Yoga Garden
Centrum Brna nabízí milovníkům jógy inspirativní, minimalistické a prostorné studio Yoga Garden, jež už svým názvem napovídá, že razí přírodní cestu. Za jeho založením stojí Ondřej Svora a Christina Smutny, kteří si přáli vybudovat místo, jež bude otevřené všem bez rozdílu: „Prostor není určen jen pro privilegované, nadané a mladé. Přáli jsme si vybudovat prostor a značku, které se stanou jakousi institucí, která hovoří sama za sebe. A to i tehdy, kdy my už tu nebudeme. Design je ve spojení s jógou důležitý, pokud tím, co propaguje, je úcta k zemi, přírodě, rozvoji tradice nebo kultury. Je důležité, aby každý člověk dokázal najít místo, které mu pomůže plně přijmout změnu a pohyb – takovým místem může být jógové studio.“
Zakladatelé si moc dobře uvědomují, že prostor, ve kterém jógu praktikujeme, nás do velké míry ovlivňuje a že spojení jógy a designu jde ruku v ruce. Oslovili proto profesionály v oboru – architekta Szymona Rozwalku, zahradní architektku Mirku Svorovou a Floriana Kowatze ze studia KR8 bureau, který se postaral o budování brandu. Každému z nich byla dopřána svoboda, přesto se doplňovali. Výsledkem je studio, které naprosto přesně odráží filozofii značky, jež stojí na hodnotách udržitelnosti a ekologie. Prostorám studia dominuje beton, sklo, dřevo a železo, v Hot room pak pro změnu najdete korkovou podlahu, v hlavním sále zase repasované dubové parkety.
Díky velkým oknům, která vedou do zahrady, si při lekcích snadno začnete připadat, jako byste byli obklopeni přírodou. Ve spojení s velkorysým prostorem zase nemáte pocit stísněnosti, naopak. Jak samotní majitelé dodávají: „Velmi důležité pro nás bylo vytvoření dostatečně velkého prostoru, kde je možné společně vegetovat.“
Otevření studia proběhlo minulý rok v lednu, ale vzhledem k nepříjemné epidemiologické situaci fungovalo od té doby z velké části jen skrze online lekce, aby se alespoň do určité míry podařilo udržet komunitu v kontaktu. Z rozmanitých lekcí si vybere určitě každý. Do té doby, než se jógová studia otevřou, si můžete dopřát online kurz nebo se rovnou zapojit do 30denní Yoga challenge, a podpořit tak lokální podnik. „Vedení našich lekcí probíhá slovně, abychom se mohli plně věnovat cvičícím a být jim nápomocni. Věříme v rozmanitost. Proto se snažíme všechny sekvence míchat, zůstává jen několik nosných pilířů. Například všechny lekce obsahují pránájámu (dechovou techniku) a zahřátí. Samotné sekvence a záměr cvičení se pak liší.“
Studio Yoga Garden je otevřeno všem bez rozdílu. | Zdroj: Yoga Garden
Dhaara
Za značkou Dhaara, jejíž jméno vychází ze sanskrtského jména, které znamená v překladu nepřetržité plynutí, stojí jogínka a designérka Jana Podroužková. K umění měla vždy blízko, neboť pochází z rodiny výtvarníků. Józe propadla již před patnácti lety a začala ji i sama mentorovat. Postupem času však přestala být spokojená se zdejším, často nekvalitním výběrem jógového oblečení a pomůcek. „Svým klientům jsem neměla, co doporučit. Svou první dobrou jógamatku jsem si dovezla až ze San Francisca. Ke zdravému životnímu stylu a zájmu o ekologii patří podle mého názoru i výběr věcí, které běžně používáme. A levné plastové podložky moje nároky rozhodně nesplňovaly,“ popisuje zrod své značky Jana Podroužková.
„Oblečení, které navrhujeme, je pro zákaznice, kterým záleží na funkčnosti i estetice, což mnoho sportovním brandů nebere v potaz a člověk ve výsledku vypadá jako kanárek. Naše modely jsou výsledkem pečlivého testování střihů a materiálů ve spolupráci s místními jóga studii, abychom měly pohodlný kousek pro každý typ postavy,“ dodává Jana Podroužková, pro kterou je spokojenost zákaznic prioritou. Na základě zpětné vazby od klientek a lektorek pak ještě někdy dodatečně kusy oblečení upravuje tak, aby se v něm cítily co nejlépe. Nové kolekce produkuje zhruba třikrát až čtyřikrát do roka, nejpopulárnější modely však v nabídce nechává po celý rok.
Grafické návrhy podložek si tvoří majitelka sama. | Zdroj: Dhaara
Dhaara se snaží přistupovat odpovědně ke všem aspektům výroby – používá přírodní a recyklovatelné materiály, výrobu zadává, pokud to jde, jen v Česku a na Slovensku a myslí i na obalový materiál, který je z většiny kompostovatelný.
Jiné je to pochopitelně u kaučukových a korkových podložek, jelikož tyto suroviny nejsou k dostání v Česku. „U kaučukových a korkových podložek výroba z povahy materiálu zcela lokální nebude nikdy, je to surovina, která se získává ze stromů mimo naše podnební pásmo. I tady se dá ale zvolit cesta příznivější pro planetu – podložky vyrábíme ve spolupráci s malými lokálními zpracovateli kaučuku v JV Asii v rámci fair trade obchodu a z kaučuku získaného mimo primární prales. Do Česka dopravujeme podložky většinu cesty vlakem, je to menší zátěž než lodní nebo letecká doprava,“ popisuje zakladatelka.
Novou kolekcí podložek se budete moci kochat v nejbližší době. | Zdroj: Dhaara
Zákaznice se mohou v blízké době těšit na novou kolekci designových podložek na jógu či na oversize mikiny ze slovenské organické bavlny s originálním střihem od brněnské značky Venna Studio.
Namastery
Butikové jógové studio Namastery nacházející se v ulici U Pernikářky na Praze 5 založila Barbara Skuherská před více než čtyřmi lety. Józe se začala věnovat již při studiích mezinárodních vztahů na pražské VŠE a naprosto jí propadla. Namastery ale není tak úplně klasické jóga studio. Kromě tradičních jógových technik totiž nabízí i lekce, jež spojují různé styly. Vyzkoušet si tak můžete například spojení tance a jógy dohromady díky hodinám Yoga barre či Namastery jógu, lekci kombinující prvky různých stylů jógy.
Vchod do studia Namastery s mosazným logem od studia6000 | Zdroj: studio6000
Hlavní sál nabízí kapacitu až 25 lidí. | Zdroj: Namastery
Název Namastery vznikl ze spojení slova „namasté“ a „monastery“, tedy pozdravu a faktu, že se studio nachází v prostorách bývalého strahovského kláštera. Studio Namastery disponuje jedním prostorným sálem s kapacitou až 25 osob. Cvičí se na speciálně navržených podložkách, „které odpovídají vysokým funkčním, hygienickým, ekologickým a estetickým požadavkům. Jsou opatřeny speciální protiskluzovou úpravou z polyuretanu a základnou ze 100% recyklovatelného přírodního kaučuku. Oba materiály jsou spojeny inovativní tepelnou úpravou, bez použití toxinů, silikonů, umělých lepidel, ftalátů a PVC – tím pádem je podložka kompletně bez nepříjemného umělého zápachu,“ uvádí Namastery studio.
Zajímavým interiérovým prvkem je interaktivní instalace měsíční stěny. „Pomocí ovládací páky je možné na stěně zjednodušeně nastavit jednotlivé měsíční fáze a osvětlení. Součástí realizace byla i instalace venkovního loga z mosazného plechu,“ uvádějí autoři z kreativního studia 6000, jež se mimo jiného zabývá návrhy a výrobou interiérů a užitého designu pomocí CNC technologií.
Lekce v Namastery studiu jsou vedeny špičkovými lektory. | Zdroj: Namastery