Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Svítidlo Halla Indi+, foto: Štěpánka Paseková Svítidlo Halla Indi+, foto: Štěpánka Paseková

Sbírá ocenění po celém světě. Výrobce svítidel do kanceláří a komerčních prostor Halla dokazuje, že si s designem rozumí

Česká firma Halla vyrábí především svítidla pro komerční prostory a kanceláře. Nadčasový design však umožňuje jejich použití i v moderních domácnostech. V posledních letech sbírá nejrůznější ocenění, na veletrzích se prezentuje po boku těch nejlepších značek. Na sto padesát zaměstnanců pošle ročně do světa přes třicet tisíc výrobků a na osm set prostorů vybaví novými svítidly. Co stojí za jejich úspěchem? Dokonalé propojení designu s výrobou, od prvotní skici až po finální montáž. Nejde jim pouze o líbivý vzhled svítidla. Usilují především o do detailu promyšlený produkt, který poskytuje špičkové světlo.

Přinášíme lidem především kvalitní světlo

V roce 1992 založili dílnu ve sklepě, kde montovali halogenová svítidla. Pět let na to přichází úspěšný veletrh v Hannoveru, první zahraniční zakázky a úspěchy. Finanční krize v roce 2009 však sráží tržby o polovinu. Firma se zeštíhluje, mění strategii, sází na moderní LED technologie i na design.

V roce 2018 Halla patří mezi přední výrobce a dodavatele světel nejen na evropském trhu. Za úspěchem stojí spoustu práce a hlavně jasná představa, čeho chtějí dosáhnout.

„Naše vize je přinášet lidem kvalitní světlo. Design je důležitý, ovšem v našem pojetí nesmí být nadřazený světelným parametrům svítidla, vše jde ruku v ruce,“ říká nadšeně člen představenstva Jan Petrášek.

Svítidlo Halla Vali, foto: Štěpánka PasekováSvítidlo Halla Vali, foto: Štěpánka Paseková

Spolupráce s designéry se vyplácí

Od vize k finálnímu produktu vede dlouhá cesta. Pro zhmotnění představ do podoby originálních svítidel Halla pravidelně využívá služeb designérů.

„Rok 2009 byl pro nás přelomový z mnoha hledisek. Jedním z nich byla i rozvíjející se spolupráce s uznávaným holandským světelným architektem Robem Van Beekem,“ dodává Jan Petrášek.

Kromě zvučných jmen ale firma spolupracuje i se studenty vysokých škol a mladými designéry. Jedním z nich je dnes už zavedený Matúš Opálka. Jeho návrhy přinesly firmě nejedno ocenění i širší povědomí laické veřejnosti.

„S Matúšem jsme vyvíjeli nástěnné svítidlo Indi+, které svítí nepřímo nahoru a dolů. Když jsme dospěli k finálnímu řešení, využil Matúš zkušenosti z vývoje a v rámci své bakalářské práce připravil celou koncepci rodiny svítidel. Vzniklo tak jedno z našich nejúspěšnějších designových svítidel s názvem Indi,“ přibližuje specifika spolupráce Jan Petrášek, který je také technickým ředitelem Hally.

Firma pravidelně spolupracuje i s architekty. A to nejen v rámci své prezentace během výstavních veletrhů.

„Letos jsme se poprvé prezentovali v prestižní hale č. 3 na Light+Building ve Frankfurtu, kde nám stánek navrhoval Jakub Fišer ze studia Aulík Fišer architekti.“

Svítidlo Halla Indi+, foto: Štěpánka PasekováSvítidlo Halla Indi+, foto: Štěpánka Paseková

Máme jednu z nejmodernějších laboratoří

K dosažení dokonalého výsledku je zapotřebí i použití nejnovějších technologií a jejich správná implementace. Vlastnosti výrobků se po celou dobu opakovaně testují, aby nedocházelo ke kompromisním řešením na úkor kvality světla. V oblasti výzkumu a vývoje Halla vyniká i jinak. Kromě spolupráce s vědeckými institucemi a univerzitami z Česka i Evropy se mohou pochlubit jednou z nejmodernějších světelných laboratoří ve střední Evropě. Ta se nachází, stejně jako výrobní továrna firmy, v Novém Městě nad Metují.

„Jednotlivé LED čipy sice mají dané parametry, v kombinaci s optickými materiály svítidel je ale pro nalezení optimálního řešení nezbytné vše řádně testovat."

Díky tomu dokáže firma zaručit přesné vlastnosti, zejména správnou barvu bílého světla a účinnost kompletního produktu.

Kromě technologií se zde upravují a testují i základní atributy každého výrobku jako je snadná montáž a údržba svítidel. Vysoká a stabilní úroveň výrobních procesů, produktů a služeb je také od roku 2018 zajištěna certifikáty ISO 9001 a ISO 14001.

Svítidlo Halla Bent, foto: Štěpánka PasekováSvítidlo Halla Bent, foto: Štěpánka Paseková

Vhodné světlo pomáhá ve školách i nemocnicích

Další zajímavostí v nabídce Hally je schopnost osadit interiér svítidly na principu Human centric lighting. Vlastnosti přirozeného světla se v průběhu dne mění. Tou dobou je většina z nás doma, v práci nebo ve škole. A to je také okamžik, kdy do hry přichází svítidla s touto technologií.

Během dne je možné uvnitř budov napodobit přirozenou barvu a intenzitu světla, jaké by se nám dostalo při pobytu venku. Stejně tak lze simulovat denní světlo v provozech bez oken. Vše je řízeno počítačem a senzory tak, aby docházelo k žádoucím, tedy příjemným a přirozeným účinkům na člověka.

Použití je opravdu široké. Studie ukazují, že správné světlo zvyšuje produktivitu a zlepšuje náladu zaměstnanců. Pacientům v nemocnicích pomáhá rychleji se uzdravit. Ve školách se zase studenti díky této technologii lépe učí, mají více energie a lépe se soustředí.

Svítidlo Halla Indi+, foto: Štěpánka PasekováSvítidlo Halla Indi+, foto: Štěpánka Paseková

Zasloužený úspěch

Segment designových technických svítidel se může zdát jako nevděčný obor. V mnoha případech totiž vaše výrobky obecenstvo nespatří nebo nevnímá. Kvalitní světlo o správné teplotě chromatičnosti je pro nás tak přirozené, že jej neregistrujeme. Na svítidla si zpravidla stěžujeme, jen pokud nás nějak limitují.

O to větším úspěchem se můžou zdát výsledky české firmy Halla. Pokud se k designu přistupuje komplexně a systematicky, úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat.

Další články