Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Veronika Pařízková, šéfredaktorka Czechdesignu Foto: Štěpánka Paseková Veronika Pařízková, šéfredaktorka Czechdesignu Foto: Štěpánka Paseková

Smutná loučení. Srpen pohledem šéfredaktorky

Prázdniny jsou za námi. Kdekdo už začíná odpočítávat dny do Vánoc, my se ale ještě vrátíme do srpna. A jedno je jasné – kdo čekal typickou okurkovou sezónu, ten se hodně spletl. Dělo se toho víc než dost!

Letošní srpen by se mohl do dějin zapsat jako měsíc odcházení. Ve světě médií je již oficiální, že na postu šéfredaktora Elle skončil Petr Matějček, velmi hlasitě se šeptá o odchodu Andrey Běhounkové z čela Vogue, a to navíc už před létem své účinkování na české scéně bohužel uzavřela Soffa. Prostředí designu ale zasáhl mnohem víc jiný konec – šperkařského dua Zorya.

Kdo povede českou Vogue?, zdroj: www.vogue.czKdo povede českou Vogue?, zdroj: www.vogue.cz

Zorye jsme již věnovali rozsáhlejší „nekrolog“ minulý týden. Někdo tak zásadní, jako byla autorská dvojice Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, však zaslouží oplakávat déle. V českém prostředí, které stále většinou nechápe, jak efektivně pracovat v designu s emocemi, patřila Zorya mezi ty nejúspěšnější. Vytvořit pozici „lovebrandu“ si tu pořád neumí velké firmy (sláva výjimkám typu TON nebo Lasvit), ale ani mladí designéři. Konec Zoryi tak není jen rozloučením se synergií talentovaných návrhářů, ale bohužel i s propracovaným konceptem, který mohl být pro leckoho dobrým vzorem.

Zorya se podepsala pod výrobou nadčasových solitérů, zdroj: CzechdesignZorya se podepsala pod výrobou nadčasových solitérů, zdroj: Czechdesign

Inspirovat by se mohl například jeden letošní jubilant. Je jím bezpochyby úspěšná a pro český export důležitá firma Tonak. Tento výrobce klobouků z Nového Jičína slaví letos úctyhodných 220 let od chvíle, kdy její zakladatel Jan Nepomuk Hückel nabídl zákazníkům první klobouky ze své dílny. Rozhodně se nedá říct, že by se současné vedení firmy nesnažilo – od spolupráce s módními návrháři a instagramovými influencery až po výběr obchodů, kde své pokrývky nabízejí (hipsterský Freshlabels je rozhodně volba číslo 1, pokud chcete zasáhnout mladou generaci). Rozum proto zůstává stát nad rozhodnutím oslavit výročí ve stísněných a politikou „infikovaných“ prostorech Senátu. Sem rozhodně obdivovat jejich řemeslný um moc lidí nedorazí. Tohle je jasná střela vedle.

Vernisáž výstavy firmy TONAK v Senátu ČR, zdroj: www.senat.czVernisáž výstavy firmy TONAK v Senátu ČR, zdroj: www.senat.cz

Na loučení, zdá se, vsadili letos i pořadatelé Designbloku. Fotografie dětí kolem vozu naloženého věcmi, nejvíc připomíná obrázky z válkou zdevastovaných zemí. Nebo vyhnání, jak trefně poznamenal bývalý rektor UMPRUM Jindřich Smetana. Opravdu, po letech lehkovážných, veselím kypících vizuálů adorující tu sport, tu dětství, tu jeleny, je zde pozvánka, která není v prvním plánu „jen“ krásná. Za to patří týmu kolem Jiřího Macka a Jany Zielinski palec nahoru. Spojení neradostného výjevu s rozšafnou výzvou Ahoj future ale spíš budí rozpaky. Je-li skutečně domyšlené jako určité memento doby nebo jde jen o prázdnou floskuli, těžko říct. Snad by ale mohl mít materiál, který zaplaví na podzim celou Prahu, i ambici široké veřejnosti o roli designu v blízké budoucnosti něco víc sdělit. Sílu hlasu na to má.

Aktuální vizuál Designbloku 2019, zdroj: DesignblokAktuální vizuál Designbloku 2019, zdroj: Designblok

Na co můžeme být ovšem pyšní 100% je účast Ronyho Plesla na London Design Festivalu. Za pozornost stojí také zpráva, že se otevírá nové muzeum věnované horolezectví od Hipposdesign, ale i problémy uměleckoprůmyslové střední školy v Železném Brodě. Vše budeme pozorně sledovat. A vy si zapište do diáře termín 23. 9., kdy se v CAMPu předají ceny v dalším ročníku soutěže Model Young Package, výstava ve Vojtěšské slibuje velké finále! Tak příjemné září!

Muzeum, kam se určitě na podzim vydáme, zdroj: hipposdesignMuzeum, kam se určitě na podzim vydáme, zdroj: hipposdesign

Další články