CZECHDESIGN ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze návštěvníkům přiblíží tradici a současnost českého designu hraček, interaktivních her, textilu a ilustrací knih pro děti.
Výstava bude zahájena 18. října v GALERII CZECHDESIGN.
DESIGNÉŘI DĚTEM
Silná generace českých designérů z dětských let již vyrostla, přežila své pubertální období a nyní se stávají rodiči, kteří pro své děti navrhují nápadité hračky. Dřevěné objekty, ilustrované knihy, leporela či hry, panenky a zvířátka z textilu, digitální hry, oblečení a doplňky do interiéru – to vše a mnohem více v posledních letech vzniklo v dílnách českých designérů.
MY DVĚ: kolekce hraček Mimozem, foto: MY DVĚ
RETRO NA PULTECH
Legendární úchopové a nafukovací hračky Libuše Niklové, nestárnoucí dřevěná zvířátka od Ladislava Sutnara, Jožky Barucha či Václava Špály. Tradiční plechová autíčka či berušky od firmy Kovap, nezapomenutelné plastové hračky od výrobního družstva Směr nebo oranžová tatrovka. Není řeč o vzpomínkách, ale o aktuální nabídce na českém trhu. Čím mohou retro hračky konkurovat současné tvorbě?
Ladislav Sutnar: Slon, foto: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
LOKÁLNÍ TVORBA JAKO ALTERNATIVA
Cílem projektu je přiblížit rodičům lokální tvorbu hraček a dalších produktů pro děti a podpořit tak nejen návrhářskou tvorbu obecně, ale i české výrobce hraček. CZECHDESIGN jím chce dostat kvalitní český design do povědomí veřejnosti, zejména rodičů, a ukázat tak alternativu k nekvalitní produkci, která je na českém trhu běžně dostupná.
Libuše Niklová, úchopová hračka, Fatra Napajedla, foto: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
PODPOŘIT RODIČE, DESIGNÉRY I FIRMY
Dětství je období, ve kterém se nejrychleji rozvíjíme a osvojujme si základní vnímání světa. Estetika, funkčnost a vztah k materiálním věcem vůbec nejsou výjimkou. Rodiče, ale ani designéři či výrobní firmy by proto tuto zásadní oblast designu určenou dětem neměli opomíjet. Věříme, že je výstavou podpoříme ve správných rozhodnutích, která mohou ovlivnit následující generace.
Václav Kvapil, projekt Pišlik, foto: pislik.cz
HLEDÁ SE VÝROBCE
Prostor v rámci výstav dostanou také návrhy či projekty, které dosud nenašly svého výrobce. Jsou jimi studentské práce vzniklé na českých uměleckoprůmyslových školách. Příkladem může být hra KOSKI propojující fyzický a digitální svět, jejímž autorem je student produktového designu Václav Mlynář ze studia DeForm. Digitální prostředí přivádějící děti zpět k reálnému tvoření z fyzických objektů je směr, kterým se v budoucnu může dětská zábava ubírat.
Kateřina Kuchařová: Play in the dark, hra pro nevidomé děti, foto: Petra Sklenářová
HRAČKY DOSTUPNÉ VŠEM
Většinu vystavených hraček a dalších produktů si návštěvníci budou moci zakoupit přímo v galerii či online na e-shopu CZECHDESIGN, kde vznikla dětská kolekce k této výstavě, a podpořit tak český design.
Devoto, hračky z textilu, foto: CZECHDESIGN
POJĎME SI HRÁT!
Výstava vytvoří prostornou instalaci z dílny architektonického studia H3T přístupnou pro děti tak, aby si mohly především HRÁT. Většina hraček tak bude k dispozici na vyzkoušení jak dětem, tak i rodičům.
V roce 2017 se uskuteční repríza výstavy, a to v objektu Uměleckoprůmyslového musea v Praze v Kamenici nad Lipou.
Ryba, Směr, foto: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
INFO
DESIGNÉŘI DĚTEM
Kdy: 19. 10. 2016 – 6. 1. 2017 (od 24. 12. 2016 do 1. 1. 2017 je výstava zavřena)
Kde: GALERIE CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1
Otevírací doba: PO – PÁ, 12 – 19
Kurátorky: Jana Vinšová, Kamila Matějková
Architektonické řešení: H3T architekti
Ilustrace: MY DVĚ
Grafické řešení: Kamila Kučerová
Vstup zdarma.
Vernisáž výstavy se koná 18. 10. 2016 v 17:00.
DĚKUJEME PARTNERŮM
Za podporu projektu děkujeme partnerům výstavy: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 1, IKEA, Knihex.
Mediální partneři: Designreader, Design Portál, Lidovky.cz, Designmag, Design Cabinet.