Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Obal na kelímek, S PAPER, James Cropper, Foto: Jindřich Oukropec Obal na kelímek, S PAPER, James Cropper, Foto: Jindřich Oukropec

S PAPER: Tvoříme obaly z výrobního odpadu z kakaových bobů a použitých kelímků

O recyklaci bylo napsáno mnoho, přesto dosud existovalo několik druhů materiálů a surovin, které nikdo nedokázal zrecyklovat. Expertům v Anglii se to podařilo hned u dvou typů odpadního materiálu a vysloužili si tak i pozornost samotné královny Elizabeth.

S PAPER v České republice zastupuje několik zahraničních firem, které se zabývají výrobou různých druhů papíru. Mezi nimi například anglického výrobce James Cropper, jehož experti vynalezli způsob, jak použit skořápky z kakaových bobů pro výrobu obalů. Ročně se zpracuje přes 3, 5 milionu tun kakaových bobů. Vzniklý odpad, který se v současnosti nevyužívá, dokáže James Cropper zpracovat a přetvořit v kvalitní grafický papír.

recyklace umocněná na třetí

Odpovědnost při navrhování produktů z papíru dostává další rozměr. Nejen, že se podařilo vymyslet, jak vyrábět ekologický papír z odpadů při výrobě čokolády, ale jedná se navíc o biorecyklaci, při které nedochází k pálení nebo jinému ničení vláken slupek kakaových bobů. Takto recyklovaný papír se nazývá COCOA a jeho barva s názvem Cocoa Shell má dokonce certifikaci pro použití ve styku s potravinami.

Papíry Coffee,  S PAPER, James Cropper, Foto: Jan HromadkoPapíry Coffee, S PAPER, James Cropper, Foto: Jan Hromadko

jsou první na světě, kdo recykluje kelímky

Britská společnost James Cropper je také první, která dokázala využít jednorázové papírové kelímky pro recyklaci. Z vnitřní strany kelímku oddělí celulózu od polyethylenové vrstvy, která se poté vrací zpět do oběhu v podobě papírů s názvem Coffee. Recyklace probíhá v Reclaimed Cup Fibre Facility v hrabství Cumbria ve Velké Británii a byl slavnostně otevřen Jejím Veličenstvem královnou Elizabeth.

Galerie

Ke stažení

czechdesign-hleda-posilu-final.pdf 352 kB Stáhnout

Další články