vnímat i tyto barvy, což si hračkáři málokdy uvědomují. Není nutné na děti barvami útočit. Je potřeba je obklopovat hezkými a jednoduchými věcmi, které budou rozvíjet jejich kreativitu.

MY DVĚ na Designbloku 2016, zdroj: MY DVĚMY DVĚ na Designbloku 2016, zdroj: MY DVĚ

Mně se líbí, že to není vyloženě zaměřené ani na holky, ani na kluky.

To vychází z tématu. Nechtěly jsme dělat pro holky panenky a pro kluky autíčka. A nechtěly jsme to rozdělovat ani barvami. Naše základní barvy jsou růžová, smetanová, zelená a modrá. A nakombinovaly jsme to tak, aby někde ta růžová vůbec nebyla. Někteří tatínkové to opravdu nepřekousnou… Bývá to víc problém rodičů než dětí. Chlapečci s růžovou problém nemívají, ale někteří rodiče ano.

MY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf SkopecMY DVĚ: Kolekce Mimozem, foto: Rudolf Skopec

Ty barvy jsou předpokládám zdravotně nezávadné…

No jasně, všechno jsou to vodou ředitelné, ekologické lazury, na přírodní kusy používáme osmo vosk, což je takový tvrdý olej, který se dává i na podlahy a má atest na dětské hračky, a barevné části jsou přetřené sportakrylovým lakem, který vydrží velké nárazy. Všechno to je na přírodní bázi a vhodné pro děti.

Budete tuhle kolekci rozvíjet, nebo máte v plánu něco jiného?

To je právě otázka. My jsme celou Mimozem ještě ani nedokončily, musíme ji rozšířit o Mimorosty a potom uvidíme... Budeme s ní pracovat, ale už máme nápady a zkoušky na další věci. V ideálním případě bychom každý rok připravily novou kolekci pro děti. Byly bychom rády, aby naše nové věci byly od nás obou. Aby to byl vždycky ucelený projekt zaměřený na děti. A nemusí to být jen hračky.

Mimorosty, zdroj: MY DVĚMimorosty, zdroj: MY DVĚ

Ale u dětí chcete zůstat?

Asi ano, je to pro nás příjemná cílová skupina.  Pro děti je toho pořád málo. Trošku si plníme vlastní sny z dětství.

MY DVĚ na Designbloku 2016, zdroj: MY DVĚMY DVĚ na Designbloku 2016, zdroj: MY DVĚ

Jaké hračky jste měly samy rády, když jste byly malé? Teď se ukáže, že barbíny…

Monika: To je jasné, že jsem měla barbínu. Jenže já jsem vždycky dostala barbínu, ostříhala ji a pak mě přestala bavit. Protože u nás doma jsme měly všechny holky krátké vlasy. Ale ráda jsem jí dělala třeba oblečení z ponožek. Jinak mě spíš bavilo dělat z papíru různé skládačky, domečky a tak.

Veronika: Já jsem byla na zvířátka a farmu. V Mimozemi sice zvířata nejsou, ale jsou tam aspoň Mimorosty, to je taky organika.

Mimorosty, zdroj: MY DVĚMimorosty, zdroj: MY DVĚ

Kde aktuálně se dají vaše věci koupit?

Především na výstavě Designéři dětem v Galerii Czechdesign, která potrvá až do ledna, a taky na online shopu CZD.  Potom nás můžete potkat na zimním festivalu mini a znovu na designSUPERMARKETU.

Související

Dětský festival mini
 

Dětský festival mini

Festival
25. 11. 2016 - 27. 11. 2016

Designéři dětem: výstava autorské tvorby pro děti
 

Designéři dětem: výstava autorské tvorby pro děti

Výstava
18. 10. 2016 - 6. 1. 2017

Výstava Mini Wonders
 

Výstava Mini Wonders

Výstava
4. 4. 2017 - 21. 4. 2017

Děti na Designbloku: Kam je vzít a kde se inspirovat pro vánoční nákup
Produktový design

Děti na Designbloku: Kam je vzít a kde se inspirovat pro vánoční nákup

Anna Kociánová - 29. 10. 2016 - 5 min.

Silnou generaci českých designérů zasáhlo rodičovství
Produktový design

Silnou generaci českých designérů zasáhlo rodičovství

Kamila Matoušková - 12. 10. 2016 - 4 min.

Jana Vinšová: Shop je pro nás dalším logickým krokem, jak podpořit české designéry
Produktový design

Jana Vinšová: Shop je pro nás dalším logickým krokem, jak podpořit české designéry

Jindřich Oukropec - 19. 10. 2016 - 4 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení