Ukončení výroby
Na Facebooku jsi minulý týden zveřejnila zprávu, že boty KAVE už nebude možné vyrábět ve Zlíně. Co se stalo?
EVA: Bohužel zavřela dílna, ve které se tenisky KAVE vyráběly. Jednalo se o zcela poslední výrobu v Česku, která vyráběla tenisky technikou vulkanizace. Tedy zcela bez lepidla. Vznikaly zde i tenisky jiných značek nebo taky dětské capáčky.
Situaci jste podle svých slov očekávali, proč ale přišel konec ze dne na den?
EVA: Asi už to bylo pro vedení dílny opravdu neudržitelné. Zvýšily se ceny energií, materiálů i náklady celkově. Každý produkt má svoji maximální cenu, za jakou ho můžete nabídnout zákazníkovi. Nebylo již možné veškeré náklady promítnout do ceny produktu. Stal by se absolutně neprodejným a neschopným konkurence.
Přemýšleli jste např. nad výrazným zdražením, které by náklady pokrývalo? Je to, myslíš, cesta?
EVA: My jsme tenisky nezdražili nikdy. Jejich cena zůstala stejná od roku 2015, kdy byla značka založena. Od té doby došlo k velmi výraznému zvýšení výrobních nákladů, a tím se stále zmenšoval prostor pro marži. Já se na to snažím ale dívat pohledem zákazníka. Nechci nabízet příliš drahé boty. Od začátku jsem chtěla zbořit dogma, že za unikátní kousek musíte zaplatit desetitisíce. Díky použité výrobní technologii je každá teniska unikátem, a proto si každý může být jistý, že vlastní originál, který nemá nikdo jiný. A to za rozumnou cenu. Pokud by se cena zvýšila, tato myšlenka přiblížení designu všem by se vytratila. Proto to pro mě není cesta.
Díky speciální výrobní technologii je každý model KAVE naprostý originál. | Zdroj: KAVE
Zlínská tradice
Existuje nějaký systém pomoci pro designéry a menší firmy od města Zlína nebo kraje?
EVA: Pokud ano, tak o něm nevím.
KAVE byly se Zlínem neodmyslitelně spjaté, chceš přesunout výrobu jinam?
EVA: Ve Zlíně byla výroba rozdělena na dvě části. Dílnu, kde se vyrábí materiál na podešve, a dílnu druhou, která tenisky šije a lisuje. Podešve z recyklovaných materiálů se zde budou vyrábět i nadále, ale výroba samotných tenisek bude muset být přesunuta jinam. Jako nejlepší alternativa se nabízí Slovensko, kde je stále několik firem zabývajících se výrobou gumo-textilních tenisek. Mohla by vzniknout „česko-slovenská“ spolupráce, která by navázala na tradiční obuvnickou výrobu a tradice. Dále bych ale určitě nechtěla. Nedávalo by mi to smysl z pohledu lokální a udržitelné výroby.
Kolik lidí pro KAVE pracovalo a museli nyní odejít?
EVA: V dílně pracovalo 18 lidí. Všichni dostali výpověď. Je mi to neskutečně líto, jelikož všichni dělali svou práci s láskou. Nepracovali ale pouze pro KAVE, ale také pro další značky.
Obuvnická tradice je ve Zlíně stále silná, kromě vás šijí ve Zlíně např. i Vasky, řešíte situaci také společně?
EVA: Zatím je to velmi čerstvé a nebyl prostor situaci řešit s dalšími značkami. Uvidíme, co se stane v následujících týdnech. Spolupráci ale samozřejmě nevylučuji.
Značka Vasky teď mohutně opanovala veřejný prostor, když koupila Botas. Napadlo tě, v těchto těžkých časech, že bys třeba KAVE také prodala?
EVA: Nenapadlo. KAVE je mé dítě, je to kus mě samotné. Značku jsem vybudovala z nuly a určitě bych ji nedala. Jak se ale říká, nikdy neříkej nikdy.
Poslední nákup?
Zákazníci, kteří si vaše boty oblíbili, ještě teď mají šanci je koupit? Kde?
EVA: Stávající modely jsou všechny na našem e-shopu kavefootwear.com. Pár modelů je také dostupných na Letné v Dark Storu, v Brně v Ty Identity a ve Zlíně na Quitkové a v Red bricku. V pátek 12. 5. na e-shopu přibyly čtyři nové modely, které byly jako poslední ve Zlíně vyrobené. Jednalo se o tenisky s podešvemi vyrobenými z podešví onošených tenisek, které nám zákazníci poslali zpět k recyklaci. Kruh se tedy uzavírá.
Tenisky KAVE se vyrábí bez použití lepidla, jsou veganské a mají certifikát PETA. | Zdroj: KAVE
Jak se sama v těchto dnech cítíš?
EVA: Je to velmi zvláštní. Promítám si vše, co se událo v uplynulých osmi letech. Končí jedna kapitola značky a začne druhá. Jaká ale bude, to je zatím ve hvězdách. Pevně doufám, že se časem povede opět otevřít dílny, které musely zavřít kvůli aktuální těžké situaci. A to nejen v obuvnictví, ale také v jiných oborech zabývajících se tradiční výrobou. Sama vnímám každou překážku jako výzvu, která vybízí k novým kreativním řešením. Sama se nechám překvapit.