Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Olgoj Chorchoj. Svítidla TIM pro BOMMA. Zdroj: bomma.cz. Olgoj Chorchoj. Svítidla TIM pro BOMMA. Zdroj: bomma.cz.

Red Dot Award 2016: Kdo dostal červený puntík za nejlepší produktový design?

Již od roku 1955 se v německém Essenu udělují ceny Red Dot Design Award, které oceňují výjimečné počiny z oblasti průmyslového a produktového designu. Porota složená ze 41 odborníků z celého světa letos vybírala z více než 5 200 produktů a mezi oceněnými nechybí ani český design. Samotná cena za nejlepší produktový design se uděluje ve 31 kategoriích a i česká stopa je tak značně různorodá: jak vypadají nejkrásnější svítidla, vířivka nebo vibrátor?

Červený puntík si letos odnesly některé známé tváře, jako například studio Olgoj Chorchoj (Michal Froněk a Jan Němeček). Ti byli oceněni za své kapesní nože Pocket, navržené pro firmu Mikov a svítidla TIM pro Bomma, obojí již ověnčené cenou Czech Grand Design. O spolupráci na ostří nože se můžete dočíst v našem rozhovoru. Mezi premianty patří také Anna Marešová, která letos získala Red Dot Award za svůj vibrátor Whoop.de.doo. Své první ocenění za návrh erotických pomůcek získala přitom již v roce 2011, kdy obdržela Národní cenu za studentský design. Více o unikátním vibrátoru české výroby a budování vlastní značky si můžete přečíst v rozhovoru s designérkou. I TON je už známou firmou, když přijde řeč na designová ocenění. Český ohýbaný nábytek získal červený puntík už před pěti lety za své křeslo Merano, nově mezi oceněné patří unikátní lounge křeslo z kolekce Split. V kolekci Arika Levyho se firmě podařilo posunout ohýbání dřeva ještě na další úroveň: dřevo je rozděleno na dvě části a každá z nich je ohnuta jiným směrem. Vůbec poprvé se tak rozštěp masivního dřeva stal designovým a zároveň plně funkčním prvkem.

Olgoj Chorchoj. Pocket pro Mikov. Zdroj: czechgranddesign.cz. Olgoj Chorchoj. Pocket pro Mikov. Zdroj: czechgranddesign.cz.

Olgoj Chorchoj. Svítidla TIM pro BOMMA. Zdroj: bomma.cz. Olgoj Chorchoj. Svítidla TIM pro BOMMA. Zdroj: bomma.cz.

Arik Levy. Křeslo z kolekce Split, TON. Zdroj: ton.eu. Arik Levy. Křeslo z kolekce Split, TON. Zdroj: ton.eu.

Anna Marešová. Vibrátor Whoop.de.doo. Zdroj: annamaresova.com. Anna Marešová. Vibrátor Whoop.de.doo. Zdroj: annamaresova.com.

Krásný nábytek či svítidla často vytváří zásadní designový prvek ve vybraném prostoru. Red Dot ale oceňuje i méně nápadné designové počiny, jako je například odpadkový koš od mmcité. Koš MINIUM je zajímavý kvalitou použitého materiálu, v tomto případě zejména hliníku. Vnější povrch tvoří dřevěné lamely či eloxované hliníkové profily, horní rámeček a stříška jsou odlity z hliníkové slitiny. Vnitřní plastová nádoba je lehká a přitom velmi odolná.

Koš MINIUM, mmcité. Zdroj: mmcite.com. Koš MINIUM, mmcité. Zdroj: mmcite.com.

V Česku se vyrábí také vítězná vířivka Lyra od firmy USSPA. Design vířivky vznikl přímo ve firmě pod vedením akademického sochaře Petra Slaniny ve spolupráci s designérem Filipem Streitem (Divan Design). Jedná se o nejmenší model se dvěma lehátky, která jsou navržena tak, aby si mohli masáž pohodlně užít lidé různých výšek a v různých pozicích. Rodinná firma USSPA je prvním českým výrobcem spa, všechny fáze výroby od designu až po finální produkt probíhají v Dolní Dobrouči v Pardubickém kraji.

Petr Slanina, Filip Streit. Vířivka Lyra, USSPA. Zdroj: usspa.cz. Petr Slanina, Filip Streit. Vířivka Lyra, USSPA. Zdroj: usspa.cz.

Výbornou známku si odnesli také ocenění studenti. Jedním z nich je Matúš Chlpek, který v současné době studuje na Vysokém učení technickém v Brně a podepsal se pod designem dalekohledu Athlon Midas. Matúš Chlpek se při navrhování soustředil na ergonomický tvar, který umožňuje pohodlné držení dalekohledu i v extrémním počasí. Ocenění dále putuje na pražskou UMPRUM, kterou kromě Olgoj Chorchoj zastupoval i jejich student Eduard Hermann, který pro sklárnu Bomma navrh kolekci svítidel Ignis. Eduard Herrmann je už dobře známý svým minimalistickým, leč plně funkčním designem. Svítidla z kolekce Ignis tak tvoří ručně foukaný křišťál v kombinaci s přesným brusem, který rozptyluje světlo a vytváří tak příjemnou atmosféru.

Matúš Chlpek. Dalekohled Athlon Midas. Zdroj: matuschlpek.com.Matúš Chlpek. Dalekohled Athlon Midas. Zdroj: matuschlpek.com.

Eduard Herrmann. Svítidla Ignis, BOMMA. Zdroj: bomma.cz. Eduard Herrmann. Svítidla Ignis, BOMMA. Zdroj: bomma.cz.

Oficiální předávání cen proběhne 4. července v Red Dot Design muzeu v Essenu, kde si pak návštěvníci po dobu čtyř týdnů budou moci prohlédnout vítězné produkty. Už máte plány na prázdniny?

Galerie

Další články