Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Publikace Od designu k designu, autor: Pavel Noga, zdroj: P. Noga Publikace Od designu k designu, autor: Pavel Noga, zdroj: P. Noga

Sagmeister vedle Babáka. Lze číst grafický design jinak? Vychází nová kniha o jeho historii

Nová publikace Od designu k designu si klade za cíl přiblížit historii grafického designu širší veřejnosti, studentům i těm, kteří se v grafickém designu teprve rozkoukávají. Jak se jí to daří?

Pro autora knihy, Pavla Nogu, bylo impulsem pro vznik této publikace listování on-line katalogem sbírek grafického designu Moravské galerie v Brně. Online katalogů u nás zatím, bohužel, není přístupných mnoho a tato sbírka je navíc natolik bohatá, že umožňuje představit grafický design za posledních zhruba 130 let prostřednictvím příkladů vybraných děl a autorů poněkud netradičním způsobem.

Zábavná hra místo běžné šablony

Také proto kniha opouští klasický formát chronologie, jež by typicky didakticky představil vývoj „od nástěnných maleb po laserové show“ a pokouší se vnést do historie grafického designu více napětí a stopovat příběhy jednotlivých děl. Autor dobře zúročuje své pedagogické zkušenosti a hledá jinou cestu, srovnává jednotlivé artefakty, postupně klade vedle sebe dvojice plakátů a nalézá vnitřní souvislosti a vztahy, které nevytváří jen podobnost dle „data narození“.

Publikace Od designu k designu, autor: Pavel Noga, zdroj: P. NogaPublikace Od designu k designu, autor: Pavel Noga, zdroj: P. Noga

Příběh prodává

Jak Noga píše: „Design s příběhem dává designérům do jejich věčného dialogu s klientem mocnou zbraň. Dobře vymyšlený příběh totiž umožňuje ztotožnění příjemce jejich práce se způsobem autorského řešení.“ Díky němu se tak u plakátů více zaměřujeme na obsah sdělení, události, k níž se konkrétní artefakt vztahoval, hledáme vnitřní souvislosti a dozvídáme se zajímavosti ze života autorů. Pavel Noga opouští běžnou tendenci dopodrobna rozebírat styl použité kresby nebo důvod, proč je hlavní nápis vysázen právě tím jedním vybraným řezem písma a zda to správně odpovídá době jeho vzniku a dobovým trendům.

Publikace Od designu k designu, autor: Pavel Noga, zdroj: P. NogaPublikace Od designu k designu, autor: Pavel Noga, zdroj: P. Noga

Sagmeister vedle Babáka

Nejstarší plakát uvedený v této publikaci je práce Julese Chéreta z roku 1891 a nejnovější je obálka magazínu Moravské galerie od studia Kolektiv z roku 2016, popř. obálka čaopisu 2+3d od Jacka Morowczyka z téhož roku. Setkáte se zde se zajímavými kombinacemi, jako je např. práce Zorky Ságlové vedle secesního plakátu, reklamy na Ikeu vedle reklamy firmy Baťa, ale i s autory zastupujícími klasickou školu, např. prácemi Jana Tschicholda, grafických designérů z legendární školy Bauhaus, americkou klasikou, kterou reprezentuje např. Saul Bass, ale i zástupci z řad tuzemských tvůrců, od Františka Kysely přes Ladislava Sutnara až k Štěpánu Malovcovi, Tomáši Brousilovi, Petru Babákovi aj. Výběr autorů je ale omezen na ty, kteří jsou v Moravské galerii svými díly skutečně zastoupeni a jejich jméno i dílo je navíc přístupné v on-line prohlížeči, proto mnohdy nejsou představeni svými nejtypičtějšími díly. Přesto Pavel Noga představuje ukázky, které spolu co nejlépe korespondují, vybírá dvojice a příběh, který má tuto dvojici nejlépe charakterizovat.

Co chybí nebo přebývá?

Originalita monografie je neoddiskutovatelným faktem a s radostí ji můžete doporučovat všem historie grafického designu neznalým, nebo si jen tak pro radost listovat a rozšiřovat vzdělání v této oblasti i vy, kteří víte, kdo byl John Heartfield nebo Herbert Bayer. Příběh je to vždy znovu poutavý a tak můžete kdykoliv zase a znovu začít knihu číst na kterékoliv rozevřené dvoustraně.

Co pro mne je při tomto zacílení publikace podnětem k zamyšlení, je moment, kdy se v textu dočítáme o kabaretu Moulin Rouge, jež má autor potřebu více čtenářům přiblížit a vysvětlit v doplňujícím textu. Nepozastaví se ale nad vysvětlením termínu serifové písmo. Očekávám-li erudovanost čtenářů v oblasti oborové terminologie, je nutné jim blíže vysvětlovat existenci legendární pařížské tančírny?

Publikace Od designu k designu, autor: Pavel Noga, zdroj: P. NogaPublikace Od designu k designu, autor: Pavel Noga, zdroj: P. Noga

I tak je ale třeba konstatovat – bohužel publikace není snadno k sehnání. Její realizace byla financována vnitrofakultním grantem Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity na podporu výzkumné činnosti a vychází pouze jako výsledek výzkumného projektu určený do knihoven institucí, které se designem zabývají pro studijní potřeby. Snad budete mít štěstí a dostane se vám do ruky, stojí za to do ní nahlédnout. Nepodaří-li se vám to, s příběhy o designu se od Pavla Nogy můžete setkat na široké veřejnosti volně přístupných přednáškách, které již několik let pod názvem Grafický design a životní styl přednáší v zimním semestru v brněnském univerzitním kině Scala (každý lichý týden odpoledne).

---------------------------------

Doc. Mgr.A. Pavel Noga, ArtD. je grafický designér, kurátor, teoretik, pedagog, vyučuje na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. O grafickém designu už napsal publikace Design na cestě (2014) a Typoplakát (2015).

Galerie

Další články