Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Josefina Bakošová a Ester Geislerová, zdroj: Pepieta Josefina Bakošová a Ester Geislerová, zdroj: Pepieta

S Ester Geislerovou a Josefinou Bakošovou o projektu Pepieta: nostalgie je univerzální řeč

Herečka a vizuální umělkyně Ester Geislerová se spojila s módní návrhářkou Josefinou Bakošovou a společně daly vzniknout projektu Pepieta, který na český trh uvedl originální kabelky pro děti i dospělé. Koncept spojuje nostalgická hodnota, kvalitní zpracování a hravost. Kabelky jsou provoněné, slouží jako hračky a především vypráví nevšední a velice osobní příběhy.

Pamatujete si, kdy zhruba začala vaše spolupráce?

Ester: Asi před dvěma a půl lety měla Josefina nápad, že by mi moje děti mohly něco nakreslit na látku, z níž by pak ušila šaty. Potom jsme se nějaký čas neviděly. Jednou jsem sháněla dceři kabelku k narozeninám, která by mě bavila, ale žádnou jsem nenašla, jen v zahraničních časopisech a za nedostupnou cenu. A tak mě napadlo o tom říct Josefině. Daly jsme si rande, kde jsme pohovořily nad našimi nápady, a tehdy se spustila kreativní lavina. Tak jsme se daly zvesela do práce.

Pepieta, kabelka Postýlka, zdroj: PepietaPepieta, kabelka Postýlka, zdroj: Pepieta

Co bylo inspirací pro založení značky Pepieta a vytvoření kolekce kabelek?

Ester: Myslím, že naší hlavní inspirací jsme my dvě, sobě navzájem. Já mám ráda Josefiny vizuální vnímání a její styl. Už kdysi, když jsme byly malé, tak se mi líbil její pokoj, loutky, návrhy scén, později pak kolekce oblečení a její Harddecore Gallery. Pro mě osobně byla Pepieta únik k něčemu čistému, nevinnému a snovému. Děti vám dají zpětnou vazbu ihned, vytvářet pro ně kabelky je splněný sen, který se nám podařilo dotáhnout do konce i díky mému milému Petrovi (Petr Václavek pozn. red.), bez jehož pomoci s internetovou komunikací by to nebylo nikdy tak dotažené a krásné.

Josefina: Cítím to stejně. Naši vzájemnou inspiraci jsem vnímala od té doby, co se známe. Po delší době, co jsme se neviděly, jsem Ester oslovila s projektem „Šaty“, jehož cílem byl vznik kolekce šatů malovaných dětmi. Přála jsem si, aby Eťa pomalovala kus látky spolu se svými dětmi a já bych jí pak vytvořila šaty na míru. Tento projekt sice zatím spí a čeká, až se opět zapojí grafická designérka Dagmar Tragonová. My jsme se však mezitím pustily do projektu Pepieta. Jde o počin, který nás obě baví a opět vyšlo najevo, že náš humor si je blízký. My jsme si ještě bližší a chceme společně tvořit!

Pepieta, kabelka Postýlka, zdroj: PepietaPepieta, kabelka Postýlka, zdroj: Pepieta

Josefino, jak moc kolekce kabelek navazuje na tvou vlastní tvorbu? Najdeme v kabelkách něco, co mají společného s Bluesy kolekcí nebo starší Blue Nostalgia?

Josefina: Řekla bych, že je to něco diametrálně jiného. Určitě je to příběh sám o sobě, nenavazuje na žádné mé kolekce. Je to naše fantazie, naprosto svobodná, bez jakýchkoli mantinelů. Je to splnění našich dětských snů, příběhů i srandiček. Určitě mám nějaký přístup k práci, snažím se zachovat nějaký rukopis, čistotu, ale příběhy, které se na kabelkách odehrávají, ty necháváme rozehrát zcela svobodně, jednoduše tak, jak to v ten konkrétní okamžik cítíme.

Poprvé byly kabelky k vidění na festivalu mini, kde budou k sehnání dál?

Ester: V Kotvě, ve čtvrtém patře, v překrásné pobočce Harddecoru, kterou navrhl Josefiny muž Petr Bakoš. Zároveň momentálně dolaďujeme spolupráci s Fox Gallery, budeme mít kabelky v jejich novém koncept storu.

Josefina: Já bych ještě doplnila Hračkotéku, jejíž designová pobočka sídlí blízko Senovážného náměstí, kde se nachází Harddecore Gallery.

Pepieta, kabelka Kočička, zdroj: PepietaPepieta, kabelka Kočička, zdroj: Pepieta

Podílí se na tvorbě i vaše děti? Pokud ano, do jaké míry, čím přispívají?

Ester: Ano, podílí. Josefininy dcery natočily perfektní videa pro Pepietu! Moje dcera Mia v něm také účinkovala. Na konci videa je “Made By Děti”. Celé si to samy zrežírovaly, sestříhaly a namluvily, jsou strašně šikovné!

Josefina: Jak říká Eťa. Ale myslím si, že se na tvorbě vlastně podílí vším, jejich světem, jejich bezstarostností, kterou obě milujeme a jíž jsme součástí. Stále se cítíme být součástí jejich party!

Magnetky a komponenty kabelek jsou velmi nostalgické, jaký detail je zatím nejcennější?

Ester: Asi brože z našich sbírek. Na kabelce “Květinářství” byla krásná měňavá brož, taková ta, která holky uhrane na první pohled a vám připomene babičku. A na kabelce „Lištička“ je to zas myslivecká brož liščí hlavy a brož “obrázek”, na které byla taková starodávná fotografie páru a okolo perleť, kterou jsem dostala od sestry Lely kdysi k Vánocům. Tu brož mám moc ráda, ale přišlo mi, že na kabelce má větší smysl. Doplňuje a ucelí výjev. Já bych jí měla jen někde uloženou v krabičce. Teď už ji má naše první zákaznice.

Josefina: Souhlasím! Ty naše sbírky, každá ta brož je artefakt, má svůj příběh, který je pro nás dost důležitý. A krásné je na tom to, že je to příběh, který se může předat a poslat dál, to se nám na tom moc líbí. Pro mě osobně jsou to zatím brože s hlavičkami lištiček, které Eťa někde kdysi dávno objevila a šetřila si je, uchovávala. A teď jsou na kabelkách a jdou dělat radost dál.

Pepieta, kolekce kabelek, zdroj: PepietaPepieta, kolekce kabelek, zdroj: Pepieta

Plánujete s Pepieta nějaké další projekty, budete se účastnit dalších festivalů, co chystáte na rok 2017?

Ester: Chystáme s Josefinou něco, o čem ještě nemůžeme moc mluvit, ale obě nás to moc baví a těší a asi můžu prozradit, že to není jen pro děti. Co se týče projektu Pepieta, máme už našité nové druhy kabelek a chystáme si klučičí brašničky. A je před námi spoustu projektů a jsme otevřené spolupráci.

Chystáte „prorazit“ s Pepietou například i do zahraničí?

Ester: Ano, i to máme v plánu. Zatím pracujeme s tím, co máme a budujeme. Prý by se ale naše kabelky hodily do Francie a Japonska, což jsou naše snové destinace.

Josefina: Ano, rády bychom, ale zároveň víme, že to není tak jednoduché. Francie i Japonsko jsou našim dalším snem, za kterým chceme jít.

Pepieta, kolekce kabelek, zdroj: PepietaPepieta, kolekce kabelek, zdroj: Pepieta

Myslíte, že ta nostalgie, která je pro vaše kabelky typická, je pochopitelná i pro zahraniční klienty?

Ester: Myslím, že nostalgie je univerzální řeč. Nepracujeme s něčím vyloženě českým, vintage brože a zábavná řeč kabelek jsou pro všechny. Je dokonce možné, že jsme víc nastavené na zahraniční trh, kde více oceňují originální ruční výrobu...

Josefina: V zahraničí je naopak ruční tvorba a nostalgie i více doceněná. Tedy tak to vnímám skrze galerii a skrze cizince, kteří k nám chodí a oceňují naše produkty. Máme už i konkrétní reakce Japonek, kterým se kabelky a jejich humor líbil moc.

Pro kabelky jste zvolily především stříbrnou barvu, stojí za tím nějaké rozhodnutí? Jedná se tak spíše o zimní kolekci?

Ester: Je to přesně to, co vystihuje náš pocit na první dobrou, zářivá, která se líbí nám i holkám a na čem dobře vynikne obraz na kabelce a brože a korálky. A která se hodí k současné minimalistické módě. Vynikne na černé.

Josefina: Hledaly jsme jednotnou podkladovou látku, barvu i materiál, na které vynikne barevná hra broží, korálků a filců. Chceme uchovat jakousi čistotu a jednotu. Stříbrná byla určena pro naší první kolekci, teď hledáme další materiál, možná o něco temnější a elegantnější.

Pepieta, kabelka Postýlka, zdroj: PepietaPepieta, kabelka Postýlka, zdroj: Pepieta

Jaké jste volily materiály kabelek a proč?

Josefina: Jedná se o pevný stříbrný denim, který nám dovolil doplnit ostatní materiály. Především na něm vynikne filc v pastelových, jemných odstínech.

Jakým výrobním procesem kabelky procházejí, šijete je samy?

Ester: Těla kabelek nám šijí švadlenky. My šijeme čela kabelek a voničky, což jsou voňavá kolečka z jelenice, naložená v silném parfému z kuvajtského tradičního trhu v Mubarkii, zašitá v látce a na mašličce, která přidáváme ke každé kabelce, aby voněla. Je to taková mimosmyslová záležitost.

Měly kabelky při prvním představení na festivalu mini úspěch?

Ester: Na festivalu byl úspěch výrazný. Naživo se nám podařilo předat radost a veškeré informace. Děti a maminky si mohly samy pohrát, přivonět ke kabelkám, zkusit na dětech délku oušek. Bavilo nás to, ptaly jsme se, jestli chtějí vysvětlit, jak kabelky fungují a všichni byli překvapení, že kabelky mají nějakou “funkci”, že je to vlastně kabelka a hračka v jednom a že má náš projekt mnohem hlubší roviny, než se na první pohled zdá.

V jaké cenové relaci se kabelky pohybují?

Ester: Zatím se pohybujeme od 3200 korun a chystáme kolekci menších kabelek, které budou cenově dostupnější.

Chystáte doplnit kolekci i o další doplňky?

Ester: Nápadů máme hodně! Chceme je ale říkat předem?

Josefina: Nechceme :)

Komu jsou kabelky zejména určeny?

Ester: Všem denním snílkům! Neboť můžeme šít na míru, ale teď primárně pro holčičky a dívky, které mají rády krásné a originální kousky, rády si hrají a sní. Není pro nás problém vyrobit kabelku na míru i někomu dospělému, bude mít svůj vlastní originál obohacený o svoje osobní poklady. Každý z nás má nějaký malý poklad - korálky, brože, knoflíček, lichou náušnici, hodinky bez řemínku, něco, co třeba už neplní svou funkci, ale pořád je to krásné a vážou se k tomu vzpomínky. Najednou to můžete mít u sebe při denním nošení a předávat vaše vzpomínky a zážitky.

Josefina: Kabelky jsou určeny dětem, ženám a brzy i klukům, kteří nepřestali být v jistém smyslu dětmi, tedy těm, co neztratili smysl pro humor, eleganci a originalitu.

Galerie

Další články