Rozvážné WebExpo

WebExpo 2015, Foto: WebExpo WebExpo 2015, Foto: WebExpo

Pokud bych měl říct jedním slovem svůj dojem z přednášek letošního WebExpa, bylo by to asi „rozvážnost.“

Předminulý víkend se v Praze konal 8. ročník konference WebExpo. Myslím, že můžeme obecně říci, že online prostředí je u nás stále na vzestupu – weby v Česku během posledních osmi let „vypadají lépe,“ také se lépe používají, přinášejí větší zisky svým majitelům a užitek svým uživatelům, řada Čechů také uspěla v Sillicon Valley a stále větší množství se je snaží napodobit. K tomu všemu WebExpo určitě každý rok přispívá. Konference prošla za svoji existenci řadou různých přednáškových sálů, aby si našlo perfektní umístění v centru Prahy (v kinech Lucerna, Světozor a Divadle ABC). Je to neocenitelná možnost, jak se potkat i mimo obrazovky a e-maily.

Přesah role designéra

Samotné WebExpo propojuje tři oblasti svých přednášejících: byznys, design a vývojářství. A určitě se vyplatí chodit na všechny přednášky bez rozdilu oblastí – například vývojář Martin Michálek popsal proces navrhování webu přímo v prohlížeči s minimálním použitím běžných nástrojů jako například Photoshop. Tento trend by mohl vést ke smazání některých rozdílů mezi vývojářem a designérem.

Digitální designér Ondřej Válka představil pracovní rozpětí designérů na deseti kontextech designérské práce – podle velikosti projektů, podle svého zaměření na návrh produktu nebo jeho propagaci, nebo podle svého externího či interního zapojení ve firmě. Designéři by si měli sami pojmenovat svoje zaměření, a neměli by se spokojit s nálepkou řešitele problémů jen v jedné oblasti.

Všechny přednášky co jsem viděl, však určitě stály za poslech. Prezentace brandového architekta Lumíra Kajnara na téma Demokratizace grafického designu obsahovala důležité odpovědi na důležité otázky (například „Kdo jmenuje designéry?“), a přestože utrpěla příliš krátkým vymezeným časem, jednalo se vlastně o „ukázku rozpracovanosti“ Lumírovy dizertační práce na stejné téma, která vzníká na UTB ve Zlíně.

Pokud bych tedy měl na „rozvážnost“ z úvodu navázat, myslím tím především to, že mi chyběly (a nejen u českých přednášejících) takové přednášky, které by překvapily odvážně propracovanými závěry. Největším rizikem každé kultury je opakování a automatizace, jinými slovy: nuda. Možná nejlépe charakterizovala současnou situaci Dominika Blackappl v závěrečné přednášce: „každý obor se po čase nasytí převratnými věcmi, jednou už nebude co převracet vzhůru nohama a odlišovat nebude inovace, ale například design.“ Jenže design je obor, vyžadující alespoň minimální množství inspirace a překvapení i ve své nejvíce funkční podobě.

Digitální budoucnost je budoucností všech

Je samozřejmě otázka, jestli je WebExpo česká nebo středoevropská konference, ale možná by bylo dobré se pokusit jít v příštích ročnících takovým směrem, aby to byla událost zajímavá pro kohokoliv na celém Internetu. A to podle mého názoru zahrnuje odvahu nechat více přednášet hudebníky, spisovatele, herní animátory, ilustrátory, sochaře, filmaře, fotografy, aktivisty, hackery, výzkumníky, publicisty, novináře a básníky. Na WebExpu přednášejí skuteční odborníci na digitální design, programování, on-line marketing a byznys, ale citelně zde chybí umělci s rukama po lokty v Internetu a jasným pohledem na naši digitální budoucnost.

webexpo.cz/praha2015

Související

WebExpo 2016: Jsme tady pro lidi, kteří tvoří weby
 

WebExpo 2016: Jsme tady pro lidi, kteří tvoří weby

Konference
23. 9. 2016 - 24. 9. 2016

World Usability Day 2015
 

World Usability Day 2015

Workshop
12. 11. 2015, 09:00 - 20:00

Digitální design: Pohled za pixely
 

Digitální design: Pohled za pixely

Výstava
17. 9. 2015 - 30. 10. 2015

WebExpo 2015
 

WebExpo 2015

Konference
19. 9. 2015 - 20. 9. 2015

Inspirujte se na WebExpu. 3 důvody proč
Grafický design

Inspirujte se na WebExpu. 3 důvody proč

Barbora Ševčíková - 18. 9. 2015

Digitální design: Pohled za pixely
 

Digitální design: Pohled za pixely

Anežka Adamíková - 21. 8. 2015

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024