Úctyhodná sbírka děl Národní galerie, čítající zhruba 400 000 artefaktů, bude již brzy uskladněna zasluhujícím způsobem. Největší sbírkotvorná instituce v České republice se již nějakou dobu potýká s nedostatkem prostoru, navíc se stále více ozývá potřeba rekonstrukce Veletržního paláce, která se nemůže uskutečnit bez možnosti uskladnit díla někde jinde. Národní galerie již v roce 2017 získala pozemek v Jinonicích, přímo v ústí Prokopského údolí. Vítězný návrh studia JISK-CZ byl oznámen v roce 2021. Nyní, po schválení změny územního plánu, to vypadá, že jsme zase o něco blíž.
Cestou otevřeného depozitáře
Depozitáře uměleckých institucí bývají pro veřejnost nepřístupné, dovnitř můžou většinou pouze odborníci a zaměstnanci konkrétních muzeí a galerií. Běžně se dostaneme jen k těm dílům, která pro nás instituce vybere pro konkrétní výstavy. To je ovšem jen zlomek toho, co mají galerie ve svých sbírkách. Nový depozitář Národní galerie v Jinonicích poskytne nejen důležité zázemí pro odborníky a restaurátory, vznikne zde prostor pro edukaci, a dokonce získají návštěvníci možnost nahlédnout na to, jak se s díly pracuje. Vítězný návrh pracuje i s exteriérem, součástí bude sochařský park.
Autorem vítězného návrhu je Jan Kubát ze studia JIKA-cz. | Zdroj: Národní galerie Praha
Očekávání ze strany instituce jsou velká. „Nové multifunkční centrum se stane srdcem instituce, kde bude probíhat většina činností týkajících se uskladňování děl a archivace. Projekt má tři základní cíle: poskytnout co nejkvalitnější manipulační a výzkumné zázemí pro sbírky, nechat veřejnost nahlédnout do zákulisí galerie, což bude možné díky specifickému uspořádání depozitárních prostor a konzervačních laboratoří, a vytvořit veřejné místo setkávání pro lokální komunitu. Usnadní a zefektivní se tím řízení aktivit, které jsou v tuto chvíli rozptýleny. Právě jejich soustředěním na jedno místo bude galerie schopna urychlit proces katalogizace a výzkumu sbírek. To je zásadní pro dlouhodobou stabilizaci podmínek uchovávání uměleckých děl,“ říká generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast.
Stavba depozitárního komplexu bude rozdělena na dvě etapy. | Zdroj: Národní galerie Praha
Výsledná podoba nového depozitáře
V Jinonicích mají ve dvou etapách vzniknout tři budovy. V první z nich vznikne depozitární budova přístupná pro veřejnost. Ve čtyřech patrech zde bude možné nahlédnout do zákulisí galerie. Do tohoto objektu se zároveň přesunou díla z Veletržního paláce, čímž bude umožněna jeho rekonstrukce. Druhá etapa přinese skladovací prostor pro zbylá díla instituce, počítá se i s rezervou pro nové akvizice, na ty už nyní dochází místo. Vznikne také třetí stavba, která bude určena především pro vzdělávání a přednášky. Investiční náklady na výstavbu první fáze jsou zatím odhadovány na 1,3 miliardy korun. Začátek realizace se plánuje na rok 2024. První etapa by měla být dokončena v roce 2027.
Vítězem soutěžního dialogu se stalo studio JIKA-CZ, autorem návrhu je Jan Kubát. Mezi třemi finalisty byli také Chybik + Kristof Architects & Urban Designers a VPÚ Deco Praha. Odborná porota, v jejímž čele zasedl doc. Ing. arch. Radek Kolařík, vyzdvihla právě návrh JIKA-CZ, který kladně hodnotila za moderní urbanistické řešení umožňující bezproblémové fungování první budovy i bez návaznosti druhé etapy. Ocenila mimo jiné velmi dobré technologické řešení s ohledem na specifika provozu depozitáře.
„Náš návrh má potenciál stát se katalyzátorem změn v doposud zanedbávaném území, výchozím bodem cesty do Prokopského údolí a přestavbou okolních prostor. Budova je navržena jako abstraktní socha, která přinese do prostoru zaplněného grafickým smogem novou čistotu. Hmota domu se tak z uzavřené kostky postupně drolí a otevírá veřejnosti,“ řekl architekt Jan Kubát. Dům bude využívat nejen nejmodernější technologie, ale je navržen také s důrazem na současné trendy ve výstavnictví a uložení uměleckých sbírek. Budova byla navržena s důrazem na funkčnost, zároveň byla zohledněna i udržitelnost stavby. „Vnitřní prostředí bude těžit ze vzájemné kombinace těch nejmodernějších systémů, ale také bude využívat tradičních materiálů, jako jsou třeba nepálené cihly, které mají skvělé akumulační vlastnosti. Dům tak bude navržen nejen s ohledem na citlivost a hodnotu exponátů, ale zároveň bude šetrný k životnímu prostředí,“ doplnil hlavní inženýr Jiří Slánský.
Pohled za hranice
Koncept otevřeného depozitáře se stává na poli skladování uměleckých děl tématem v posledních letech. První realizací tohoto typu je rotterdamský Depot Boijmans Van Beuningen, ten byl otevřen v loňském roce a můžete v něm vidět všechna díla ze sbírek muzea Boijmans Van Beuningen, čítající celkem 151 000 uměleckých děl. To je možné zejména díky důmyslnému systému uložení děl na výsuvných policích a panelech. Stavbu inspirovanou mísou na ovoce má na svědomí nizozemské studio MVRD.
Budova má šest pater a je celá pokrytá zrcadly, uvnitř se pak rozděluje na pět klimatických zón – podle podmínek nejvhodnějších pro díla. Důležitým prvkem je střecha, která je ve výšce 40 metrů osázená břízami, trávou a borovicemi, které pomáhají zadržovat dešťovou vodu, jež je následně využívána v celém objektu. Neobvyklý počin v galerijní praxi inspiruje další, byla zde mimo jiné na toto téma uspořádána konference. Předpovídá se tak, že brzy půjde o nový globální trend. Velmi rádi vidíme, že Praha plánuje nezůstat pozadu a spolu s novou depozitární budovou se chce stavět do čela galerijního provozu.