K otázce migrační krize se dnes vyjadřuje kdekdo. Většina přispěvatelů ale nepřichází s žádným řešením, pomineme-li ta populistická. Odpovědi na palčivé otázky by mohla přinést odborná konference s velkou koncentrací světových špiček z oborů architektury, urbanismu, městského plánování a krajinotvorby. Právě před nimi stojí obrovská výzva vytvářet takové prostředí, které poslouží lidem různých kultur a náboženství.
Každé město vzniká migrací
Do procesu je nutné zapojit i nejširší veřejnost, pro kterou je připraven bohatý program ve veřejném prostoru. „Migrace je přirozený proces a zdroj nových příležitostí, nikoli důvod k obavám. Lepší než vnímat budoucnost prizmatem strachu je připravit se na ni a znát úspěšná řešení,“ uvádí k programu zakladatel a ředitel konference reSITE Martin Barry.
Pro překlenutí a zvládnutí výzev, kterým čelíme, je v neposlední řadě nutná participace politické elity. Všichni si musíme uvědomit, že migrace, ať už mezikulturní, mezinárodní či meziměstská, tu byla vždy a vždy měla vliv na městský prostor. „Otázka migrace a jejího dopadu na prostor měst je jedna z největších výzev naší generace. Postavíme se jí čelem. reSITE 2016 odpoví jak,“ uzavíra Martin Barry.
Mezi designem, politikou, financemi a také občanskými iniciativami mnohdy zejí propastné trhliny. Nejedná se pouze o nedostatek politické vůle. I my, obyvatelé měst, musíme vyvinout snahu změnit aktuální situaci. reSITE se znovu bude snažit nalézat společnou řeč mezi všemi zúčastněnými a tyto trhliny zacelit ke spokojenosti měst. Konkrétní východiska se dozvíme v červnu.
Mezitím se podívejte na záznam z přednášky komika Jóny Gnarra o tom, jak se taxikář stal starostou Reykjavíku, hlavního města Islandu. Odkaz na video je zde.
reSITE 2016 Města a migrace
16. -17. června 2016
Forum Karlín, Pernerova 53, Praha 8
Více informací a registrace zde