Smutný osud Prahy. Červen pohledem šéfredaktorky

Šéfredaktorka magazínu Czechdesign Veronika Pařízková. Foto: Štěpánka Paseková Šéfredaktorka magazínu Czechdesign Veronika Pařízková. Foto: Štěpánka Paseková

Léto je tady a s ním i líný, prázdninový režim. V tropickém červnu bylo sice nejjistější zůstat celý den u vody, nám to ale opět nedalo a vyrazili jsme do galerií, na festivaly, ale i do parku. A bohužel ne vždy to byl pěkný zážitek.

Mrtvý park

Veřejný prostor a co s ním. Člověk by si řekl, že takové debaty jsou dávno pasé a není tak těžké spočítat si, co potřebuje člověk pro příjemné strávení času v letním městě. Parky, stín, lavičky, občerstvení (stačí i funkční pítko, že). Ale marná sláva, Praha a její městské parky a dětská hřiště mají v tomto ohledu stále co dohánět. Buď jsou architekti zavilí nepřátelé lidské rasy, nebo zkrátka do městské zeleně nikdy nevkročili. Nejlepším příkladem jsou dětská hřiště, třeba to na pražském Dětském ostrově. Nové, pěkné, moderní. Ale lavičky umístil jeho tvůrce jen na jednu stranu, dvě ze tří pítek nefungují a nad samotnými herními prvky není stín. A stín je v letních měsících to jediné, co na dětském hřišti potřebujete. Podobná situace je na spoustě dalších míst (nejen) v hlavním městě. Proč třeba v oslavovaném Malešickém parku, plném sofistikovaných vodních herních prvků, není ani jedno bistro, kde byste si mohli dát kávu nebo zmrzlinu? Aby vám tam namíchali Mojito, jak to dělají třeba ve stáncích u hřišť ve španělské Malaze, je pak už jen přání z říše snů. Víc architektů a urbanistů na mateřskou dovolenou prosím, pomůže to všem!

Vodní atrakce a žádný stín. Malešický park. Zdroj: informuji.czVodní atrakce a žádný stín. Malešický park. Zdroj: informuji.cz

Moderní mordor

Kolem architektury, respektive její nejslavnější české představitelky, se točilo v červnu téměř vše. Eva Jiřičná představila veřejnosti sérii obytných věžáků, které na Žižkově nahradí azbestem zanesenou budovu bývalého Telecomu. Hlad Pražanů po svěží a současné architektuře byl cítit ve většině nadšených reakcí. A to ačkoliv je pravděpodobné, že zrovna tato realizace světové architektky se typem ani tvaroslovím do oborových učebnic nezapíše. Developerský projekt hodný současnosti, ale wow efekt bohužel chybí.

Vizualizace, které potěšily spoustu lidí. Zdroj: Central GroupeVizualizace, které potěšily spoustu lidí. Zdroj: Central Groupe

Leoš kurátorem

Nadšený nebude ani návštěvník výstavy o Jiřičné v Doxu. Persona takového formátu, kterou architektka narozená ve Zlíně bezpochyby je, by si zasloužila rozhodně představit profesionálnějším a preciznějším způsobem. DOX ale opakovaně rezignuje na spolupráci s kvalitními kurátory a koncept výstav vytváří jeho majitel a stavař Leoš Válka. Všechna čest jeho ambicím, ale přísloví o ševcích a kopytech zde platí s absolutní přesností. Kdyby DOX přizval kurátora, jakým je například Radek Wohlmuth, výsledkem by jistě byl osobitější a živočišnější koncept. Opak je pravdou a z Poupětovy ulice bohužel odejdete bez toho, aby ve vás práce a osobnost Evy Jiřičné zanechala hlubší stopu.  

Eva Jiřičná v instalaci své výstavy v DOXu. Zdroj: ČTKEva Jiřičná v instalaci své výstavy v DOXu. Zdroj: ČTK

Bratislava jede

Tu v nás ale naopak zanechal letošní ročník Bratislava Design Weeku. Slovákům můžeme závidět nejen výsledky prezidentských voleb – jejich svátek designu za pozornost stojí také. Ne možná až tak kvůli samotné výstavní části, která formátem připomínala prezentace designu v honosných barokních palácích, jak to známe z Prahy nebo Milána, ale hlavně díky doprovodnému programu. Jednou z hlavních diskutujících hvězd byl izraelský designér Erez Nevi Pana, který se věnuje možnostem výroby veganského nábytku a jehož objevitelkou není nikdo jiný než Rosana Orlandi. Nejzajímavější ale byla série přednášek o roli a zodpovědnosti designéra v časech bortícího se ekosystému. Spotřeba zdá se negeneruje jen ekonomický a společenský růst a kniha Bohuslava Brouka Strach z oddechu, Úvaha o negativním smyslu lidské aktivity, kterou zmiňoval ve své skvělé přednášce teoretik Peter Szalay, by se měla povinně rozdávat nejen ve všech korporátech, ale i školních aulách. Nic nedělat, nenavrhovat, nevymýšlet, může být nakonec nejlepší lék na civilizační choroby dneška.

Bratislava má svůj Design Week. Zdroj: FCB BDWBratislava má svůj Design Week. Zdroj: FCB BDW

My se této rady v červnu nedrželi až tak sveřepě a po dlouhých měsících příprav pokřtili ve stylovém prostoru bývalé fabriky na tabák v Holešovicích první ročenku Czechdesignu. Je letně žlutá a na dece určitě bude přitahovat otravný hmyz, my ale spíš doufáme, že k sobě přivábí milovníky a fanoušky designu. Koupit si ji můžete u nás ve Vojtěšské a rozhodně nemeškejte, výtisků není příliš. A až ji přelouskáte, určitě si kupte nové číslo Material Times. Je to chytré, hloubavé a v určitém smyslu i znepokojivé čtení, které si zaslouží pozornost.

První ročenka Czechdesignu. Foto: Pavel SynekPrvní ročenka Czechdesignu. Foto: Pavel Synek

Příjemné léto ve stínu, pohodlných pantoflích Cutulum od Elišky Kuchtové a s jednou z knížek, které vyhrály soutěž Nejkrásnější česká kniha roku (a do 8. 8. je vystavujeme u nás ve Vojtěšské).

Související

Jeden krok vpřed a tři kroky zpátky. Květen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Jeden krok vpřed a tři kroky zpátky. Květen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 4. 6. 2019 - 7 min.

Lhostejný český design. Duben pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Lhostejný český design. Duben pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 1. 5. 2019 - 6 min.

Půst i posvícení. Březen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Půst i posvícení. Březen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 3. 4. 2019 - 6 min.

Vykradené tradice. Únor pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Vykradené tradice. Únor pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 4. 3. 2019 - 5 min.

Zimní nadílka kontroverzí. Leden pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Zimní nadílka kontroverzí. Leden pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 4. 2. 2019 - 6 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení