Slovenská designérka tvoří porcelánové šperky se zvířecími motivy. Deset a jedna otázka pro Martinu Klbečkovou alias Minku

Špeřkařka Martina Klbečková alias Minka na návštěvě u nás v CZECHDESIGNu, foto: Lenka Šulcová, lendesign.cz Špeřkařka Martina Klbečková alias Minka na návštěvě u nás v CZECHDESIGNu, foto: Lenka Šulcová, lendesign.cz

Tvorba Martiny Klbečkové vystupující pod značkou Minka představuje svébytný a hravý přístup k designu šperku. Nekonvenční porcelánové šperky s motivy nejrůznějších zvířat, od těch hospodářských až po vymřelé dinosaury, jsou originálním doplňkem, který komunikuje s okolím a může nabývat i speciálního významu. Minka nás společně se zásobami vánočních ozdob a nových šperků přijela navštívit z Bratislavy a u té příležitosti nám prozradila, jak a kde šperky vyrábí a čím se při tom inspiruje.

Šperky a vánoční ozdoby Minky – Martiny Klbečkové koupíte na našem e-shopu a v Galerii CZECHDESIGN ve Vojtěšské 3. 

Minka - Martina Klbečková vyrábí originální porcelánové šperky, foto: Lenka ŠulcováMinka - Martina Klbečková vyrábí originální porcelánové šperky, foto: Lenka Šulcová

Z porcelánu tvoříš šperky ve tvaru nejrůznějších zvířat, od těch hospodářských přes exotická až k dinosaurům. Jak vznikla myšlenka vyrábět právě zvířecí porcelánové šperky? Co bylo tvou první inspirací? 

MARTINA: Začalo to takovou náhodou. Před 10 lety jsem si ve starožitnictví koupila perlový náhrdelník, ale připadal mi příliš konzervativní. Říkala jsem si, že by bylo potřeba jej něčím odlišit. Ve spojení s perlami mi na mysli vyvstalo rčení „házet perly sviním“ a napadlo mě, že bych k náhrdelníku přidala prasátka z keramiky, jelikož jsem keramiku a užité umění studovala na škole v Bratislavě. Vyrobila jsem tenkrát formu na první prasátko, psa a ovečku a hotové jsem je pak přidala k náhrdelníkům. Zalíbilo se to mým přátelům a tak se to celé rozjelo.

Se šperkařkou Minkou jsme si povídaly v prostorách kavárny Super Tramp Coffee, foto: Lenka ŠulcováSe šperkařkou Minkou jsme si povídaly v prostorách kavárny Super Tramp Coffee, foto: Lenka Šulcová

Vyrábíš kromě zvířat i jiné motivy? 

MARTINA: Jistý čas jsem vedle zvířat dělala série, kde jsem do porcelánu odlévala skutečné větvičky a kombinovala je s říčními perlami. Chtěla jsem vyrábět něco elegantního pro ty, kteří jsou přezvířátkovaní, ale líbí se jim porcelánové šperky. K aktuálním narozeninám mé značky jsem se rozhodla napéct něco sladkého, začala jsem vyrábět donuty, muffiny, šlehačky. Teď už jsem trochu přeslazená, tak jsem přidala hotdogy. 

Pro ty, kteří jsou přezvířátkování, vyrábí Martina porcelánové šperky i s jinými motivy, foto: MinkaPro ty, kteří jsou přezvířátkování, vyrábí Martina porcelánové šperky i s jinými motivy, foto: Minka

Porcelán je v zásadě netypický šperkařský materiál. Jaké má podle tebe výhody ve funkci šperku? Pracuješ v rámci šperku pouze s porcelánem či máš zkušenosti i s běžným klenotnickým materiálem, kovem?

MARTINA: Myslím si, že ve srovnání s kovovým materiálem je s ním snazší pracovat a vytvářet více kopií, když je použita správná forma. S kovem mám zkušenosti ze stáže v ateliéru kovu a šperku v Americe, kterou jsem absolvovala během školy. Tam jsem si práci s ním vyzkoušela a zalíbilo se mi to. Uvažuji, že si v budoucnu v mé keramické dílně udělám i šperkařský koutek a začnu s ním pracovat více.

Šperkařka Martina Klbečková s perlovým náhrdelníkem ze své dílny, foto: Lenka ŠulcováŠperkařka Martina Klbečková s perlovým náhrdelníkem ze své dílny, foto: Lenka Šulcová

Tvá kolekce je velmi oblíbená u českých i zahraničních návštěvníků našeho obchodu. Co podle tebe dělá tvé šperky atraktivními?

MARTINA: Jejich výhodou je, že jsou konkrétní. Zdá se mi, že ve šperku aktuálně převládá trend minimalismu a motiv šperku je pak na úkor toho často abstrahován. Jelikož má tvorba je hlavně o zvířatech, dává to člověku možnost se s nimi nějak ztotožnit a vybrat si druh, který je jeho oblíbený nebo pro něj něco znamená.

Zvířátkové portfolio šperkařky Minky, foto: Lenka ŠulcováZvířátkové portfolio šperkařky Minky, foto: Lenka Šulcová

Porcelánové šperky z tvé dílny jsou hravé, originální, ale také velmi nekonvenční. Dá se přesto říct, že jsou vhodné pro každého a pro každou příležitost? 

MARTINA: Určitě ano. Nošení mých šperků se neklade věkový limit. Většinou za mnou pro šperky chodí věková skupina 25–35 let, ale mám i zákaznice kolem padesátky. Myslím si, že jsou zároveň vhodné pro jakoukoliv příležitost. Kdysi se mi ozvala paní, že potřebuje náhrdelník s prasátky na setkání se šefém, aby mu tím naznačila, co si o něm myslí, takže mé šperky se dají využít i tímto směrem. 

Rozhovor s Martinou Klbečkovou, foto: Lenka ŠulcováRozhovor s Martinou Klbečkovou, foto: Lenka Šulcová

Jak při jejich výrobě postupuješ a kde šperky vznikají?

MARTINA: Začíná to samozřejmě nápadem nebo myšlenkou. Podle ní si vyrobím nebo seženu model a z něj sádrovou formu. Čekám, než forma uschne, pak do ní liji porcelán, který několik dní suším a pak retušuji. Poté 8 hodin pálím, 20 hodin výrobek chladne. Než vznikne jedno zvířátko od výroby formičky až po dekorační, tedy třetí výpal, trvá to při běžném lidském tempu měsíc. Je to takový proces o čekání, ale já ráda prokrastinuji, tak je to pro mě ideální. Všechny šperky vznikají v Bratislavě, v mé dílně, kterou nazývám „byteliér“, protože v jedné části bydlím a ve druhé tvořím. To mi zprvu přišlo jako dobrý nápad, ale často se pak stává, že se z ateliéru vracím nad ránem. Kdybych jej měla na druhém konci města, bylo by to pravděpodobně rozumnější.

Výroba jednoho zvířátka trvá více než měsíc, foto: MinkaVýroba jednoho zvířátka trvá více než měsíc, foto: Minka

Tvoříš kromě vlastních kolekcí i šperky na zakázku?

MARTINA: Čas od času mne někdo požádá, že by chtěl jiné zvířátko, než nabízím nebo jinou barvu. Nedávno jsem také dělala na zakázku svatební dar, set náhrdelníku a brože s prasátky s iniciály manželů. 

Keramiku a užité umění jsi studovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Věnuješ se kromě šperku i tvorbě jiných produktů? 

MARTINA: Snažím se od drobných předmětů postupně přecházet také k výrobě porcelánového nádobí, ale zatím je to v procesu. Na Slovensku je situace s prodejem autorského porcelánu komplikovanější. Drobné šperky osloví více lidí, ale v nákupu nádobí zatím dávají přednost nákupním centrům, kde ho seženou levněji. Věřím, že se jednou i u nás lidé naučí ocenit autorský užitkový porcelán. 

Martina kromě šperků občas vytváří i autorský porcelán, foto: MinkaMartina kromě šperků občas vytváří i autorský porcelán, foto: Minka

Ze zkušeností z prodejů v CZECHDESIGNu vím, že tvé šperky zaujmou nejen dospělé, ale také děti. Inspiruje tě při tvorbě i dětská fantazie a hravost?

MARTINA: Jednoznačně. Kromě výroby šperků učím keramiku a výtvarku ve školce a často pozoruji, že se s dětmi navzájem inspirujeme. Někdy na hodinu připravím určitou techniku, která děti osloví a mě zase ovlivní, jakým způsobem s ní děti pracují. Často to pak zohledňuji ve své tvorbě.

Obliba porcelánových šperků stále roste, foto: Lenka ŠulcováObliba porcelánových šperků stále roste, foto: Lenka Šulcová

Na čem právě pracuješ? 

MARTINA: Nedávno mě chytlo japonské období a chtěla bych si v rámci něj vyzkoušet staré japonské techniky. Láká mě hlavně technika nerikomi. Je to podobný princip, jako když se vyrábí bonbony, udělá se celý válec z hmoty, který se nakrájí na plátky a na každé straně je stejný obrázek. Ten se pak vtláčí do sádrové formy. Nakonec vznikne krásný vzorovaný porcelán.

Existuje napříč tvou tvorbou kolekce či konkrétní šperk, který považuješ za svůj nejoblíbenější? 

MARTINA: Šperky s prasátky, to je klasika. V těsném zastoupení jsou kozy na řetízku. A vždy se k nim přidá ještě to nejnovější zvířátko. Teď jsou to aktuálně velryby a brzy snad i tučňáci. 

Koza na řetízku z dílny Martiny Klbečkové, foto: Lenka ŠulcováKoza na řetízku z dílny Martiny Klbečkové, foto: Lenka Šulcová

Děkujeme Mince - Martině Klbečkové za návštěvu a příjemný rozhovor, Lence Šulcové za fotografie a kavárně Super Tramp Coffee. 

Související

Design a Vánoce aneb co si pro nás letos designéři připravili?
Produktový design

Design a Vánoce aneb co si pro nás letos designéři připravili?

Zdislava Pilařová - 7. 12. 2018 - 7 min.

České Vánoce designově: 24 tipů pod stromeček
Produktový design

České Vánoce designově: 24 tipů pod stromeček

Veronika Soukupová - 26. 11. 2018 - 6 min.

Navzdory tradicím. 8 materiálů, které vytlačují zlato ze současného šperku
Produktový design

Navzdory tradicím. 8 materiálů, které vytlačují zlato ze současného šperku

Tereza Nakládalová - 6. 4. 2018 - 5 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024