Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Banány, borůvky i mrkev se staly ikonami oděvů od Lukáše Krnáče, zdroj: Lukáš Krnáč Banány, borůvky i mrkev se staly ikonami oděvů od Lukáše Krnáče, zdroj: Lukáš Krnáč

Sedm statečných ze Zlína. Nebojí se a dobývají zahraničí

Zlín si na první dobu spojí většina lidí především s obuvnictvím. ADO - ateliér Designu oděvu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ovšem udává takové tempo, že se povedlo zaměřit pozornost i na talenty oděvního průmyslu. Přinášíme tedy další díl zlínského seriálu mladého designu, ve kterém se zaměříme na fashion. V následujícím článku vám nabízíme průlet světem mladých návrhářů působících ve Zlíně, kteří si kromě srdcí fanoušků získávají mola fashion weeků, stránky předních magazínů a významná ocenění. Tak co, jste ready?

Lukáš Krnáč

Jedno z nejzvučnějších jmen současné fashion scény u nás vůbec. Pro jeho tvorbu jsou charakteristické barvy, kombinace dezénů i textur, které si často sám vytváří. Ve svých kolekcích pracuje především s tématy či odkazy na současné dění ve světě i kultuře a tyto věci následně maximalizuje a posouvá až do občasných karikaturních podob.

Mikina Bananas od Lukáše Krnáše, zdroj: Lukáš KrnáčMikina Bananas od Lukáše Krnáše, zdroj: Lukáš Krnáč

Lukášovy projekty a kolekce můžete pravidelně zaznamenat na přehlídkách v rámci MBPFW či jiných mezinárodních festivalech módy. Naposledy se představil v rámci Slovak fashion councilu i na London Fashion Weeku. Lukáš Krnáč je za svou tvorbu obdivován i oceňován, v roce 2017 například vyhrál mezinárodní designérskou soutěž Best In Design. Jeho kousky si můžete koupit ve vybraných design shopech v Praze, Bratislavě i Vídni a nejjednodušší forma kontaktu je přes jeho instagram.

Vivien Babicová

Další ze slovenských talentovaných designérů působících ve Zlíně je Vivien Babicová. Při magisterském studiu vytváří vlastní ready-to-wear linii zaměřenou především na dámskou módu a doplňky, které jsou již dostupné v prodejnách v Česku i na Slovensku.

Kabelka Seatbelt bag- bestseller od Vivien Babicové, zdroj: Vivien Babicová, foto: Natt MikulášováKabelka Seatbelt bag- bestseller od Vivien Babicové, zdroj: Vivien Babicová, foto: Natt Mikulášová

Nejvýraznějším kouskem její designové tvorby je ikonická Seatbelt bag. I přesto, že první prototyp této tašky vznikl teprve v září 2017, dokázala si tvorba Vivien získat už stovky fanoušků doma i v zahraničí. Vivienin bestseller v podobě Seatbelt bag se vyrábí v České republice a následně putuje do celé Evropy. Zásadním komunikačním kanálem jsou i pro Vivien sociální sítě. Sledujete její instagram

Boris Král

Inspirativní benjaminek českého módního designu na své úspěchy nenechal dlouho čekat. Čerstvý vítěz soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2019, která probíhala v rámci letošního MBPFW, je teprve v bakalářském studiu. Na molech významných fashion show jste jej ale již dříve mohli zaznamenat jako úspěšného modela.

Kolekce inspirovaná epochou siluety new look od Borise Krále, zdroj: Archiv MBPFWKolekce inspirovaná epochou siluety new look od Borise Krále, zdroj: Archiv MBPFW

Borisova vítězná kolekce byla inspirována epochou siluety new look, která jej fascinuje již několik let. Stěžejními a opakujícíme se elementy jsou úzký pas v kontrastu se širokými boky. Kromě krejčoviny a návrhářství si letos Boris zakusil pozici Art Directora v rámci zlínského Fashion Pointu. I Borisovy věci jsou k vidění především na jeho instagramu.

Jan Černý

Honza Černý je stejně jako jeho spolužáci již etablovaným jménem rezonujícím na poli módního návrhářství. Jan razí a šije módu, která má být především funkční a nositelná. Ve své tvorbě a její prezentaci klade důraz na show samotnou, zážitek a emoce s ní spojenými. Ne náhodou jsou proto jeho přehlídky hojně navštěvované fanoušky i odborníky z celého světa.

pocta českému umělci Vladimírovi Boudnikovi v pojetí kolekce od Jana Černého, zdroj: jancerny.storepocta českému umělci Vladimírovi Boudnikovi v pojetí kolekce od Jana Černého, zdroj: jancerny.store

Honzova tvorba je zaměřená především na ikonické "workwear" kousky pánských pracovních šatníků, které jsou nositelné i ženami. V rámci spolupráce s firmou Prestige si můžete pořídit ručně vyráběné české tenisky s Honzovým designem. Jan Černý, v současné chvíli na stáži u světové značky Louis Vuitton, má své kousky k dispozici na e-shopu či instagramu

Kristýna Coufalová

Čerstvá absolventka ateliéru Design oděvu by se dala nazvat multimediální tvůrkyní. Ve své tvorbě totiž ráda uhýbá i k jiným médiím, než je přímo oděv, čímž se od svých spolužáků lehce odlišuje. Její gró spočívá v tvorbě hudebních setů právě na fashion shows. Společně s designérem vymýšlí, jak nejlépe podtrhnout koncept jeho kolekce a dotvořit tak atmosféru samotné show.

Kristýna Coufalová navrhuje své DJ sety i multidisciplinární kolekce, zdroj: Kristýna CoufalováKristýna Coufalová navrhuje své DJ sety i multidisciplinární kolekce, zdroj: Kristýna Coufalová

Pravidelně spolupracuje se jmény jako Jakub Polanka, Dominika Kozáková, Michaela Hriňová či jmény zmíněnými v tomto článku. Kromě hudební produkce se také podílela na společné kolekci s Lukášem Krnáčem a Vivien Babicovou. Sametové tepláky, klobouky a kšiltovky se šňůrkou okolo krku a další prvky z její tvorby můžete shlédnout v pražském showroomu značky Playbag. Kristýna se věnuje také DJingu, naposledy jste její sety mohli slyšet prostřednictvím hudební režie přehlídky a dražby na Fashion Event Dotek v Olomouci, kde pro spot této akce vytvořila také autorskou hudbu.

Adriana Šatková

„Na Mesiaci nikdy nebola žiadna žena. Každá žena može byť prvá na Mesiaci.“ Adriana se do českého módního světa díky několika kolekcem zapsala se svou nálepkou feminismu. To ovšem vnímá velmi pozitivně, neb její kolekce jsou určeny především pro silné ženy, které budují především samy sebe.

First women on the moon od Adriany Šatkové, zdroj: Adriana Šatková, foto: Julius FilipFirst women on the moon od Adriany Šatkové, zdroj: Adriana Šatková, foto: Julius Filip

V její poslední kolekci First woman on the moon, kterou představila i na letošním MBPFW, se taktéž inspiruje vzorem silné ženy, kterým jí byla mimo jiné i její matka. Muži nezoufejte, ač se sice Adriana specializuje na ženy, i mužům vyrábí krásné kousky na zakázku. Její poslední i další kolekce můžete shlédnout zde.

Katarina Mydliarová

V neposlední řadě představujeme Katarinu Mydliarovou. Její tvorba se pomyslně dělí na dvě části. Ta první se zaměřuje na samotný oděv, hravé a experimentující kolekce, které představují netradiční materiály a interaktivní prvky jako led světla či obrazovky těmaticky se zaměřující na na sociální problémy.

Oděvy pro humaniody od Katariny Mydliarové, zdroj: Archiv MBPFWOděvy pro humaniody od Katariny Mydliarové, zdroj: Archiv MBPFW

V druhé části se věnuje postprodukci, kde prostřednictvím audiovizuálních výstupů podporuje atmosféru dané kolekce a využívá mezioborové spolupráce, která vyúsťuje do performance, přehlídek či krátkometrážních filmů. I kolekce Katariny bývají součástí MBPFW. Aktuálně je můžete shlédnout na jejím instagramu. Katarina zvítězila minulý rok v soutěži VAN GRAAF Junior Talent.

Zlín je sice malá, ale velmi plodná kolébka českého (nejen módního) designu. Přesvědčíme vás o tom už brzy, v dalším z dílů zlínského seriálu mladého designu.

Další články