Státní opera v Praze
Po tříleté celkové rekonstrukci se 5. ledna otevřela Státní opera. V budově, patřící pod Národní divadlo, sídlí soubory opery a baletu. Naposledy byla stavba opravována v 70. letech minulého století. Celý projekt měla na starosti architektonická kancelář Masák & Partner, jež se specializuje na opravy historických budov. Jejich snahou bylo hlavně mimo jiné také nepostřehnutelně zakomponovat nové technologie do této významné historické památky.
K původní stavbě bylo nutné kvůli odhlučnění přistavět nové patro nad zadní částí historické budovy. „Vytvořili jsme takzvaný dům v domě. Akustické místnosti jsme stavebně oddělili od okolních konstrukcí tak, aby se nepřenášely vibrace z vnějšku,“ popisuje proces rekonstrukce Jan Luštický z ateliéru Masák & Partner.
Rekonstrukce Státní opery od studia Masák & Partner | Zdroj: archiv
Nové technologické prvky ocení jak divadelníci, tak i diváci, pro které je nově připraveno titulkovací zařízení v podobě tabletu u každého sedadla. Tvůrci zase mohou těžit například z otočného jeviště. Při rekonstrukcích bylo potřeba dodržet historický ráz celé budovy a autoři se s pomocí restaurátorů snažili přiblížit podobě opery z 19. století. Celková výše přestavby se vyšplhala na 1,3 miliardy korun. Kromě všech již zmíněných změn zahrnovala také renovaci celé fasády, která je nyní v původní barevnosti a také piazzetu, jež se nachází mezi budovami.
Podle původního návrhu Eduarda Veitha z roku 1888 vznikla také opona, na které se podílel umělecký ředitel sekce výroby Národního divadla Martin Černý. Ke spolupráci si přizval studenty katedry scénografie DAMU.
Rekonstrukce Státní opery od studia Masák & Partner | Zdroj: archiv
Centrum kultury LOVOš
Novou vizi pro chátrající kulturní středisko měl lovosický starosta Milan Dian. Vedení města proto oslovilo lifestylové studio Le Patio, které mělo na starosti rekonstrukci celého Centra kultury v Lovosicích, jenž je tvořeno třemi budovami z různých období – 19. století a 20. léta a 70. léta minulého století. V první fázi přišlo na řadu divadlo a divadelní bar, který dostal název 1905 na počest založení prvního místního ochotnického spolku. Současně s ním prošlo rekonstrukcí také divadelní foyer a celé schodiště.
Centrum kultury LOVOš | Zdroj: www.kclovos.cz
Druhá fáze zahrnovala přeměnu bývalé restaurace Lovoš na novou kavárnu. „Inspirací pro vizi města byly kavárny v USA, Francii, Německu, které jsem navštívil a v neposlední řadě kavárna Káva s párou v nedalekých Litoměřicích,“ zmíňuje starosta. Prostor kavárny je nyní rovněž využíván jako neformální kulturní centrum, které slouží jako místo pro pořádání koncertů, autorských čtení nebo výstav.
Centrum kultury LOVOš | Zdroj: www.kclovos.cz
KINONEKINO v Plané
Pražské architektonického studio XTOPIX zase stojí za rekonstrukcí objektu původního kina z 50. let minulého století, které se nachází přímo na náměstí v Plané nedaleko Tachova. Ke spolupráci si studio přizvalo architektku Simonou Ledvinkovou a společně tak vytvořili KINONEKINO s novým dispozičním řešením.
Nově je kinosál rozdělen na dvě místnosti, které se mohou podle potřeb propojovat. Kromě tohoto prostoru nabízí kino také ještě jeden menší sál, který pojme okolo třiceti návštěvníků. Příjemnou atmosféru dotváří kavárna.
Rekonstrukce kina v Plané od studia XTOPIX | Zdroj: www.earch.cz
Kino splňuje nároky multifunkčního kulturního sálu a místním tak kromě filmových promítání slouží i jako místo pro pořádání koncertů či tanečních zábav. „Město Planá dlouhodobě řešilo absenci kulturního a společenského prostoru pro veřejnost, který kromě objektu kina nemělo. Lidé se neměli kde scházet za zábavou, kam chodit na divadlo nebo na hudební vystoupení. Kino již bylo velmi zastaralé a diváci do něj chodili hodně sporadicky. (...)," vysvětluje pro portál plzen.cz Martina Němečková, starostka města.
Rekonstrukce kina v Plané od studia XTOPIX | Zdroj: www.earch.cz
Budoucnost Staroměstské tržnice
Nákladná rekonstrukce, na jejíž realizace město vyhradilo 300 milionů korun, čeká i chátrající pražskou Staroměstskou tržnici, která spojuje ulice Rytířskou a 28. října. V současné době se v útrobách této pasáže nachází pouze drogerie, opravna obuvi a výrobna klíčů. Magistrát hodlá na její opravu vypsat výběrové řízení na zhotovitele ještě tento rok do konce února a nového otevření by se Pražané mohli dočkat již do dvou let.
„Mnoho návštěvníků Prahy dnes netuší, že v nejužším centru města se nachází takto rozlehlá tržnice. Z našeho pohledu jde o zajímavý a cenný prostor, který si zaslouží pozornost,“ uvádí pro magazín Forbes Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města.
Staroměstská tržnice | Foto: Jan Malý | Zdroj: CAMP - Centrum architektury a městského plánování
Zpočátku chtělo město pro tento lukrativní prostor najít soukromého provozovatele, který by na vlastní náklady zainvestoval všechny rekonstrukce. Následovala dlouhá jednání, která nikam nevedla. „Nakonec se město rozhodlo provést opravy samostatně,“ uvádí se oficiální facebookové stránce městské části Praha 1.