Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Vítěz i finalisté se etablovali z 27 nominovaných prací, které ČKA představila v červnu tohoto roku. Celkově se o Českou cenu za architekturu v 5. ročníku ucházelo 191 děl dokončených v posledních pěti letech. Přinášíme přehled vítezů.
Hlavní cena: Sídlo firmy Lasvit // ov architekti
Hlavní cena pátého ročníku České ceny za architekturu udělena mezinárodní porotou, držitel tohoto ocenění se etabluje z řad Finalistů. Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru je podle názoru mezinárodní poroty originálním, suverénním a komplexním dílem. Rozhodování o jeho vítězství předcházela dlouhá diskuse vyhodnocující všechny vlastnosti projektu, jež vyústila v ocenění skvělého celkového architektonického řešení i realizace stavby.
Oceněné dílo je kombinací původního a navrhovaného, starého a nového, tradičního s tím úplně současným. Právě bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu ke konečnému verdiktu a udělení hlavní ceny.
Finalisté
Realizace, kterým bylo v pátém ročníku České ceny za architekturu uděleno čestné označení Finalista.
- Dílny Opatov // Atelier 111 architekti
- Enotéka Znojmo // Chybik + Kristof Architects & Urban Designers
- Mateřská škola za Branou, Pacov // VYŠEHRAD atelier
- Revitalizace pražských náplavek // Petr Janda / brainwork
- Rodinný dům v Jinonicích // Atelier 111 architekti
Výjimečný počin
V rámci České ceny za architekturu jsou rovněž oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Nominace, stejně jako hlasování, provádějí členové Akademie ČCA na webovém portálu Ceny per rollam. Seznam nominovaných je předán Grémiu, které jej doplní o vlastní nominace, a předá zpět AČCA k hlasování.
- Šumná města a Šumné stopy // Renata Vlčková, Radovan Lipus a David Vávra
Cena partnerů
Uděleno bylo rovněž šest Cen partnerů za inovativní přístup k řešení nového bydlení: Cena Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží, Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za velkorysý přístup k novostavbě průmyslového objektu, Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí, Cena společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení, Cena společnosti VELUX za práci s denním světlem a Cena společnosti Vekra za dostupné bydlení s nadčasovou perspektivou.
- Rozhledna na Velké Deštné // architekti.in
- Bytový dům na Sylvánu v Plzni // PRO-STORY
- Vila Park Olomouc, Olomouc // CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS
- Výrobní a administrativní objekt firmy Pilana Karbid v Hulíně // ellement architects
- Základní škola Járy Cimrmana v Lysolajích // PROGRES ATELIER
- Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb v Líbeznicích // EHL & KOUMAR ARCHITEKTI
Záznam z galavečera ke shlédnutí zde.
O ceně
Česká komora architektů (ČKA) vyhlásila již 5. ročník přehlídky realizovaných staveb nazvané Česká cena za architekturu (ČCA). Posláním ČKA, profesní organizace s přeneseným výkonem státní správy, je mimo jiné pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň. Vyhlášením České ceny za architekturu Komora navazuje na své další aktivity, jimiž propaguje kvalitní výsledky práce jak etablovaných, tak začínajících architektů. Snahou ČKA je zmapování architektonické produkce v ČR a představení kvalitních děl a zásahů člověka do urbanizovaného prostředí i krajiny nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy.
Soutěžní přehlídka byla otevřena stavbám realizovaným na území České republiky v posledních pěti letech (2015– 2019). O ocenění se mohla ucházet i díla přihlášená do předchozích ročníků, vyjma těch, která se v nich dostala mezi užší okruh nominovaných. Práci českých tvůrců hodnotilo stejně jako v předchozích ročnících sedm erudovaných zahraničních architektů. Základní úlohou poroty byla nominace přibližně 50 děl (letos jich bylo 27), která byla představena na nominačním večeru a která jsou součástí putovní výstavy i katalogu Ceny. Dále byl úlohou poroty výběr 5–10 staveb, jejichž autoři obdrží čestné označení Finalista (letos 6 staveb). Z nich porota hlasováním vybrala vítěze. Díla nejsou posuzována v rámci žádných kategorií.