Signal Festival patří k největším tuzemským producentům současného digitálního umění. Už čtvrtým rokem vyhlašuje společně s kreativní dílnou PrusaLab otevřenou výzvu Signal Calling. Jejím cílem je vznik unikátního uměleckého díla pro Signal Festival. Letošním vítězem se stala dvojice umělců Lukáš Dřevjaný a Luboš Zbranek. Jejich modulární světelný objekt Mech se představí návštěvníkům jedenáctého ročníku festivalu od 12. do 15. října 2023.
25 přihlášených projektů
Otevřená výzva je určena všem autorům a umělcům dlouhodobě působícím na území Česka a Slovenska. Zváni jsou studenti i profesionálové z kreativních a technických oborů, jako jsou architekti, designéři, umělci nebo inženýři. Signal Festival pořádá open call ve spolupráci s kreativní dílnou PrusaLab, která poskytuje své zázemí, technologie, a především zkušené mistry potřebné pro realizaci instalace. Letos se přihlásilo celkem 25 projektů z Prahy, Brna i Plzně. Mezi účastníky nechyběli umělci, teoretici, studenti z ČVUT a AVU, kreativci z oblasti produktového designu nebo intermediálního umění.
Mech jako symbol živého ekosystému
Komisi, kterou tvořili zástupci programového oddělení Signal Festivalu a dílny PrusaLab, nejvíce zaujalo dílo Mech. Autory původního konceptu jsou čtyři mladí umělci Lukáš Dřevjaný, Luboš Zbranek, Michal Mitro a David Minařík. „Nápad vznikl už dříve během naší několikadenní rezidence na chatě. Teď jsme se k němu ale já a Luboš Zbranek vrátili, aktualizovali jej a přihlásili na open call. Těšíme se na spolupráci s PrusaLabem a Signal Festivalem, jsme rádi, že můžeme projekt realizovat a prezentovat široké veřejnosti,“ vysvětluje genezi díla vizuální umělec a světelný designér Lukáš Dřevjaný.
Jejich dílo Mech je modulární světelný objekt inspirovaný živým synergickým organismem. „Úroveň projektů byla letos mimořádná. Rozhodování nebylo jednoduché, ale nakonec jsme s členy týmu PrusaLabu našli shodu nad projektem Lukáše a Luboše. Plexisklové tvarovky mají ideální výrobní potenciál, dá se s nimi pracovat jako s architektonickým prvkem, který může reagovat na okolní prostředí. Instalace je navíc dobře škálovatelná. Projekt v něčem připomíná dílo architekta Sou Fujimota, které vytvořil pro Serpentine Gallery v Londýně,” říká programový koordinátor Signal Festivalu Daniel Burda.
Vizualizace evoluce objektu Mech. I Zdroj: Lukáš Dřevjaný, Luboš Zbranek
Jednotlivé moduly budou vyrobeny z gravírovaného plexiskla, které distribuuje světlo po povrchu objektu. Objekt Mech osvětlí sám sebe i své bezprostřední okolí. Potenciál Mechu vidí autoři především v celkové variabilitě jeho kreativního využití: od tvorby světelných soch, přes audiovizuální site specific dílo, až po interaktivní digitální prostředí, kterým může divák plynule procházet.
„Jsem nadšený z vysoké kvality přihlášených projektů. Po třech ročnících, kdy se do naší společné výzvy hlásili především studenti, nyní vyvážily jejich přihlášky projekty zkušených produktových a grafických designérů, umělců a kreativců. Takový zájem mě moc těší, bylo opravdu z čeho vybírat. Vítězný projekt se skvěle potkává s naší vizí a dobře využije kombinaci prototypovacích technologií, kterými v PrusaLabu disponujeme,“ dodává vedoucí PrusaLabu Ondřej Kašpárek.
Kurátoři festivalu letos definovali čtyři základní témata, kterým se mohli účastníci umělecké výzvy věnovat. Jednalo se o „computer vision“, tedy fenomén popisující realitu z pohledu technologie, „big data“ čili analýzu velkých datových toků, „hru“ neboli herní principy či gamifikaci a „přírodu“, konkrétně její principy obsahující přirozenou a velmi přesnou vnitřní matematiku.
O autorech
Lukáš Dřevjaný je vizuální umělec, světelný designér a mentor kreativních technologií. Světlo, prostor a interaktivitu propojuje v živých vystoupeních, světelných instalacích, velkoplošných projekcích i divadelních představeních. Primárně tvoří pod svou značkou oxoo. Mimo jiné mentoruje technologie v Art&Digital Labu v Hale 40 v Pražské tržnici a organizuje technologické workshopy.
Luboš Zbranek je 3d grafik, VJ, video a light designér. Během studia Teorie interaktivních médií na Masarykově univerzitě se zaměřuje především na vytváření interaktivních prostředí a hlubší zkoumání vztahu člověk–stroj, člověk–kód. Studiem světelného designu na JAMU rozšiřuje svůj záběr o světelný design, light art a performativní žánry. Vizuálně spolupracuje na mnoha akcích techno a elektronické hudby, interaktivních instalacích a divadelních představeních u nás i v zahraničí.
Michal Mitro je umělec a badatel působící napříč obory a médii. V návaznosti na svá studia psychologie a sociologie se zaměřuje na nuance každodenního života i na hyperobjekty planetárního měřítka. Ve své umělecké praxi transformuje sociologickou imaginaci do skulpturálních prostředí s prvky zvuku, světla a technologií. Michal Mitro je laureátem Ceny Oskára Čepana pro slovenské umělce do 40 let. Vystavuje a působí v mezinárodním evropském kontextu.
David Minařík vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, Fakultu umění na Ostravské univerzitě v ateliéru malby II u docenta Františka Kowolowského a The Royal Danish Academy of Fine Arts v Kodani. Založil také biotechnologický startup Myco, který zkoumá, vyvíjí a vyrábí funkční, 100% přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu.
O pořadatelích
Signal Festival je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti vizuálního umění a light designu. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, pořádá doprovodné programy pro odbornou veřejnost, studenty i děti. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí. V roce 2023 se koná po jedenácté.
PrusaLab je prototypová dílna a FabLab pod křídly Josefa Průši a Prusa Research. Díky množství a rozmanitosti vybavení se jedná o jednu z největších sdílených dílen v České republice. K dispozici má více než 350 m² prostoru. Jde o místo, kde mohou své projekty rozvíjet makeři, kutilové, studenti architektury, designu, podnikatelé, zkrátka všichni, kteří mají vizi a chuť tvořit.