Multifunkční řešení práce z domova
Ačkoli většina lidí vnímá home office či model hybridní práce jako nezbytnou součást covidové situace, kombinace kancelářského a domácího prostředí byla využívána již dávno před pandemií. K částečné práci z domovů se v posledních letech uchýlilo mnoho malých i velkých společností a do budoucna se k ní pravděpodobně přikloní valná většina tuzemských i mezinárodních firem. Tímto fenoménem se dlouhodobě zabývá i společnost Vitra, která se v komplexním řešení interiérového designu snaží uchopit všechny jeho aspekty.
„Střídání práce v kanceláři a doma nebo ve veřejném prostoru není pro Vitru novým tématem. Řešení, která dovedou zefektivnit práci doma nebo koneckonců i v kavárně, v restauraci nebo na letišti, jsou součástí portfolia Vitry už několik let a stále se je snažíme aktualizovat,“ vysvětluje ředitel společnosti Vitra pro ČR a Slovensko Jiří Zavadil. Před několika lety se Vitra s odvážným claimem „The Desk is Dead“ zamýšlela nad tím, zda budeme i v budoucnu potřebovat klasické kancelářské stoly, a nyní přichází s konceptem Club Office, který stávajícím kancelářským prostorům dodává multifunkčnost a flexibilitu.
Pandemická situace proces přechodu k hybridní formě práce urychlila a zároveň odkryla slabá místa, na kterých je třeba v současné době intenzivně pracovat. Vitra se proto rozhodla využít znalostí a zkušeností odborníků z oblasti designu, architektury, vědy a nejvyšších pozic marketingu a sestavit hloubkovou studii usnadňující budoucí přechod k tomuto kombinovanému pracovnímu modelu. Studie se zaměřila na několik zásadních kritických momentů, díky kterým se home office během pandemické krize ukázal dlouhodobě neudržitelným. „Během pandemie jsme měli možnost poznat, jak je naše domácnost flexibilní a jak dovedeme v jednom prostoru pracovat, odpočívat a učit naše děti. Osobně jsem vždy vnímal domov jako místo výhradně pro rodinné aktivity a odpočinek. Práce v něm místo neměla, a to se muselo narychlo změnit,“ hovoří o náhlé situaci Jiří Zavadil.
Locker Box – produkt pro efektivní práci | Zdroj: Vitra
Jako nejvíce problematické faktory se dle studie ukázal nedostatek prostoru, společenská izolace a rozvoj fyzického i duševního zdraví. Člověk se každý den potýkal s velkým psychickým nátlakem ze strany zaměstnavatelů/kolegů i rodinných příslušníků, kteří od něj vyžadovali příliš mnoho pozornosti, a v kombinaci s nedostatkem osobního prostoru a vytržením z běžného společenského života docházelo k vysokému stresu a empatické tísni. Situaci nepomohlo ani omezení pohybu, jenž běžně udržuje fyzický i psychický balanc. Vitra celou problematiku vnímá komplexně a z hlediska dlouhodobé udržitelnosti přichází s multifunkčním interiérovým řešením.
Nová dynamika
„Jedním z nejvýraznějších produktů je například modulární systém Soft Work, pohovka, která se díky příslušenství, stolkům, zásuvkám a paravánům dovede přizpůsobit každému prostoru a umožní podmínky pro pohodlnou práci kdekoliv. Letos se k tomuto úspěšnému modelu přidaly další produkty pro efektivní práci doma, jako je úložný prostor Locker Box, přenosný stolek NesTable nebo praktická stolička Chap s přihrádkou,“ doplňuje Jiří Zavadil.
V rámci práce z domova se však společnost nesoustředí pouze na vývoj produktů, ale zaměřuje se na novou možnou dynamiku prostoru. „Z hlediska mentální pohody je třeba vytvořit dobrou atmosféru, pěstovat hodně rostlin a diferencovat osvětlení na různé typy činností. Mimo to je důležitá lepší organizace úložných prostor,“ vysvětluje ve studii Vitry Oona Horx-Strathern, vídeňská expertka na bytovou architekturu. „V budoucnu se v bytové architektuře nutně projeví odklon od otevřených prostor k menším místnostem s akustickými a vizuálními předěly.“
Toolbox tangerine | Zdroj: Vitra
Potenciál do budoucna
Predikce etablování hybridního způsobu práce přináší ekonomický i ekologický potenciál, se kterým Vitra dlouhodobě pracuje. Zkoumá nové materiálové možnosti, mění způsob balení a řeší udržitelnost produktu v celém jeho životním cyklu. Ekologický aspekt společnost vnímá jako jeden z nejpodstatnějších faktorů. Používaný hliník je z 90 % recyklovaný, kůže a korek pochází z Evropy a používají ty nekvalitnější plasty, čímž prodlužují životnost výrobků.
Nelson Bench Akari | Zdroj: Vitra
Z dlouhodobé perspektivy a pohledu do blízké budoucnosti se Vitra koncepčně soustředí na model hybridní práce kombinující práci z kanceláří, domovů a veřejných prostorů, jako jsou kavárny, hotelová loby, co-workingové huby nebo například nádražní haly či letiště. „Kanceláře se nadále budou transformovat, omezí počet permanentních pracovišť klidně o 30 % a opustí zastaralý model vybavení omezený na stoly a židle. Naopak nabídnou flexibilní a dobře vybavený prostor pro skupinový meeting, samostatnou práci nebo prezentaci. Součástí standardního pracovního světa každého z nás se stanou byty, domy či chalupy a tyto prostory bude potřeba taktéž cíleně přizpůsobit,“ vysvětluje koncepci Jiří Zavadil.
V rámci kancelářských prostor Vitra loni představila již zmiňovaný koncept Club Office, který dokáže kancelář proměnit podle aktuálních potřeb. Tuto možnost zajišťují především důmyslně navržené produkty. „Dancing Wall je mobilní jednotka na kolečkách, kterou si můžete nakonfigurovat jako policový díl, psací tabuli, oboustrannou nástěnku nebo třeba i věšák na kabáty. Stejně tak poslouží pro vizuální členění prostoru. S akustickým dělením pomůže například letošní update pohovky Alcove Plus, která dokáže snadno pomocí zipů vytvořit stanici pro samostatnou práci nebo odpočinek stranou od ruchu,“ doplňuje pan Zavadil.
NesTable - Group_FS | Zdroj: Vitra
Rozvoj hybridního pracovního modelu je nevyhnutelný a Vitra je dobrým příkladem komplexní a dlouhodobé práce s danou problematikou. S interiéry pracuje v udržitelném módu, který lze v budoucnu dále rozvíjet a modifikovat podle aktuálních potřeb a možností, aniž by narušila dobře známé a potřebné návyky jejich obyvatel. Nabízí řešení, ze kterých si každý může poskládat vlastní oázu klidu i inspirativní domácí kancelář.
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.