Sbírá jednu cenu za druhou a teď chystá barevný Atlas Evropy. Do světa dětí a cizích zemí zve ilustrátorka Nikola Logosová

Nikola Logosová studovala na pražské UMPRUM v ateliéru Juraje Horvátha. Za sebou má spolupráci s řadou nakladatelství, galerií, médií, ale třeba také restaurační sítí Ambiente či Českou filharmonií. | Zdroj: archiv Nikoly Logosové Nikola Logosová studovala na pražské UMPRUM v ateliéru Juraje Horvátha. Za sebou má spolupráci s řadou nakladatelství, galerií, médií, ale třeba také restaurační sítí Ambiente či Českou filharmonií. | Zdroj: archiv Nikoly Logosové

Je jí čerstvě třicet a už získala mnoho ocenění a její jméno doprovází celou řadu knižních publikací. Řeč je o Nikole Logosové, české ilustrátorce, která má kořeny v Řecku a vystudovala pražskou UMPRUM. Aktuálně o ní můžeme slyšet v souvislosti s nově vydanou publikací nakladatelství Běžíliška Malí fotografové. Letos chystá vydat vlastní knížku, Atlas Evropy, na které právě teď usilovně pracuje.

Pro mladé talenty z různých oborů uměleckých škol není lehké se v Česku prosadit a svojí tvorbou se živit. Řada z nich tvoří ve svém volném čase a výsledky propagují skrze vlastní kanály, například Instagram. Nikole Logosové se to však podařilo.

Vystudovala v Ateliéru ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v současnosti patří její jméno mezi nejskloňovanější v oblasti tuzemské ilustrace. Její tvorbu můžete znát třeba z knížek pro děti, kulturního čtrnáctideníku A2, vratných kelímků, loňského ročníku Designbloku nebo výlohy brněnského obchodu Hůlkárna.

V druhém ročníku soutěže Výloha roku získala Nikoly instalace s příběhy lidí, kteří s holí vyrážejí na výlety do přírody, cenu odborné poroty. | Zdroj: Výloha rokuV druhém ročníku soutěže Výloha roku získala Nikoly instalace s příběhy lidí, kteří s holí vyrážejí na výlety do přírody, cenu odborné poroty. | Zdroj: Výloha roku

Do světa dětí a cizích zemí

Svět vznikající pod rukama mladé ilustrátorky není příliš barevný, ale přesto zaujme pestrostí a hravostí. Z plakátů a knížek láká říše snů, výjevy každodenního života i atmosféra cizích měst. Přestože je Nikoly styl relativně snadno rozpoznatelný, sama říká, že z něj ráda vybočuje.

„Ke každé zakázce nebo knize přistupuji individuálně a snažím se ji uchopit způsobem, jaký mi přijde nejvhodnější. Samozřejmě, že se dají vysledovat určité stejné znaky, ale to je prostě tím, že to dělám já, není to nic cíleného. Postupem času jsem si vytvořila určitý systém ilustrování, ale často z něj ráda vystoupím a udělám to úplně jinak,“ popisuje.

Nikola Logosová je vítězka Cen Czech Grand Design Ilustrátor roku 2019 | Zdroj: Bára NěžnáNikola Logosová je vítězka Cen Czech Grand Design Ilustrátor roku 2019 | Zdroj: Bára Něžná

Nálada skrze detaily

Řecko, New York, Tokio. Zápisky z cest ve formě ilustrovaných zinů patří mezi Nikoly typické počiny, ke kterým se v průběhu tvorby ráda vrací. Turistické dominanty a exponované památky byste však v jejích průvodcích hledali marně.

Jednotlivé sešity zachycují náladu navštívených míst skrze detaily, jako jsou zákoutí ulice, zapadlý bar nebo vagón metra. Autorský zin New York dokonce získal první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2017 ve studentské kategorii.

Prvním autorským sešitem byl Happy Tedat forever! z návštěvy Tokia v roce 2016. | Zdroj: Nikola LogosováPrvním autorským sešitem byl Happy Tedat forever! z návštěvy Tokia v roce 2016. | Zdroj: Nikola Logosová

Řecký dědeček

Už autorky jméno napovídá, že zájem o Řecko nebude náhoda. „Jmenuji se Nikola Logosová. Divné příjmení, že? Můj dědeček se jmenoval Georgos Logos a narodil se v říjnu 1918 v malé řecké vesnici Virra,“ píše v úvodu knížky Řecký návrat, která vyšla jako doprovod knihy To je Řecko autora známých cestovatelských sérií Miroslava Šaška.

Při její tvorbě Nikola vycházela z vizuálních vjemů během výletů za svými řeckými příbuznými. V době, kdy cestování na čas pozastavila pandemie, si ilustrátorka poradila po svém. Začala zaznamenávat svůj každodenní život v Praze. 

Černobíle laděný zine Praha, který vznikal v období první karantény, na jaře roku 2020 | Zdroj: Nikola LogosováČernobíle laděný zine Praha, který vznikal v období první karantény, na jaře roku 2020 | Zdroj: Nikola Logosová

„Určitou dobu jsem se hodně zaměřovala na město a budovy a díky tomu jsem dostala pár zakázek s tím spojených. Ale jinak bych se nerada omezila jen na jeden zajetý styl nebo žánr, protože by mě to pak už nebavilo. Baví mě výzvy. Pracovat na něčem, co jsem si ještě nezkusila,“ přibližuje svoji tvorbu dále Nikola.

Velká barevná Evropa

Cestování si zvolila jako hlavní téma i pro svoje nejnovější dílo. Předminulý rok se poprvé zúčastnila Designbloku díky open callu Můj sen, který vyhrála s projektem Velký ilustrovaný atlas světa. Momentálně pracuje na dokončení jeho evropské části. Ta by měla vyjít ještě letos.

„Domluvila jsem se na spolupráci s nakladatelstvím Lux a grafičkou Zuzanou Lednickou, s nimiž jsem dělala také knihu Nad večerní černí,“ uvádí Nikola a doplňuje, že se atlas rozhodla poněkud netradičně zpracovat celý barevně. Ve finále chce knihu konzultovat po redakční i odborné stránce, aby se vyvarovala faktických chyb.

Islandská část projektu Atlas Evropy | Zdroj: Nikola LogosováIslandská část projektu Atlas Evropy | Zdroj: Nikola Logosová

„Původně jsem chtěla dělat celý svět, ale nakonec jsem se rozhodla práci rozdělit a začít s Evropou. Už tak je to velké sousto, protože chci ilustrovat všechny země. Práce se velmi protáhla, myslela jsem, že už to bude dávno hotové, ale nedá se nic dělat, musela jsem si nejdřív našetřit peníze, abych se tomu mohla věnovat,“ dodává.

Prostor pro fantazii

Petra Soukupová patří mezi nejvýraznější osobnosti současné české literatury. Kromě vztahových rodinných dramat píše také knížky pro děti. A ty jsou parketou Nikoly Logosové. Z rovnice vychází, že spojení těchto dvou žen v rámci umělecké spolupráce nemohlo dopadnout jinak než dobře.

Ilustrace jsou tvořeny čtyřmi barvami. | Zdroj: nakladatelství HostIlustrace jsou tvořeny čtyřmi barvami. | Zdroj: nakladatelství Host

Není tedy divu, že si knížka Klub divných dětí, kterou vydalo nakladatelství Host, našla čtenáře mezi dospívajícími, ale i mezi dospělými. V roce 2019 kniha doplněná obrázky tvořenými pouhými čtyřmi barvami získala třetí místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku.

„Už od začátku jsem měla jasno v tom, že nechci zobrazovat samotné protagonisty příběhu. Vždy jsem s tím měla jako malá problém. Pokud je hrdina detailně představen čtenáři/divákovi, tak nezbývá žádný prostor pro jeho fantazii. A u knihy, kde jsou postavy, se kterými se čtenář může snadno ztotožnit a přilnout k nim, je to o to víc na škodu,“ popsala Nikola pro magazín nakladatelství Host, jak ke spolupráci na knize známé spisovatelky přistupovala.

Jak vyvolat fotografii

V návaznosti na Klub divných dětí a výtvarnou stránku titulu Pozor doktor! získala Nikola Logosová také ocenění Ilustrátorka roku 2019 v soutěži Ceny Czech Grand Design. Za druhou zmiňovanou knížku byla umělkyně rovněž oceněna Zlatou stuhou.

Dějiny medicíny pro starší děti v sedmi dnech od Robina Krále a Petra Svobodného | Zdroj: Studio NajbrtDějiny medicíny pro starší děti v sedmi dnech od Robina Krále a Petra Svobodného | Zdroj: Studio Najbrt

Knížek má ale Nikola na kontě celou řadu. Nejčerstvějším počinem je titul Malí fotografové Terezy Nové a Jiřího Forejta. Červeno-černá kniha, kterou nakladatelství Běžíliška vydalo letos v lednu, příběhovou formou zasvěcuje čtenáře třeba do tajů camery obscury, zakládání filmu a ustalování vyvolaných fotografií.

„Je to moje čtvrtá kniha pro Běžílišku a co se ilustrací týče, tak je dost obsáhlá. Vznikala mnohem déle, než měla, ale myslím si, že jí to prospělo. Knihy jsou vždy o spolupráci celého týmu, hlavně grafika, ilustrátora a autora textu, takže se musí všichni shodnout na finálním řešení,“ konstatuje Nikola.

A to není všechno

Za zmínku stojí také velkoformátové leporelo Nad večerní černí, pohádka na dobrou noc autora Michala Štěpánka, jejíž ilustrace díky UV tisku a sítotisku fluorescenční barvou svítí ve tmě. Kresby česko-řecké ilustrátorky dále doprovodily například knížku veršů Robina Krále Rekomando, novelu Lukáše Csicselyho Předvečer svatého Mikuláše nebo překlad pohádkové knihy Gertrude Steinové Svět je kulatý.

Kniha Nad večerní černí získala 3. místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2020 v kategorii knih pro děti a mládež. | Zdroj: Studio NajbrtKniha Nad večerní černí získala 3. místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2020 v kategorii knih pro děti a mládež. | Zdroj: Studio Najbrt

První český překlad nadčasové knihy pro děti Gertrude Stein Svět je kulatý | Zdroj: Studio NajbrtPrvní český překlad nadčasové knihy pro děti Gertrude Stein Svět je kulatý | Zdroj: Studio Najbrt

Portfolio Nikoly Logosové ale doplňuje celá řada dalších aktivit a projektů. Jeho šíře je nejen vzhledem k věku autorky až ohromující. Kromě ilustrace knih a vlastních menších děl se věnuje také vedení workshopů pro děti, návrhu plakátů, kresbě do časopisů nebo návrhu designu vratných kelímků.

A co kromě Atlasu Evropy letos plánuje? „Tenhle rok mě čeká práce na takové malé knížce pro Meander – Legenda o svaté holčičce od Radka Malého. Taky možná pojedu dělat mural (velkoplošná malbu na stěny ve veřejném prostoru – poz. red.) na zeď do Athén,“ uzavírá Nikola Logosová.

Ve volném čase se ilustrátorka věnuje také třeba keramice. „Moje máma maluje na hrnečky a vím, že já bych se tím živit nemohla, protože mi vše trvá hrozně dlouho, a tak chodím jen na kroužek keramiky,“ říká. | Zdroj: Nikola LogosováVe volném čase se ilustrátorka věnuje také třeba keramice. „Moje máma maluje na hrnečky a vím, že já bych se tím živit nemohla, protože mi vše trvá hrozně dlouho, a tak chodím jen na kroužek keramiky,“ říká. | Zdroj: Nikola Logosová

Související

Knižní radosti pro malé i velké. Vybíráme nové publikace, které musíte mít doma
Grafický design

Knižní radosti pro malé i velké. Vybíráme nové publikace, které musíte mít doma

Jana Mattas Horáčková - 22. 12. 2021 - 11 min.

Řekněte ne nákupním molochům. Představujeme tři malá nakladatelství, kde pořídíte knihy v klidu a pohodě
Grafický design

Řekněte ne nákupním molochům. Představujeme tři malá nakladatelství, kde pořídíte knihy v klidu a pohodě

Jana Mattas Horáčková - 8. 12. 2021 - 9 min.

Knížka, která by měla být povinná na všech základních školách. Publikace Co je vlastně design? hledá odpověď hravě a vtipně
Kritika a teorie

Knížka, která by měla být povinná na všech základních školách. Publikace Co je vlastně design? hledá odpověď hravě a vtipně

Jana Mattas Horáčková - 10. 1. 2022 - 6 min.

Vkusné a originální! Ty nejkrásnější výlohy má prodejna hůlek v Brně od Nikoly Logosové a nadace Veronica od studia Hrana
Grafický design

Vkusné a originální! Ty nejkrásnější výlohy má prodejna hůlek v Brně od Nikoly Logosové a nadace Veronica od studia Hrana

Markéta Blažková - 16. 10. 2020 - 5 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení