Sezóna zahrádek zahájena. Přinášíme 5 tipů, kam se vydat za kávou a designem na čerstvém vzduchu

Kavárna Kovárna v Čeladné | ZDROJ: archinfo.sk FOTO: RMBA architekti Kavárna Kovárna v Čeladné | ZDROJ: archinfo.sk FOTO: RMBA architekti

Léto už začalo a období letních prázdnin nám klepe na dveře. Počasí vyzývá k letním výletům a pobytu na čerstvém vzduchu, ale není nad to, pokud tyto dvě věci můžeme spojit s dobrým jídlem a příjemným prostředím. I proto opět přinášíme pár tipů na letní zahrádky, které mimo jiné už teď praskají ve švech. Tentokrát se můžete inspirovat letním posezením ze všech koutů republiky.

Zahrada Piknik Café Valtice

Zahrada Piknik Café Valtice je kavárna nacházející se na unikátním místě. Její prostory se totiž ukrývají v zahradě přímo u budovy barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích. V menší stavbě kontejnerového typu najdete zázemí kavárny a pár míst k sezení. Větší prostor k rozjímání nad kávou či osvěžující domácí limonádou je k dispozici venku v bylinkami provoněné zahradě, mezi záhony a ovocnými stromy.

Zahrádka kavárny Zahrada Piknik Café Valtice | Zdroj: Gastromapa Lukáše HejlíkaZahrádka kavárny Zahrada Piknik Café Valtice | Zdroj: Gastromapa Lukáše Hejlíka

Prostředí kavárny je ideálním místem i pro rodiny s dětmi, které se mohou vydovádět v zahradě na čerstvém vzduchu a také na pískovišti, jež se v zahradě nachází, zatímco rodiče mohou v klidu odpočívat u šálku výběrové kávy a domácího dezertu. A ne náhodou má kavárna ve svém názvu slovíčko piknik, jelikož rozlehlá zatravněná plocha přímo vybízí k posezení na dece, samozřejmě ale za slunečného počasí.

Zahrádka kavárny Zahrada Piknik Café Valtice | Zdroj: Gastromapa Lukáše HejlíkaZahrádka kavárny Zahrada Piknik Café Valtice | Zdroj: Gastromapa Lukáše Hejlíka

Miss Sophie’s Café Olomouc

Pokud byste se ocitli v historickém centru Olomouce, na kávu či brunch doporučujeme zavítat do kavárny Miss Sophie’s Café, která se nachází v budově stejnojmenného hotelu. Ten mimo jiné spadá do rodiny boutique hotelů Miss Sophie’s, které najdete i v Praze. Historická budova hotelu byla několik let rekonstruována, a to navíc pod dohledem památkářů, jelikož spadá pod památkovou ochranu. I přesto, že interiér budovy dostal nový kabát, dýchá zde ze zdí stále historie, takže kromě dobré kávy a vynikajících pokrmů je zde také jedinečná atmosféra, která pobyt povznáší na vyšší úroveň.

Dvorek kavárny Miss Sophie's Café Olomouc | Zdroj: restu.czDvorek kavárny Miss Sophie's Café Olomouc | Zdroj: restu.cz

Posezení je přes léto otevřeno i na venkovní zahrádce. Stinný dvorek, který je ověšený bylinkami a zelení, poskytuje v horkých letních měsících příjemný úkryt vhodný k odpočinku. Místo židlí najdete na dvorku i houpačky nebo houpací sítě. V zahrádce se kromě otevřeného prostoru ve stínu stoletého stromu můžete usadit i do výklenků budovy, ve kterých je umístěno posezení a v letních měsících tak působí jako příjemný přístřešek chránící před horkem.

Dvorek kavárny Miss Sophie's Café Olomouc | Zdroj: restu.czDvorek kavárny Miss Sophie's Café Olomouc | Zdroj: restu.cz

Hostinec Depo Český Krumlov

Tradiční česká kuchyně, ale v netradičním interiéru, k tomu pivo z tanku a malebné prostředí Českého Krumlova. Toho se dočkáte, pokud navštívíte hostinec Depo v Českém Krumlově. Ve městě nabitém turisty může být občas těžké vybrat podnik, kde nabízí jak kvalitní jídlo, tak příjemné zázemí. Hostinec Depo ale splňuje oboje, v menu najdete samé české klasiky, od předkrmů až po dezerty, a navíc se nachází nedaleko krumlovského zámku v blízkosti zrenovovaného parku.

Hostinec Depo | Zdroj: depokrumlov.czHostinec Depo | Zdroj: depokrumlov.cz

Interiér hostince je navržen v industriálním stylu a je propracován do nejmenšího detailu, některé z nich pocházejí například z dílny Nanovo. Při vstupu do podniku uvidíte otevřený prostor nabízející 150 míst k sezení, vybavený dřevěným nábytkem, který je doplněn kovovými prvky. K němu hostinec nabízí dalších 100 míst na venkovní terase s ovocným sadem, z které je výhled na přilehlý park. Blízkost parku a dětské hřiště umístěné u venkovního posezení zaručuje, že je to vhodná volba i pro rodiny s dětmi. 

Zahrádka hostince Depo v Českém Krumlově | Zdroj: facebook.com/depokrumlovZahrádka hostince Depo v Českém Krumlově | Zdroj: facebook.com/depokrumlov

Kavárna Kovárna v Čeladné

Pokud byste se ocitli toto léto v beskydském podhůří a hledali, kde se zchladit po celodenní túře nebo naopak nabrat síly před tím, než na ni vyrazíte, zastavte se v kavárně Kovárna v Čeladné. Beskydská kavárna, bistro a prosekárna v jednom je výsledkem práce architektonického studia RMBA. Architekti vdechli bývalé budově kovárny nový život, když původní sto let starou stavbu obnovili a doplnili ji prosklenou přístavbou.

Kavárna Kovárna v Čeladné | Zdroj: stavbaweb.czKavárna Kovárna v Čeladné | Zdroj: stavbaweb.cz

Autoři rekonstrukce kavárnu zároveň provozují, můžete tak uvnitř najít kromě posezení pro návštěvníky i zázemí architektonického ateliéru. Místa k sezení se nachází kromě designového interiéru také před budovou, kde jich je hned několik. Pokud by vám nevyhovovalo sezení na dvoře, který je poblíž příjezdové silnice, můžete se usadit do lehátek umístěných v travnaté louce hned vedle kavárny a strávit zde třeba příjemné odpoledne.

Kavárna Kovárna v Čeladné | Zdroj: stavbaweb.czKavárna Kovárna v Čeladné | Zdroj: stavbaweb.cz

Kavárna SOuLmate Mikro Cafe

Kavárnu Mikro Cafe byste hledali v obci Dublovice, asi hodinu cesty autem od Prahy. Spíše než o kavárnu se jedná o výdejní okénko, které se nachází, dalo by se říct, téměř uprostřed ničeho, v živém plotě, na pozemku, kde je i sídlo pražírny SOuLmate. Do maličkaté stavby se vejde tak akorát kavárenský pult s kávovarem a barista. Na kvalitě kávy to ale nic neubírá, spíše naopak, okénko je pražírnou zásobeno přímo „ze zdroje“. Kromě kávy s sebou či ledových nápojů si odtud tak můžete i vy odnést balenou kávu ze SOuLmate pražírny. Otevírací doba okénka je závislá na počasí, dokud ale venku „nepadají trakaře“, je okénko otevřené každý pátek a sobotu odpoledne.

Výdejní okénko SOuLmate Micro Cafe | Zdroj: facebook.com/soulmatecoffeeczVýdejní okénko SOuLmate Micro Cafe | Zdroj: facebook.com/soulmatecoffeecz

Související

 Stinné a stylové pražské zahrádky. Vybíráme 5 kaváren v metropoli, které mají nejhezčí venkovní posezení
Interiér a architektura

Stinné a stylové pražské zahrádky. Vybíráme 5 kaváren v metropoli, které mají nejhezčí venkovní posezení

Barbora Čápová - 23. 6. 2020 - 9 min.

Kavárny radost pohledět. 6 nových míst na gastroscéně, která nesmíte minout
Interiér a architektura

Kavárny radost pohledět. 6 nových míst na gastroscéně, která nesmíte minout

Barbora Čápová - 13. 3. 2020 - 9 min.

 Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl
Interiér a architektura

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl

Klára Rokosová - 28. 2. 2019 - 11 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024