(Školní) židle 1 + 6

(Školní) židle 1 + 6 (Školní) židle 1 + 6

Snad nikdo z nás si nedokáže představit svá školní léta bez klasické jednoduché školní židle s tenkýma kovovýma šedivýma nohama, které se pod jejím překližkovým sedákem kříží do tvaru písmene X.

Podobně tvarované opěradlo s typickým barevným puntíkem, které snad mělo původně sloužit k jejímu označení, zajišťovalo pohodlné houpání při nudných hodinách Češtiny. Je to zkrátka židle, na které mnozí z nás strávili velkou část svého života. Její používání ještě dnes na některých školách není velkou výjimkou.

Přemýšleli jsme vůbec někdy nad samotným designem této židle, kdy vznikla, kdo je jejím autorem a jestli vůbec tato židle fungovala ve školním prostředí? Její design by se dal pravděpodobně datovat někdy do doby šedesátých let. Odráží se v ní možná experimenty s tvarovanou překližkou a ohýbanými trubkami. Avšak návrh musel vyhovovat mohutné průmyslové výrobě, která židle chrlila do všech koutů naší země. Tvarová i materiálová úspornost a její přirozené užívání udělala z židle zcela všední objekt, u kterého jsme snad i ztratili schopnost přemýšlet nad výše uvedenými otázkami. Můžeme vůbec na tomto místě hovořit o nějakém promyšleném nadčasovém designu anebo ho židle v našich očích jednoduše ztratila díky své všednosti a dennímu školnímu používání?

Výstava (Školní) židle 1 + 6 se snaží o odhalení nového pohledu na tento stereotypní kus nábytku, ale způsobem, který je přesně opačný tomu jakým byla židle vyrobena a užívána. Průmyslová výroba se zde v podání 6 současných designérů mění v 6 unikátních kousků one-off. Úkolu přetvořit (redesignovat) školní židli se zhostili mladí designéři Jakub Berdych (zamilovaná dvojice "spolužačky"), Llev (pro pohodlnější zhoupnutí během vyučování), Maxim Velčovský (sedák a opěradlo je zredukováno na minimální možnou plochu), Whitefruits (zapustili kořínky již ve školních lavicích) a studio Tai2 ("o 100% více stohovatelná"). Svou vlastní interpretací upozorní na fenomén slavné školní židle a „neviditelný design“, který židle za svou dlouhou provozní dobu získala. Tvůrcům se nekladou žádné tvůrčí meze. Výsledkem může být objekt, který ani nebude mít primární funkci sedacího nábytku.

Cílem výstavy je tak představit tuto obyčejnou židli v nových kontextech z pohledu současné designérské generace. Kontrastem průmyslové výroby a unikátních redesignovaných kusů též upozorňujeme na jeden z nejsilnějších fenoménů v současném designu. Mluvíme zde o tvorbě limitovaných edicí a předmětů one-off, která se dnes prosazuje jako protipól průmyslově vyráběného designu ve velkém množství. Je to pak vůbec práce designéra nebo umělce? Podobně, ale z druhé strany, můžeme přemýšlet i nad naší školní židlí. Je to snad výsledek tvorby designéra nebo jen nějakého inženýra, technika?

Výstava bude otevřena do 30.4.2008, po-pá 18.00-20.00, studio tai2, Vlkova 18, Praha 3

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení