Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
reSITE – spojit síly a stvořit lepší město reSITE – spojit síly a stvořit lepší město

reSITE – jak stvořit ještě lepší město

V Praze proběhl ve dnech 21.- 27. května první ročník festivalu reSITE, který si dal za úkol ukázat, jakým směrem by se mohl vyvíjet urbanismus města. Ředitelem festivalu je Martin Joseph Barry, koordinátorkou Milota Sidorová. Základem byla dvoudenní konference, na které vystoupily jak české, tak zahraniční autority a součástí byl také program pro širokou veřejnost.

Ve středu a ve čtvrtek probíhala konference v prostorách Veletržního paláce. Hlavním tématem byla budoucnost pražských nábřeží, kterým chybí zeleň, sezení, více promenád, popř. cyklostezek. Hostem byl urbanista Jan Gehl z Dánska, nizozemský architekt Reinier de Graaf nebo Alexandros Washburn. Organizátoři festivalu pozvali samozřejmě zástupce pražského magistrátu, aby diskuze nabyla svého smyslu. Zúčastnění odborníci byli tedy jak architekti a politici, tak designéři a developeři a možnost zakoupit si vstupenku měl i laický zájemce. Jedním z hlavních cílů reSITE byl totiž konstruktivní dialog a následné řešení územního plánu, na kterém by se podílely všechny strany, kterým město „patří“.

Do programu pro veřejnost, který probíhal na několika místech v Praze a měl především odlehčenější formou přiblížit problematiku každému, kdo měl zájem, patřily workshopy, promítání, cyklojízda nebo instalace „instantního parku“ na nábřeží.

Na náplavce se uskutečnily akce, které měly ukázat, jak by město mohlo a mělo využít řeky a jejího lákavého okolí. Vznikl takzvaný instantní park, kde si během víkendu mohli návštěvníci postavit dokonce vlastní lavičku.

Dalším místem dění se stala piazzetta Národního divadla, na které dočasně vyrostl pavilon s názvem Rosy – bublina pro sto padesát návštěvníků. Zde se v pátek uskutečnilo promítání dokumentu Urbanized od Garyho Hustwita a dále se tu konaly workshopy a diskuze. Proběhl např. workshop městské kresby vedený Alexandrem Washburnem, stavění nábřeží z papíru či dřeva, diskuze na téma Městská krajina 21. století nebo United Islands.

Organizátoři se snažili poukázat na to, jak je Praha jedinečná a jak je její potenciál nevyužitý. Šli cestou srovnání zacházení s veřejnými prostranstvími u nás a v zahraničí a vyhledali příklady, kterými by se Praha mohla inspirovat. Zmínili zdejší korupci (přímo v hlavní zprávě na webových stránkách), ale vyzvali obyvatele, aby byli sami hybateli změn. Tento přímý angažovaný přístup by snad mohl být efektivní a mohl by vychovat jak návštěvníky do dalších let, tak obyvatele, kteří se budou podílet na lidštější tváři města.

Galerie