Rostlinopis a Havětník: Encyklopedie hemžící se příběhy

Rostlinopis a Havětník jsou malé encyklopedické skvosty.

Foto: Eliška Prokopová Rostlinopis a Havětník jsou malé encyklopedické skvosty. Foto: Eliška Prokopová

Máte doma dítě, které se neustále ptá proč to a proč ono? A vy dost často jednoduše nevíte? Anebo jste vy stále tím dítětem a rádi byste se poučili? Na pomoc přichází Jiří Dvořák s Rostlinopisem a Havětníkem, nádherně ilustrovanými příběhovými encyklopediemi vydanými v nakladatelství Baobab, které s vtipem ukazují pravdy a výmysly ze světa přírody. Víte kolik nohou má stonožka?

HavětníkRostlinopis odkrývají drobná každodenní dobrodružství a neuvěřitelné příběhy ze světa přírody, který máme na očích, ale neumíme jej už pořádně pozorovat. Přiznejme si, kdo z nás je dnes schopen vyjmenovat devět druhů zeleniny vzniklé z brukve? Říkáme, že má něco jepičí život, ale víme o tom jejich životě vůbec něco? A poznáme jepici, když ji vidíme? Kdyby tyto encyklopedie existovaly, když jsme chodili do školy, hodiny přírodopisu by nikdy nebyly nudné. I proto jsou na stránkách nakladatelství Baobab dostupné pracovní listy třeba pro učitele, kteří chtějí výuku pojmout zábavněji. Rostlinopis se zaměřuje na zelenou část, která nemá nohy a nikam vám neuteče (od akácie po žito), Havětník se nohama naopak doslova hemží (od bekyně po žížalu).

Havětník.Havětník.

Rostlinopis.Rostlinopis.

Text Jiřího Dvořáka je lehký, plyne hezky svižně a spolehlivě vám vykouzlí úsměv na tváři (o hlubokých vědomostech nemluvě). Ať už čtete o rodinných problémech smrdutky, kocháte se kraťoučkými básnickými díly o ocúnech a hlemýždích, luštíte hádanky či tipujete, zda je pravda, že v jedné mšici je vlastně rovnou přítomná celá její budoucí rodina. Hádanky i podivná fakta mají na konci knihy rozluštění, nezůstanete tak napnutí dlouho. Jiří Dvořák byl navíc pod odborným dohledem (zcela dobrovolně). Na Havětník mu dohlížela zooložka Romana Anděrová, Rostlinopis dozorovala Radka Sudová z Botanického ústavu Akademie věd, máte tak jistotu, že vše je pravda. Teda až na ty výmysly.

Rostlinopis: Na zdraví! Rostlinopis: Na zdraví!

Havětník: Potkal potkan potkana... anebo krysu? Havětník: Potkal potkan potkana... anebo krysu?

Každá stránka je doslova nacpaná informacemi, příběhy, humorem, otázkami, odpověďmi a úsměvem a barvami. Když máte unavené oči ze čtení, bohatě postačí obrazová stránka. Říše havěti a rostlin je v encyklopedii, jak se patří, řazena abecedně, nic ale nebrání ve čtení na přeskáčku. Jako každá správná encyklopedie, jsou i tyto vybaveny rejstříkem, abyste mohli okamžitě najít to, co vás (nebo vaše ratolesti) zrovna nejvíc zajímá.

Rostlinopis: Co je po Bramboře? Bromélie. Rostlinopis: Co je po Bramboře? Bromélie.

Havětník: Jepice. Havětník: Jepice.

Vizuálního ztvárnění rostlin se chopila Alžběta Skálová svými hravými akvarely, můžete se tak kochat roztančenými okvětními lístky i propracovanými vzory můr a jiné zvěře. Černobílé kresby se svou formou blíží komiksu či karikatuře, jsou plné vtipu a skvěle doplňují nenucený humor faktického výkladu knihy, stejně jako vývojové diagramy, rodokmeny a portréty vynálezců (slavných i těch, o kterých jste doposud neslyšeli – víte, kdo má patentovaný suchý zip?).

Rostlinopis: Kdo dělá plivance na trávě? Rostlinopis: Kdo dělá plivance na trávě?

 Rostlinopis: Pramáti Brukev. Rostlinopis: Pramáti Brukev.

 Rostlinopis: Ocúnová chvilka poezie. Rostlinopis: Ocúnová chvilka poezie.

Havětem dala podobu Daniela Olejníková, vsadila na pevné linie a jedovaté barvy hmyzí říše, stejně jedovatá je i ořízka knihy. Nekonečné zástupy mravenců a čmelíků se prohánějí po stránkách a vy máte pocit, že brzy z knihy přeskočí rovnou na vás. Bát se ale nemusíte, manipulace s knihou je naprosto bezpečná a chytíte od ní jedině lásku k říši hmyzu.

Havětník: Hmyzáci jsou skvělým dopravním prostředkem pro víly nebo hodně malé děti.Havětník: Hmyzáci jsou skvělým dopravním prostředkem pro víly nebo hodně malé děti.

Havětník: Kvasinky a Lýkožrout. Havětník: Kvasinky a Lýkožrout.

Havětník: I hmyz se rád baví. Havětník: I hmyz se rád baví.

Díky péči, které se oběma knihám v nakladatelství Baobab po grafické stránce dostalo (Rostlinopis upravil Juraj Horváth a Havětník Palo Bálik), jsou obě knížky malým uměleckým dílem. Přebal Rostlinopisu se stal přehlídkou tuli-pánů a tuli-dam, z toho od Havětníku je zas praktický návod na výrobu hotelu pro hmyz.

Rostlinopis: Tuli-pánové a Tuli-dámy. Rostlinopis: Tuli-pánové a Tuli-dámy.

Havětník: Jak na vlastnoruční hotel pro havěť? Havětník: Jak na vlastnoruční hotel pro havěť?

P.S. Kdo tipoval, že má stonožka nohou sto, je na omylu. Kdo tipoval 30, má stejnou pravdu jako ten s velkorysejším odhadem 382. Ale pozor, počet kráčivých párů nohou musí být vždy lichý!

Rostlinopis: Víte jak kvete podzim? Tůdle. Rostlinopis: Víte jak kvete podzim? Tůdle.

Související

Výstava Alžběty Skálové: Modré hoře plamene
 

Výstava Alžběty Skálové: Modré hoře plamene

Výstava
20. 6. 2017 - 21. 7. 2017

Alžběta Skálová: Nejhorší bylo nastavit si vnitřního šéfa
 

Alžběta Skálová: Nejhorší bylo nastavit si vnitřního šéfa

Eliška Prokopová - 8. 6. 2016 - 9 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024