Signal Festival vstupuje do další dekády s novým kurátorem Pavlem Mrkusem. Vystavoval v Benátkách či New Yorku, jaká bude jeho role v Praze?

Caitlind Brown & Wayne Garrett – Cloud | Foto: Tomáš Slavík Caitlind Brown & Wayne Garrett – Cloud | Foto: Tomáš Slavík

Signal Festival oslavil první dekádu. Festival digitální a kreativní kultury vnesl do Prahy světlo a umění v ulicích, dnes patří k největším tuzemským kulturním událostem a chce se nadále rozvíjet. Roli hlavního kurátora festivalu proto přebírá Pavel Mrkus, který doplní v tvůrčím tandemu dlouholetého ředitele, zakladatele a producenta festivalu Martina Poštu. Mrkus je respektovaný audiovizuální umělec. Společně s Danielem Hanzlíkem založil a vede ateliér Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde byl od roku 2015 děkanem. Mrkusova tvorba byla vystavena mimo jiné na bruselském či benátském bienále, v Národní galerii v Praze či v Rudolfinu. Nyní se bude soustředit na umělecký rozvoj festivalu, podporu mladých talentů a mezioborovou spolupráci.

Pavel Mrkus se zaměří zejména na rozvoj festivalu a jeho dlouhodobé umělecké směřování. Součástí výběrového řízení bylo zpracování návrhu tříleté kurátorské koncepce festivalu. Mrkus se soustředil na fenomén světla ve vztahu k paradigmatu osvícenství, přičemž reflektoval kulturní proměny, na kterých stojí současné pojetí vědy, technologie i umění. Právě témata jako věda, umění, technologie a inovace budou vévodit programu další dekády festivalu. Pavel Mrkus nyní připravuje celkovou kurátorskou koncepci na nejbližší tři roky. Vedle zastřešujících kurátorských témat se intenzivně zaměří také na rozvoj doprovodného programu a mezioborovou spolupráci. Další část týmu se tak bude moci výrazněji věnovat zahraniční spolupráci a mimofestivalovým aktivitám. Aktuálně tak programové oddělení tvoří čtveřice kurátorů – ředitel festivalu Martin Pošta, hlavní kurátor Pavel Mrkus, vedoucí programového oddělení Mario Kunovský a programový koordinátor Daniel Burda. 

Refik Anadol – Prague Dreams: Umělecké dílo zrozené z hlubin městských dat | Foto: Dušan VondraRefik Anadol – Prague Dreams: Umělecké dílo zrozené z hlubin městských dat | Foto: Dušan Vondra

Signal Festival už několik let není pouze čtyřdenní festival. Realizujeme velké množství mimofestivalových aktivit, věnujeme se specifickým instalacím a projektům v průběhu celého roku, založili jsme také vlastní kreativní agenturu Signal Creative. Díla, která produkujeme, cestují po celém světě a aktuálně chystáme další velký projekt, který oživí kulturní mapu Prahy. Máme za sebou první dekádu, program festivalu je proto potřeba posunout zase o krok dále. Jsem proto rád, že se mi uvolní ruce pro další rozvoj značky a všech aktivit pod hlavičkou Signalu. Pavel Mrkus je navíc skvělý audiovizuální umělec, který vnese do programu festivalu nové podněty a nečekané spolupráce s umělci i dalšími uměleckými institucemi,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta.

Collectif Scale – Flux | Zdroj: Signal FestivalCollectif Scale – Flux | Zdroj: Signal Festival

Pavel Mrkus je absolventem Ateliéru skla pod vedením prof. Vladimíra Kopeckého na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a Institutu ekumenických studií na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Společně s Danielem Hanzlíkem založil a vede ateliér Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde působil od roku 2015 až do začátku roku 2023 jako děkan. Fakultu vedl úspěšně dvě volební období. 

Pavel Mrkus | Zdroj: Signal FestivalPavel Mrkus | Zdroj: Signal Festival

Mrkus ve své tvorbě používá zejména nové technologie. Dlouhodobě se zabývá audiovizuálními projekty, při kterých využívá digitální obrazové a zvukové prostředky často ve vztahu ke konkrétnímu místu. Jeho práce byly prezentovány mimo jiné na bruselském či benátském bienále, v Chelsea Art Museu v New Yorku, v galerii Rudolfinum, v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, na Nové scéně Národního divadla v Praze, v Domě umění města Brna, v Domě umění v Českých Budějovicích nebo v Národní galerii v Praze. 

Shohei Fujimoto, Kostel U Salvátora | Foto: Tomáš SlavíkShohei Fujimoto, Kostel U Salvátora | Foto: Tomáš Slavík

Jedenáctý ročník Signal Festivalu se bude konat od 12. do 15. října 2023. Hlavními prioritami budou mezinárodní spolupráce, podpora mladých českých umělců, nové technologie v umění a reflexe aktuálních společenských témat. 

AV Extended (Jérémie Bellot, Josselin Fouché, Ena Eno) – Iris | Zdroj: Signal FestivalAV Extended (Jérémie Bellot, Josselin Fouché, Ena Eno) – Iris | Zdroj: Signal Festival

Související

Mládí vpřed. Signal Festival dlouhodobě podporuje začínající umělce, kdo zazářil v minulosti?
Ostatní

Mládí vpřed. Signal Festival dlouhodobě podporuje začínající umělce, kdo zazářil v minulosti?

Tereza Urban - 17. 9. 2021 - 7 min.

Na Signal poprvé i během dne. Největší festival světla u nás nabídne nové trasy i zážitek z rozšířené reality
Ostatní

Na Signal poprvé i během dne. Největší festival světla u nás nabídne nové trasy i zážitek z rozšířené reality

Redakce Czechdesign - 7. 9. 2021 - 8 min.

O rok blíž celospolečenským změnám. Signal Festival nezavírá oči před klimatickou krizí a reflektuje ji i ve svém vizuálu
Grafický design

O rok blíž celospolečenským změnám. Signal Festival nezavírá oči před klimatickou krizí a reflektuje ji i ve svém vizuálu

Tereza Urban - 3. 9. 2021 - 6 min.

Interaktivní instalace, sázka na mladé talenty i podpora lokálních umělců. Letošní Signal Festival opět rozzáří Prahu
Grafický design

Interaktivní instalace, sázka na mladé talenty i podpora lokálních umělců. Letošní Signal Festival opět rozzáří Prahu

Redakce Czechdesign - 18. 9. 2020 - 5 min.

PULSE 2024
Design do uší
Fotograf 2024
Štěpí soutěž