Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Recyklovaný nábytek díky mořským korýšům. Shellworks mají ambici změnit svět

Můžeme změnit svět zahlcený plasty? Ano. Studenti z Královské univerzity v Londýně se pustili do návrhů zařízení, které přemění schránky korýšů na recyklované bioplasty.

Čtyři designéři z Royal College of Art a Imperial College vyvinuli řadu nástrojů, které změní odpad z mořských plodů na biodegradovatelné a recyklovatelné bioplasty. Ed Jones, Insiya Jafferjee, Amir Afshar a Andrew Edwards představili projekt nazvaný “Shellworks”, kdy transformují skořápky korýšů na materiál podobný papíru, který by mohl fungovat jako udržitelná alternativa k plastům na jedno použití. Materiál se skládá ze směsi octu a biopolymeru zvaného chitin – vláknité látky, která tvoří vnější kostru korýšů a buněčné stěny hub.

Chemická transformace na bioplasty, zdroj: theshellworks.comChemická transformace na bioplasty, zdroj: theshellworks.com

I přes to, že je druhým nejhojnějším biopolymerem na světě, musí být chitin chemicky extrahován z jeho zdroje, než se může stát praktickým materiálem. Po uvědomění si, jak drahé je chitosan (komerční verzi chitinu) koupit, a jak časově náročné by byly dostupné postupy extrakce, rozhodli se návrháři vyvinout metodu vlastní. „Strávili jsme týdny, kdy jsme se snažili získat i hrstku chitosanu, a to byl ten moment, kdy jsme si uvědomili, že potřebujeme ty správné nástroje pro práci, uvedla skupina.

Stroj SHEETY, zdroj: theshellworks.comStroj SHEETY, zdroj: theshellworks.com

Vynalezli tedy pět výrobních strojů zvaných Shelly, Sheety, Vaccy, Dippy a Drippy. Díky nim pak mohli lépe přeměnit krunýře korýšů na různé předměty, s důrazem na to, aby v procesu přeměny nebyly použity žádné přísady, které by mohly ovlivnit recyklovatelnost výsledného produktu. První stroj, nazvaný Shelly, je malý extraktor, který umožňuje počáteční proces těžení chitinu z odpadu z mořských živočichů. Extraktor je navržen tak, aby nabídl úplnou kontrolu nad každým parametrem procesu a bylo tak možné další experimentování na polymerové úrovni materiálu, vysvětlují návrháři.

SHELLY extraktor, zdroj: theshellworks.comSHELLY extraktor, zdroj: theshellworks.com

Sheety je například odpařovací stroj na tvorbu listů, který využívá teplo a vítr k přeměně bioplastického roztoku na ploché listy materiálu. Ty pak mohou být lepeny dohromady pomocí kapalné formy bioplastu. Vaccy je párou ohřívaný vakuový formovač. Bioplastové listy mohou být tvarovány do formovaného obalu, jenž na sebe vezme tvar jakéhokoli předmětu, který je do tohoto vakuového formovače umístěn. Stroj Dippy je vyhřívaná tvarovací frézka obsahující dva pevné kovové prvky, které jsou připojené ke zdroji tepla a ponořeny do kapalného materiálu, kde jsou ponechány k vyschnutí a vytvářejí tak 3D nádoby jako šálky a nádobky.

Samohnojící květináče, zdroj: theshellworks.comSamohnojící květináče, zdroj: theshellworks.com

Univerzálnost zvoleného materiálu umožnila návrhářům variovat jeho vlastnosti. To znamená, že mohou ovládat tuhost, flexibilitu a optickou čistotu materiálu, stejně jako jeho tloušťku. Jakmile se vysuší do jedné ze svých tří různých forem, materiál se může později vrátit zpět do původního bioplastového roztoku, čímž je nekonečně recyklovatelný. To lze provést za použití stroje Drippy hydro-recycler, který odkapává kapalný roztok vody a octa do šálku obsahujícího zbytky vysušeného bioplastu a postupně je vrací zpět do kapalné podoby. Tu je případně možné nalít do půdy jako šetrné přírodní hnojivo.

Chitosan a jeho přeměny tuhosti, zdroj: theshellworks.comChitosan a jeho přeměny tuhosti, zdroj: theshellworks.com

Skupina doufá, že vývojem vlastních výrobních metod, které se přizpůsobují chování materiálu, budou bioplasty snadněji přístupné a rozšíří se tak i mezi další designéry. Což zase přispěje k posílení cirkulární ekonomiky. Tím, že navrhujeme škálovatelné výrobní procesy, aplikace jsou přizpůsobené materiálu a tvoří ekologicky pozitivní odpad, věříme, že ukážeme, jak se chitosanový bioplast může stát životaschopnou alternativou mnoha plastových výrobků, které dnes používáme, uvedli.

Podobný projekt vytvořila v Chile designérka Margarita Talep. Její udržitelná biodegradabilní alternativa k obalům pro jedno použití vznikla použitím surovin extrahovaných z řas.

Článek byl převzat z Dezeenu.

Další články