Seznámí s tvorbou první dámy české architektury a vzdá poctu Plečnikovi. Festival Den architektury zve na stovky míst po celé republice

Čelákovice, Volmanova vila | Foto: Aleš Jungmann Čelákovice, Volmanova vila | Foto: Aleš Jungmann

Prohlídky unikátních staveb, architektonické procházky a další bohatý program nabízí od tohoto pátku 30. září ve více jak 100 městech po celé České republice i na Slovensku festival Den architektury. Veřejnosti se během festivalu otevřou nejmodernější budovy, historické unikáty, nově zrekonstruované stavby i domy, které na obnovu teprve čekají, nebo nejrůznější industriální i sakrální objekty. To vše s odborným výkladem. V rámci komentovaných architektonických procházek mohou zájemci objevovat městská zákoutí, která mnohdy zůstávají skrytá, nebo naopak znovu objevovat známá místa, na která jim festivalový program umožní získat nový pohled. Den architektury v letošním roce nabízí až do 6. října na 300 zdarma přístupných akcí. Zve například do významných budov na pražském Václavském náměstí a v jeho okolí, představí téměř neznámou stavbu Adolfa Loose nedaleko Brna, pozve do zrekonstruované budovy ostravských jatek, nového kulturního centra Telegraph v Olomouci nebo na výpravu po vodních elektrárnách v Jizerských horách.

Festival Den architektury probíhá od 30. září do 6. října a nabízí i nejrůznější přednášky či workshopy, v řadě měst navíc nechybí ani program pro děti, jenž zejména o víkendu na celé řadě míst nabízí nejrůznější tvůrčí dílny, na kterých si děti mohou třeba zahrát na architekty nebo rovnou naplánovat celé město.

Současně se Dnem architektury probíhá první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po jedenácté přinese na plátna kin filmy zejména věnované architektuře a urbanismu. Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je s ohledem na kapacity potřeba rezervace míst předem. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Prohlídky unikátních staveb, architektonické procházky a další bohatý program nabízí od tohoto pátku 30. září ve více jak 100 městech po celé České republice i na Slovensku festival Den architektury. | Zdroj: Den architekturyProhlídky unikátních staveb, architektonické procházky a další bohatý program nabízí od tohoto pátku 30. září ve více jak 100 městech po celé České republice i na Slovensku festival Den architektury. | Zdroj: Den architektury

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je „Nebourej, transformuj!“, a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací. Další výraznou festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci. Festival vzdá také napříč republikou poctu české architektce Aleně Šrámkové, která je označována za první dámu české architektury. Připomíná i tvorbu architekta Bohuslava Fuchse, a to nejen v Brně, ale i Uherském Hradišti nebo Olomouci. Program představí i řadu staveb nominovaných na Českou cenu za architekturu.

Ze stovek akcí Dne architektury lze vybírat napříč celou republikou. V hlavním městě pozve festival například do nově otevřeného technologického zázemí dílen, ateliérů a eventů UMPRUM, Paláce Langhans, hotelu Juliš, bývalého hotelu Gráf. Zaměří se i na proměny ostrova Štvanice, budoucí Drážní promenádu a liniový park na Praze 10 nebo na kolonii Buďánka. Na programu jsou i návštěvy ekologicky šetrných staveb. Program nabízí i mimořádnou příležitost navštívit nové pražské designové sídlo firmy Koma Modular. V rámci sekce věnované Josipu Plečnikovi má festival na programu vedle architektonických procházek i mimořádný koncert Emila Viklického Pocta Josipu Plečnikovi, který zazní 4. října v podání předních hudebníků jazzu i klasiky v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně. Architektku Alenu Šrámkovou připomene například procházkou po jejích realizacích v centru Prahy, pozve i do budovy Fakulty architektury ČVUT nebo do vily v Dolních Jirčanech.

Hotel Juliš | Zdroj: Den architekturyHotel Juliš | Zdroj: Den architektury

Po stopách významného českého architekta Jaroslava Fragnera vyrazí festival v Kolíně.Nymburku si mohou zájemci prohlédnout místní krematorium a v Kladně je na programu prohlídka Městského divadla přímo s autorem jeho rekonstrukce Davidem Vávrou. Dále program zve například na prohlídku zvířecího krematoria Věčná loviště v Žižicích od architekta Petra Hájka.

Brněnská část programu upozorní nejen na mimořádné stavby či lokality, ale také mnohdy otevře diskusi nad možnostmi využití konkrétních míst či budov jihomoravské metropole. V rámci festivalu bude možné například navštívit Bílý dům či Navrátilovo sanatorium v Králově Poli, zrekonstruovanou Tržnici na Zelném trhu a stavby Bohuslava Fuchse. Program dále nabízí architektonickou procházku věnovanou minulé, současné i budoucí zástavbě kolem hlavního vlakového nádraží či procházku věnovanou očekávané revitalizaci Moravského náměstí. V Hrušovanech u Brna pak pozve do vily Adolfa Loose.

Bílý dům | Foto: Michaela DvořákováBílý dům | Foto: Michaela Dvořáková

V Ostravě se mohou zájemci vydat do veřejně nepřístupných míst i na inspirativní komentované procházky po městě. Například bude možné navštívit nově zrekonstruovanou budovu ostravských jatek nebo se seznámit s budoucností městské třídy 28. října. Bohatý program nabízí i Opava, kde se mohou zájemci vydat na výstavu Město pohledem budoucích architektů do bývalého obchodního domu Breda nebo nového sídla výukového centra a nakladatelství Modrý slon, které vzniklo přestavbou objektu sídlištních jeslí. V Olomouci zve festival do nově otevřeného uměleckého centra Telegraph, které vzniklo v budově bývalé továrny na telefony, nebo na řadu architektonických procházek, například po rekonstrukcích a konverzích v historickém jádru. Festival opět pozve na nově zrekonstruovaný hrad Helfštýn.

Ve Zlíně se festival zaměří mimo jiné na architekturu 90. let i první zlínskou dělnickou čtvrť Letná, která vznikala podle plánů architektů Jana Kotěry a F. L. Gahury, žáka Josipa Plečnika. Po stopách meziválečné architektury a realizacích architekta Bohuslava Fuchse povede festivalová trasa v Uherském Hradišti. Nabízí mimo jiné návštěvu interiéru více než dvacet let opuštěných a chátrajících lázní. Další mimořádnou příležitostí bude návštěva nové realizace ateliéru Mjölk v obci Brumov-Bylnice pro Klobouckou lesní.

Další mimořádnou příležitostí bude návštěva nové realizace ateliéru Mjölk v obci Brumov-Bylnice pro Klobouckou lesní. | Zdroj: Den architekturyDalší mimořádnou příležitostí bude návštěva nové realizace ateliéru Mjölk v obci Brumov-Bylnice pro Klobouckou lesní. | Zdroj: Den architektury

V Českých Budějovicích pozve Den architektury například na prohlídku Pavilonu Z, jedné z nejvýraznějších budov českobudějovického Výstaviště, nebo nové budovy tiskárny Karmášek a nově vzniklé galerijní síně. V Českém Krumlově se mohou zájemci vydat na procházku po předměstí Horní Brána, ve Strakonicích do opuštěného a nenáviděného i obdivovaného hotelu Bavor, ve Volyni pak do areálu měšťanského pivovaru z roku 1812.

Nedaleko Chebu pak mají zájemci příležitost navštívit meteorologickou věž od první dámy české architektury Aleny Šrámkové. V Karlových Varech festival zaměří pozornost na lokalitu první karlovarské vodárny a zve na výpravu po vodárenském brownfieldu. Na výpravy po starých vodních elektrárnách je možné se vydat i v Liberci, Josefově DoleŽelezném Brodě. Zaniklá vodní díla si pak připomenou v Teplicích, kde se bude možné vydat po stopách potoka Bystřice.

Nové budovy tiskárny Karmášek | Zdroj: Den architekturyNové budovy tiskárny Karmášek | Zdroj: Den architektury

V Kamenickém Šenově se program zaměří na podstávkové domy sklářů. Milovníci industriální architektury jistě ocení návštěvu bývalé továrny Mastných v Lomnici nad Popelkou nebo tzv. Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou.

V Ústí nad Labem festival představí další ze zdařilých rekonstrukcí – Dům umění, který nově vznikl v budově bývalé univerzitní menzy UJEP. V Hradci Králové se mohou zájemci podívat do nové budovy regionální centrály ČSOB, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky. V programu nemůže chybět ani prohlídka nízkoenergetické stavby Krkonošského centra environmentální výchovy Krtek ve Vrchlabí.

V Hradci Králové se mohou zájemci podívat do nové budovy regionální centrály ČSOB, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky. | Foto: BoysPlayNiceV Hradci Králové se mohou zájemci podívat do nové budovy regionální centrály ČSOB, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky. | Foto: BoysPlayNice

Součástí oslav mezinárodního dne architektury je také 11. ročník filmového festivalu Film a architektura s podtitulem Body zlomů. V termínu od 29. září do 4. října zavítá opět kromě pražských kin také do dalších 23 měst po celé republice i na Slovensku.

Film a architektura letos představí celkem 34 zahraničních i tuzemských snímků v pěti festivalových sekcích. Zvláštní pozornost věnuje první dámě české architektury Aleně Šrámkové, která odešla tento rok ve svých 92 letech. Představí také výběr filmovo-architektonických inspirací režiséra Jana Hřebejka. Statik Peter Rice nebo architekt Carlos Ott jsou pro veřejnost málo známými osobnostmi, přesto svou tvorbou ovlivnili podobu francouzské metropole. Zahajovací snímek festivalu s názvem Inženýrova fantazie je intimním vyprávěním života irského statika Petera Rice, geniálního spoluautora řady novodobých architektonických ikon, jako je Centre Pompidou nebo opera v Sydney.

Dokument Opera Bastila představí divákům příběh mladého guatemalsko-kanadského architekta, který v 80. letech šťastnou náhodou i svými schopnostmi vyhrál prestižní architektonickou soutěž na výstavbu operního domu upomínajícího na 200. výročí dobytí Bastily. Projekcemi francouzského dokumentu Jean Prouve's House a snímku Pina renomovaného režiséra Wima Wenderse provede diváky v pátek 30. září v Kině 35 režisér Jan Hřebejk. Výjimečnou projekcí bude experimentální snímek Esquizo z roku 1970 španělského architekta Ricarda Bofilla, mimo jiné autora několika pražských realizací jako Corso Karlín nebo rezidence Obecní dvůr, ale především vizuálně nezapomenutelného růžového bytového komplexu La Muralla Roja. Co mají společného architekti Kevin Roche a Francis Kéré? Oba jsou laureáty Pritzkerovy ceny a také hlavními postavami snímků, které se představí ve dvou festivalových dnech v kině Světozor. Festival zakončí 3. října v pražském kině Světozor a o den později v brněnském Kino Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe. Tento neustále se rozšiřující utopický projekt amerického snu má ale ekologické a sociální dopady na své vnější okolí.

Seznam míst konání:

Banská Bystrica, Bardejov, Benešov, Bílovec, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Čáslav, Čelákovice, Černošice, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Dobříš, Dolní Jirčany, Frýdlant, Helfštýn, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Hrušovany u Brna, Humpolec, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jihlava, Josefův Důl, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Košice, Krásné, Kroměříž, Kutná Hora, Libčice nad Vltavou, Liberec, Libušín, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nakléřov, Nitra, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Říčany, Slaný, Strakonice, Svit, Šaľa, Široký Brod, Šumperk, Tábor, Teplice, Tišnov, Trebišov, Trenčín, Turnov, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Vamberk, Varnsdorf, Velké Pavlovice, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí, Zlín, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Železný Brod, Žilina, Žižice

Pořadatelem festivalů Den architektury a Film a architektura je spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Související

Den architektury 2024: Proces proměny
 

Den architektury 2024: Proces proměny

Festival
27. 9. 2024 - 3. 10. 2024

Den architektury 2022
 

Den architektury 2022

Den otevřených dveří
30. 9. 2022 - 6. 10. 2022

Architektonické návrhy jako svébytné umělecké dílo. V Praze vystoupí architekti experimentálních ateliérů Éric Lapierre a Ahmed Belkhodja
Interiér a architektura

Architektonické návrhy jako svébytné umělecké dílo. V Praze vystoupí architekti experimentálních ateliérů Éric Lapierre a Ahmed Belkhodja

Redakce Czechdesign - 26. 5. 2022 - 4 min.

Architektura pro mě není egoistickou exhibicí, ale službou, říká architekt Mirko Baum, kterého fascinují motory a technika
Interiér a architektura

Architektura pro mě není egoistickou exhibicí, ale službou, říká architekt Mirko Baum, kterého fascinují motory a technika

Redakce Czechdesign - 2. 5. 2022 - 4 min.

Událost roku na architektonické scéně. Do Prahy míří laureátka Pritzkerovy ceny, která stojí za rekonstrukcí doků v Dunkerku nebo  školy v Nantes
Interiér a architektura

Událost roku na architektonické scéně. Do Prahy míří laureátka Pritzkerovy ceny, která stojí za rekonstrukcí doků v Dunkerku nebo školy v Nantes

Redakce Czechdesign - 28. 3. 2022 - 4 min.

Stále je co zlepšovat, myslí si o vztahu veřejnosti k architektuře, zakladatelka popularizačních aktivit Marcela Steinbachová
Interiér a architektura

Stále je co zlepšovat, myslí si o vztahu veřejnosti k architektuře, zakladatelka popularizačních aktivit Marcela Steinbachová

Tereza Bíbová - 27. 9. 2021 - 9 min.

MYP 2024
Design do uší
Fotograf 2024
Štěpí soutěž