Rekonstrukce, kterou zasáhly spory i zřícení původní budovy. Jak vidí novou budovu UMPRUM odborná veřejnost?

Nové Technologické centrum UMPRUM se nachází v Mikulandské ulici, jež sousedí s Národní třídou. | Foto: Peter Fabo, Zdroj: UMPRUM Nové Technologické centrum UMPRUM se nachází v Mikulandské ulici, jež sousedí s Národní třídou. | Foto: Peter Fabo, Zdroj: UMPRUM

Téměř deset let čekali studenti a pedagogové Vysoké školy uměleckoprůmyslové na nové zázemí pro dílny, teoretickou výuku či konference, které by splňovalo všechny požadavky moderní doby. Nové Technologickém centru v Mikulandské ulici se chlubí přízviskem vysoce nadstandardní či sofistikované, vnímá ho však takto i odborná veřejnost? Zeptali jsme se na názor několika osobností českého designu a architektury.

Prostor Technologického centra, ve kterém se dříve nacházela základní škola, získala UMPRUM v roce 2012 v době, kdy byl jejím rektorem prof. Jindřich Smetana. „Umístění školy v dochozí vzdálenosti od hlavní budovy na náměstí Jana Palacha jsme brali jako jednu z nejdůležitějších podmínek. Šlo nám o udržení živého kontaktu mezi oběma místy. Z mého pohledu je zásadní i udržení autentického života na Praze 1, jehož jsou studenti nedílnou součástí. Ten vlivem turismu mizí a je velmi důležité, aby se do centra navrátil,“ vysvětloval popud k získání atraktivního prostoru bývalý rektor.  

Nové Technologické centrum UMPRUM se nachází v Mikulandské ulici, jež sousedí s Národní třídou. | Foto: Peter Fabo, zdroj: earch.czNové Technologické centrum UMPRUM se nachází v Mikulandské ulici, jež sousedí s Národní třídou. | Foto: Peter Fabo, zdroj: earch.cz

Současný rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral vnímal potřebu nových prostorů také za zcela zásadní: UMPRUM trpěla nedostatkem prostoru pro výuku téměř 100 let. Výstavbu nového objektu, který by měl lepší prostorové parametry než historická budova v centru města, se pokoušel už kolem roku 1930 iniciovat architekt Pavel Janák. Podmínky pro výuku se podstatně zhoršily v devadesátých letech, kdy škola v důsledku restitucí přišla o většinu externích dílen. Jediným východiskem z této situace bylo získání nové budovy, do níž by se přestěhovalo dílenské zázemí a případně také část ateliérů. 

Nové prostory nabídnou kromě prostorů pro výuku a tvorbu také velkorysé prostory pro pořádání výstav, módních přehlídek, konferencí nebo projekcí. | Foto: Peter Fabo, zdroj: earch.czNové prostory nabídnou kromě prostorů pro výuku a tvorbu také velkorysé prostory pro pořádání výstav, módních přehlídek, konferencí nebo projekcí. | Foto: Peter Fabo, zdroj: earch.cz

Rekonstrukce byla nakonec svěřena do rukou architektům Ivanu Kroupovi, Janě Moravcové a Tomáši Zmekovi. Nové prostory nabídnou kromě prostorů pro výuku a tvorbu také velkorysé prostory pro pořádání výstav, módních přehlídek, konferencí nebo projekcí. „UMPRUM se konečně dočkala odpovídajících prostor pro výuku a tvůrčí činnost studentů. Nyní se může plně prezentovat jako sebevědomá, prestižní vysoká škola hrdá na své tradice, ale také dynamicky se rozvíjející a otevřená změnám. Věřím, že v nových podmínkách budeme snáze obhajovat svou pozici ve stovce nejlepších uměleckých škol na světě,“ uzavírá Jindřich Vybíral.

Technologické centrum UMPRUM Mikulandská | Zdroj: YouTube UMPRUM Praha

Jana Zielinski

Zakladatelka přehlídky Designblok a Cen Czech Grand Design

Jana Zielinski | Foto: Jiří Hurt, zdroj: modernibyt.czJana Zielinski | Foto: Jiří Hurt, zdroj: modernibyt.cz

Jak se vám líbí nová budova UMPRUM v Mikulandské ulici? 

Luxusně opravená historizující fasáda a moderní vnitřek, který má plně sloužit „fabrice“ UMPRUM, tedy dílnám, kde se pracuje s porcelánem, sklem, nábytkem, pracují zde tiskařské lisy a stroje, některé i přes sto let staré. Obecně prohlídka „vnitřností“ technické budovy je fascinující. Je to bezesporu velký počin, protože škola na pořádné dílny čekala více než století. Jak bude doopravdy fungovat, jak bude funkční spojení staré budovy a nové technické budovy, to vše ukáže ještě čas. Jediné, co mě zatím na budově ruší, jsou železné mříže uvnitř. Rozumím technicistní estetice, ale nevím, jak komfortně bych se v takovém prostředí cítila. Budova je ale zatím nezabydlená, takže na otázky, jak se tam bude studentům a pedagogům pracovat je těžké odpovědět. A tahle otázka je ta nejdůležitější.

Co na ní oceňujete a co vám případně chybí? 

Líbí se mi velké foyer s velkolepým výstavním prostorem. Věřím, že by se tam návštěvníci mohli pravidelně seznamovat s tvorbou studentů školy, a také kavárna, která by propojovala školu s veřejností, mi přijde jako dobrý nápad.

Podařilo se podle vás propojit staré a nové?

Fasáda je zachovaná, uvnitř je kompletně nový vnitřek. Propojení nevidím. Je to tradiční plášť a současný obsah.

Jaká je vaše oblíbená budova vzdělávací instituce u nás či ve světě?

Líbí se mi staré anglické univerzity, které byly i předobrazem Ivy League v USA. Mnohé, zejména americké univerzity, jsou slavné propojením tradiční architektury s tou nejnovější. Spojením tradic a nejmodernějších technologií. Z těch úplně nových se mi líbí Langley Academy od Foster and Partners.

Matěj Beránek

Šéfredaktor magazínu EARCH.cz 

Matěj Beránek | Foto: Erik ŠvamberkMatěj Beránek | Foto: Erik Švamberk

Jak se vám líbí nová budova UMPRUM v Mikulandské ulici? 

Trvalo mi překvapivě dlouho, než jsem si na budovu dokázal po její návštěvě udělat jasnější názor. Trochu mě totiž zklamaly interiéry (koncept „všechno přiznáme“ už na mě působí zastydle), zároveň jde ale o naprosto adekvátní architektonickou odpověď na daný úkol, tedy vytvoření prostorů pro praktickou výuku a technologické centrum školy. Myslím ale, že je to objektivně velmi dobrá budova a studenti a studentky si ji oblíbí. Jen se s ní budou muset ještě chvíli sžívat.

Co na ní oceňujete a co vám případně chybí? 

Je skvělé, že se vedení školy rozhodlo stavět přímo v historickém centru Prahy. Je to dobře pro studenty a studentky, protože se nemusí tahat z jednoho konce města na druhý, i pro Prahu samotnou, protože se v centru udržuje autentický studentský život.

Podařilo se podle vás propojit staré a nové? 

To se bohužel moc nepovedlo. Nemyslím ale, že je to vina jen architektů. Během povolování probíhal totiž mezi autory návrhu a památkáři celkem vyostřený spor, který ale vedl spíše jen k vzájemnému osočování než nějakému smysluplnému dialogu. Zůstala tak stát historická fasáda, za kterou se ukrývá kompletní novostavba. Propojení je tak ryze formální pomocí vertikálního řezu (baví mě). Je třeba ale zdůraznit, že Ivan Kroupa chtěl část původní budovy zachovat, během výstavby ale došlo ke zborcení stropů dvou pater. Jako zásadní ale vnímám to, že kvality nové stavby (i s ohledem na její funkci a veřejný charakter) vykompenzovaly památkovou ztrátu způsobenou demolicí původní školy. To by mělo být pokaždé rozhodující kritérium pro povolování demolic.

Jaká je vaše oblíbená budova vzdělávací instituce u nás či ve světě?

Kampus M.I.T. v Cambridge (architektura a veřejný prostor), Fakulta sociálních věd Na Hollaru (parties), Gymnázium Sušice (nostalgie).

Radek Sidun

Prorektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

Radek Sidun | Zdroj: briefcasetype.comRadek Sidun | Zdroj: briefcasetype.com

Jak se vám líbí nová budova UMPRUM v Mikulandské ulici?

Moc.

Co na ní oceňujete a co vám případně chybí?

Oceňuji na ní celou řadu věcí, kromě toho, že je navržená od začátku pro potřeby studentů a dílenských procesu, je to navíc mimořádně zajímavý architektonický kousek, navíc umístěný v historickém centru Prahy. Co jí chybí zjistíme, až se provoz v budově trochu zaběhne, teď je to trochu brzy.

Podařilo se podle vás propojit staré a nové?

Budova shromažďuje různé výrobní a dílenské procesy. Od těch nejmodernějších, které jsme ve staré budově provozovat nemohli, až po ty velmi tradiční. Takže rozhodně ano.

Jaká je vaše oblíbená budova vzdělávací instituce u nás či ve světě?

Je jich mnoho, každá z jiného důvodu, v obecné hladině na to odpovědět neumím.

Související

Jak to mohlo dopadnout. Představujeme návrhy v soutěži na vizuální styl Technické univerzity v Liberci
Grafický design

Jak to mohlo dopadnout. Představujeme návrhy v soutěži na vizuální styl Technické univerzity v Liberci

Eliška Malečková - 4. 11. 2021 - 6 min.

Jak se daří nejmladší umělecké univerzitě? Přinášíme velký rozhovor s děkanem Sutnarky
Grafický design

Jak se daří nejmladší umělecké univerzitě? Přinášíme velký rozhovor s děkanem Sutnarky

Olga Fraitová - 26. 7. 2018 - 13 min.

ÚSTÍ vs. UMPRUM. Kteří studenti zaujali šéfredaktorku magazínu Czechdesign?
Produktový design

ÚSTÍ vs. UMPRUM. Kteří studenti zaujali šéfredaktorku magazínu Czechdesign?

Veronika Pařízková - 23. 2. 2018 - 5 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024