Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
reSITE 2015, zdroj: resite.cz reSITE 2015, zdroj: resite.cz

reSITE 2015: největší hackathon, sdílené město i kritika absence primátorky

Propásli jste letošní festival reSITE? Neklesejte na mysli, pohodlně se usaďte a přečtěte si to nejdůležitější, co bylo k vidění a slyšení.

2 dny konference, 49 řečníků, přes 600 účastníků, 4 diskuzní panely, 2 mezinárodní workshopy, 1 hackathon a nejen to. Přináším vám osobní výběr toho nejlepšího z letošního festivalu reSITE.

Data, ukažte se!

V rámci festivalu se konal největší open data hackathon v historii Prahy. Hackathon (hackfest) je akce, při níž spolupracují grafici, programátoři a webdesignéři na zadaném softwarovém projektu. Ten pražský měl jasný cíl, a sice vytvořit inovativní aplikaci, vizualizace nebo analýzy, které zlepší Pražanům život. Vítězem se stala platforma Naše školy, která z různých pohledů porovnává školy v okolí nebo hledá volné místa pro vaše předškolní děti v době prázdnin. Pozornost si zaslouží i další projekty, které naleznete na webových stránkách Prague Hacks.

Několik dní poté pořadatelé navázali na hackfest workshopem OTEVŘENÁ DATA, který se konal výhradně pro zastupitelé státní správy a samosprávy. Vedla ji projektová manažerka City Helsinki Urban Facts Tanja Lahti

Naopak pro širokou veřejnost byla určena projekce filmu Torre David. Nikdy nekončící věž – i tak by se dala s lehkou mírou nadsázky pojmenovat třetí nejvyšší budova Venezuly, která se staví prakticky 21 let a neočekává se, že by někdy byla dostavěna. Poté co její developer David Brillembourg v roce 1993 zemřel a finanční skupina, která podporovala výstavbu se rozpadla, zůstala věž opuštěná a stala se magnetem pro squattery. Právě o nich vypráví dokument zachycující squattery jako částečně nezávislou a měnící se komunitu čítající více než 750 rodin. 

„Tweetni“ si taky

O zachycení aktuálních informací se na konferenci staraly sdílené účty na Twitteru a Instagramu. Festival s podtitulem Sdílené město tak dostál svého jména. Přímo ve Forum Karlín, kde se konference konala, běžely na dvou velkých obrazovkách tweety a fotky, které pořizovali návštěvníci v průběhu festivalu. Osvěžující a zábavné. O některé z nich se s vámi podělíme.

Starostka se na reSITE ani neobtěžovala dorazit – poměrně jasné sdělení.“ - Anonym

The Dutch don’t see water as a risk, we see it as an opportunity.“ – Ambassador Ed Hoeks

Prague, open your eyes and embrace, what you have.“ – Michael Sorkin

Na festivalu se také objevil Jon Gnarr, islandský komik a bývalý starosta Reykjavik, zdroj: resite.czNa festivalu se také objevil Jon Gnarr, islandský komik a bývalý starosta Reykjavik, zdroj: resite.cz

Hlavu i mysl měl rozhodně otevřenou Alfredo Brillembourg. Architekt a profesor s latinsko-americkými kořeny působil na podiu jako velká voda. Radil, pomáhal, ale i kritizoval. Nepříliš lichotivě se vyjadřoval k projektu High Line v New Yorku. Opřel se také do rychle rostoucích měst, ve kterých pro svou bezpohlavnost nechce nikdo žít. Praze mimo jiné radil, aby veškeré informace zveřejnila online např. proto, aby se člověk dozvěděl, co má udělat pro zábor veřejného prostoru.

High Line, zdroj: resite.czHigh Line, zdroj: resite.cz

O své postřehy a zkušenosti se s námi přijel rozdělit krajinářský architekt James Corner, který toho má se svou kanceláří Field Operations na svědomí více než dost. Mimo jiné se podílel na kultivaci zmíněné High Line, realizoval také Olympijský park v Londýně. Na reSITE mimo jiné mluvil, jak důležité je prodat prvotní a nosnou myšlenku projektu. „Chcete přesvědčit investora? Chce to silnou myšlenku a také hezké fotografie. Ukažte, jak s prostorem naložíte. Využijte výstavy, modely, mapy!“ shrnuje své zkušenosti Corner.

Ze všech diskuzí a přednášek bylo patrné, jak důležitá je v koloběhu městského plánování participace a kooperace politické složky i samotných obyvatel. Je proto škoda, že druhý den jsme z řad zástupců hlavního města viděli na konferenci v Karlíně jen Matěje Stropnického, který tak vypadal trochu jako sám voják v poli. O absenci Adriany Krnáčové jsme se zmínili v příspěvku výše.
Konference se konala, až na několik výjimek, pod jednou střechou. Samozřejmě, jde o ryze odbornou událost, ale festivalu jako takovému by slušelo o něco více akci, workshopů a diskuzí ve veřejném prostranství. Neboť, jak řekl Henry Ovink, "ve společnosti neexistuje nic jako neschopnost nebo hloupá myšlenka. Musíme věřit lidem, právě oni jsou klíčovou součástí v rozhodování."

Galerie

Další články