Milujete módu, eleganci a vznešenost? Máte rádi šustění sukní z mušelínu, sametu, hedvábí a krepdešínu?
Rádi se necháváte oslňovat blyštivými korálky, vyšívanými živůtky a precizně ušitými fraky? Nebo naopak nevíte, co tyto pojmy znamenají? Nezáleží, zdali jste žena nebo muž, protože pro Vás všechny je určena výstava Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, s názvem Pražské módní salóny 1900 – 1945.
Svět módy, luxusního krejčovství, vznik, vývoj, největší úspěchy i úpadek pražských módních salonů, je ve výstavní expozici rozdělen do dvou částí. Dokonale řemeslně zpracované, detailně zdobené oděvy, z let 1900-1918, jsou umístěny ve velkoplošné vitríně v sále stálé expozice Příběh vlákna. Druhá část pak prezentuje vrcholnou tvorbu pražských salonů mezi lety 1918-1948, ve výstavním sále muzea.
Výstava je součástí dlouhodobějšího cyklu „Česká móda“, jemuž se v Uměleckoprůmyslovém muzeu věnují již téměř dvacet let. Momentálně jsou k vidění zrestaurované modely i nové akvizice sbírek muzea, které nebyly ještě vystavovány. Vyjadřují, jak velký důraz byl již v minulosti kladen na módu, oblékání a vystupovaní každého jednotlivce. Zmíněny jsou i školy, jež byly v Praze tehdy zaměřeny na výuku braní míry, kreslení střihů a šití šatů budoucích dámských i pánských krejčí a krejčových. Návštěvníci tak mohou obdivovat dávno zašlou slávu i aktuálnost asi osmdesáti oděvů z tvorby třiceti pěti závodů, jež se podílely na věhlase pražské elegance. Tehdejší salóny, měly totiž úspěch nejen u nás, ale i na světových výstavách a mezinárodních přehlídkách. K vidění jsou modely od dívčích šatů k biřmování přes různé vycházkové a odpolední šaty, kostýmy i společenské šaty, které vznikaly v reakci na francouzské progresivní trendy ve spojení s tradičním anglickým krejčovstvím a byly pak přizpůsobeny zdejší tradici, vkusu i životnímu stylu.
Návštěvníci tedy mohou sledovat vývoj módních trendů v průběhu první poloviny minulého století u nás. Od secese, módních trendů Rakouska-Uherska, přes vrcholná třicátá léta, kdy byl elegantní módní oděv symbolem životního stylu a vysokých ambicí nově se rodícího státu, až k období po druhé světové válce, jež bylo v závěru poznamenáno úpadkem v důsledku společenských a politických událostí. Největší úspěchy naší módy vyjadřuje konfrontace dvou nejznámějších módních salonů meziválečného období, salonů Rosenbaum a Podolská. Jak konstatovala sama kurátorka výstavy, PhDr. Eva Uchalová: „Návštěvníci mohou porovnat tvorbu obou salonů a sami zhodnotit, který byl lepší.
“
Módní salony a jejich přehlídky tehdy hrály i důležitou společenskou roli, kdy se nejméně dvakrát do roka celá pražská společnost setkávala právě při prezentacích nadcházejících módních trendů. Slavná éra končí s nástupem druhé světové války. Zakázkové krejčovství bylo tehdy velmi omezeno. Po druhé světové válce se sice objevila snaha navázat na předešlé úspěchy a učinit z Prahy centrum evropské módy, byly vydávány i módní časopisy, ale nedostatek matriálu vedl k úpadku. Politický tlak módu zatlačil a v důsledku příchodu komunistů k moci byly salony znárodněny a staly se součástí družstev a národních podniků.
Móda však neznamená jen oděv, jsou proto na výstavě k vidění i klobouky, pásky, kabelky, spony a jiné módní doplňky, na kterých je možné sledovat, jak jsou některé módní prvky přenášeny v různých vlnách obliby až do současnosti. Prezentace nadčasových modelů, precizních střihů a vysoce kvalitních materiálů tak může být i krásnou ukázkou a inspirací pro nadcházející plesovou sezónu.
Expozici doplňují projekce filmových sekvencí z dobových týdeníků, např. záběrů z módních přehlídek kožichů v Piešťanech, závodů ve Velké Chuchli, kde nechybí ani Lída Baarová, nebo pozdější rady hospodyňkám v období krize, jak přešívat oděvy a využívat zbytkové materiály.
K výstavě byla vydána letošní nejrozsáhlejší a bohatě ilustrovaná publikace Umělecko-průmyslového muzea. Dvojjazyčná publikace přibližuje pomocí textů fundovaných odborníků dobový kontext, mapuje osudy majitelů salonů a představuje i jejich dobové portrétní fotografie.
Součástí výstavního programu jsou i přednášky na dobová témata a prohlídky s kurátorkou výstavy, PhDr. Evou Uchalovou. Pořádány budou vždy v úterý v 17 hodin. Následují tedy ve dnech 24.1. 2012, 21. 2. 2012, 20. 3. 2012 a 17. 4. 2012.
Výstava potrvá do 29.4.2012.