Devět publikací v limitované sadě, které nahlíží na velmi těžké téma s lehkostí a nadhledem. Autoři tří generací ztvárnili lidský život za použití různých technik – kresby, akvarelu, animace, textu. Mezi autory najdete i třináctiletého Vojtu.
Cesta domů ve spolupráci s devíti autory připravila sadu drobných ilustrovaných knížek, které vyšly při příležitosti pomyslných 20. narozenin neziskové organizace. Pod společným názvem Postůj, okamžiku je spojuje téma cesty životem. Celou sadu graficky zpracovalo studio Designiq. Mezi devíti drobnými publikacemi najdete šest tzv. flipbooků, knížek se sekvencemi obrázků, při jejichž listování vzniká pohyb simulující animovaný film. Díky tomu vás vtáhnou přímo do děje příběhu a nebudete je chtít dát jen tak z ruky.
„Flipbooky jsou něčím podobné lidskému životu: obracíme list za listem, někdy listujeme hladce, někdy se ale stránky zaseknou, přeskočí rychleji nebo se musíme zastavit a zkusit to jinak, třeba pomaleji, abychom viděli odvíjející se příběh správně,“ nastiňuje Adéla Procházková.
9 životů, 9 příběhů od 9 autorů
Najdete tady flipbook od Martiny Špinkové, která Cestu domů před dvaceti lety zakládala, i knížku úvah a glos od její současné ředitelky Ruth Šormové. Příběh s názvem Na žebříku vytvořil nejmladší autor Vojta Horák. Od té doby, co má ve škole fyziku, už nechce být vědcem, ale má raději kreslení a vyrábění loutek a jeho příběh o krtkovi vám rozhodně vykouzlí úsměv na tváři.
Dalšími autorkami jsou i dvě studentky ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM Františka Iblová a Lucie Lučanská. Ve flipbooku Milovnice prší, vytvořeným Lucií Lučanskou, vystupuje babička, trávící své poslední chvíle mezi nejbližšími.
Nejtlustší a nejbarevnější je flipbook z filmu Šarkan slovenského animátora Martina Smatany. Ukazuje zásadní momenty z animovaného filmu, k jehož vzniku vedla autora zkušenost se zájmem dětí o otázky lidské existence, které se odvíjejí z obou stran knížky. Smrt zahradníkem, na první pohled nejtemnější, ale o to veselejší je příběh ilustrátorky a komiksové autorky Štěpánky Jislové.
Sadu uzavírají dvě leporela. První je od výtvarníka a věrného přispěvatele cestodomovských aukcí Davida Cajthamla, ten se inspiroval odchodem svých rodičů a jejich láskou k moři při tvorbě leporela s názvem Hledám hvězdy svých lásek, sestávajícího z textů doplněných akvarely. Druhé vytvořila začínající ilustrátorka a dcera jedné z lékařek Cesty domů Johana Menčíková. V devíti modrých kresbách propojila čas v životě člověka s časem na hodinách.
Devítka je podle numerologie číslo zakončení, završení a naplnění. Vyjadřuje lidskost, soucit, ideály, velkorysost štědrost a ochotu pomáhat – tak, jak to dělá organizace Cesta domu a i vy – zakoupením této netradiční sady knížek, které ožijí ve vašich rukou.
Vzpomínka na život dědy
Flipbook studentky UMPRUM Františky Iblové je vzpomínkou na život jejího dědečka Miroslava Pavelky, kterého v jeho posledních dnech doprovázela spolu s rodinou i Cesta domů. V knížce Děda Mirek pomocí ploškové animace rozpohybovává fotografie ze vzpomínkového deníku, který si její děda vedl v posledních letech života. Z originálně propojených snímků, mezi nimiž nechybí momentky z hor nebo z letu balonem, dýchá lehkost, nadhled a pochopení pro plynutí života.
Smrt zahradníkem
Ve flipbooku Smrt zahradníkem je ukrytý příběh o smíření se s odchodem z tohoto světa a o pohledu na smrt jako takovou. Na symbolice květin, které klademe na náhrobky, v kontrastu se zahradničením (činností, která nám může pomoct od zármutku) je tohle krátké vyprávění založeno. Zároveň představuje oslavu života, ale také nás připravuje na to, že nikdo na světě není věčně a všichni podléháme zákonům přírody. Výjevy z jejího příběhu Smrt zahradníkem se objevují i na přebalu celé sady.
Postavička Smrti z díla Štěpánky Jislové | Zdroj: Cesta Domů
„Pro velkou část lidí mé generace je smrt stále ještě velmi vzdálený koncept. Jsme ve věku, kdy teprve přicházíme o prarodiče a jen občas se musíme rozloučit s našimi vrstevníky a kamarády. Smrt je velká neznámá, ale ne na dlouho. Co moderní medicína odsunula do pozadí, globální pandemie vytáhla na světlo,“ uvádí na zadní straně své knížky Štěpánka Jislová.
Potěší intelektuála i analfabeta
Přesně tak! Flipbooky se hodí pro kohokoliv. Mohou si je prohlížet malinké děti, které neumějí číst a objevují kouzlo animace. Také manažeři, kteří na knihy nemají čas, cizinci, kteří neumějí česky, i senioři, kteří nemohou věčně najít své brýle.
„Listujte s nimi o volných chvílích, je to uklidňující jako mávání japonské kočky Maneki Neko. Nebo se o ně podělte se svými blízkými, je to devět dárků v jednom balení. Hodí se pro kohokoliv bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání, jazyk či náboženství. Nenajdete v nich smysl života, ani vám neprozradí nic z historie dvaceti let s Cestou domů. Ale možná, že v nich najdete něco mnohem jednoduššího,“ dodává šéfredaktorka Nakladatelství Cesta domů.
Originální leporela s osobitými příběhy, které ozvláštňují celou sadu | Zdroj: Cesta Domů
Sadu devíti knížek lze zakoupit v dobročinných obchodech Cesta domů nebo na jejich e-shopu. Nákup podpoří Cestu domů, která svými činnostmi už 20 let usiluje o zlepšení podmínek péče o umírající v naší zemi. K této limitované publikaci bylo vytvořeno i krátké video o jejím vzniku, kde můžete slyšet například malířku Martinu Špinkovou nebo ilustrátorku Štěpánku Jislovou.
Nezisková organizace Cesta domů
Cesta domů již 20 let poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Komukoliv z České republiky nabízí poradenské služby v oblasti péče o nevyléčitelně nemocné a umírající a pomáhá pozůstalým v době zármutku. Usiluje o takové společenské změny, které by umožnily lidem na konci života dožít tam, kde si to přejí, a s podporou specializované paliativní péče, pokud ji potřebují. Tomuto úsilí se věnuje stejnou měrou jako přímé péči o vlastní pacienty.