Raketa: časopis, na který jste dlouho čekali

Obálka třetí Rakety s tématem Pod hladinou. Autorkou ilustrace je Daniela Olejníková. Foto: artmap.cz Obálka třetí Rakety s tématem Pod hladinou. Autorkou ilustrace je Daniela Olejníková. Foto: artmap.cz

Dětský časopis Raketa vychází už rok, ale teprve před několika dny přišel impuls k sepsání reflexe. Tříletá Johanka objevila raketí leták s podmořským motivem a zavýskla: „Mamí, to je kráása!“

Časopisů pro děti u nás vychází desítky. Když ale člověk jede na návštěvu k dětem a chtěl by je některým potěšit, musel by se zapřít, aby vybral byť jediný (dobrá, Hrana docela ujde, i když kvalita ilustrací povážlivě kolísá). V trafikách prodávají laciný, ošklivý brak plný reklam. Prolistováno za minutu, odhozeno za dvě.

Časopis pro děti chytrých rodičů

Raketa je jiná. Holky Johana Švejdíková a Radana Litošová vyšly ze zázemí nakladatelství Labyrint, které sbírá body za krásné knížky pro děti (Hlava v hlavě, Proč obrazy nepotřebují názvy nebo Ticho hrocha). Takže je skvěle ilustrovaná (třeba Toy Box, Jiřím Frantou nebo Antimultivitaminem) a vůbec není hloupá.

Motto „časopis pro děti chytrých rodičů“ se může zdát nafoukané, ovšem pouze do chvíle než zjistíte, co se za ním skrývá: tipy na zajímavé a krásné knížky, vychytávky pro rodiny na cestách (nemačkavý a nepromokavý průvodce!), angažovaná dvoustrana třeba o ekologii nebo o umění radosti, a spousta informací (věděli jste, že všichni mravenci na Zemi váží stejně jako všichni lidé?).

V mikrokrajinách fotografky Milady Fišerové se ztratí nejeden dospělý. Foto: Labyrint.V mikrokrajinách fotografky Milady Fišerové se ztratí nejeden dospělý. Foto: Labyrint.

Mario, Tonda, Laura, to je naše parta

Raketa je sympaticky osobní. Každé číslo otevírá dětský kapitán, který o sobě něco prozradí. Každý zastoupený autor je vtipně představen v malém medailonku – a i když se autoři opakují, medailonky jsou pokaždé jiné, tematické. Rubriky netisknou předem dané PR, místo toho dávají prostor nejen vlastní, ale i čtenářské inspiraci: co čteme… co čtete. Osobnímu přístupu nahrávají třeba i recepty, které předpokládají spolupráci dětí s rodiči.

Aniž by byla okatě deklarovaná, časopisem prostupuje až humanistická idea radosti z rozmanitosti, z rozdílnosti. Nenuceně učí zvědavosti, lásce k přírodě a živým tvorům, radosti z okolního světa. Raketa je nejen chytrá, osobní a zábavná, ale také krásná. Počínaje titulní stranou je něžně, bohatě ilustrovaná. Krásné jsou i nápady na dětské tvoření, jako třeba vybarvit několikrát zvětšenou strukturu křídla vážky. Krásné je také ztratit se ve fantastických mikrokrajinách z hraček a předmětů v rubrice „najdi rozdíl“.

Rocky a Terka s raketou zachraňují nejednu kuriózní situaci. Ilustrace: Nikkarin (neplavec). Foto: artmap.czRocky a Terka s raketou zachraňují nejednu kuriózní situaci. Ilustrace: Nikkarin (neplavec). Foto: artmap.cz

Hurá do toho aneb trochu se zapatlat

Možná jediná věc by se dala vylepšit: dát více prostoru rukodělným rubrikám. Naučit děti, že leccos se dá vyrobit, a lecčemu lze dát novou funkci. Raketa je v nejlepším slova smyslu intelektuální časopis, rukodělně-recyklační DIY téma by poukázalo na další střípek mozaiky života.

Jinak je Raketa perfektní. Nejen pro děti, ale i pro rodiče. Pro estéty, milovníky života, legrace a lidské společnosti. Sedmého prosince vyjde vesmírné číslo. A předplatné na celý rok nestojí ani čtyři stovky. Hledáte-li opravdu užitečný dárek pro spřízněnou tlupu, jděte do toho. Budete překvapeni, jaká je to zábava.

Ne že by se děti vůbec nazapatlaly. Třeba při slepování této skládanky mohou mít lepidlo až za ušima. Foto: Labyrint.Ne že by se děti vůbec nazapatlaly. Třeba při slepování této skládanky mohou mít lepidlo až za ušima. Foto: Labyrint.

Související

 Hledání ideální plíny: Matčin spánek versus ekologie
 

Hledání ideální plíny: Matčin spánek versus ekologie

Lucie Tomanová (Material Times) - 5. 11. 2015

ujep 2024
zuz banner