Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Veronika Zacharová, zdroj: Sympozium ilustrace Veronika Zacharová, zdroj: Sympozium ilustrace

První Sympozium ilustrace v ČR se chystá v historických prostorách broumovského kláštera

V sobotu 30. března bude ve Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov slavnostně zahájeno Sympozium ilustrace Broumov. Představí tvorbu šesti významných českých ilustrátorů a nabídne bohatý doprovodný program v podobě přednášek, workshopů i výstav. Podívejte se spolu s námi, na které ilustrátory se můžete těšit.

Fenomén ilustrace

Půjde o historicky první sympozium ilustrace v České republice, které potrvá čtrnáct dní. Návštěvníkům z řad veřejnosti i umělcům samotným nabídne prostor pro setkání, navázání spolupráce a vznik dalších projektů.

„V České republice se koná několik výtvarných sympozií, zaměřených na malbu, sochu či keramiku. Žádné ze sympozií se však nezabývá výhradně ilustrací, která v současné době nabývá na popularitě a zažívá období rozmachu. Proto jsme se rozhodli uspořádat právě takovéto sympozium a přiblížit fenomén ilustrace široké veřejnosti. Naším dlouhodobým cílem je vytvořit ze sympozia opakovanou akci s tradicí, která bude respektovaná v odborné obci a která nemá v tuto chvíli v ČR obdoby. Akcí chceme narušit také koncentraci uměleckých akcí v Praze a rozšířit dosah a působnost oboru ilustrace do jiných regionů,uvádí za organizační tým sympozia Žaneta Vávrová.

Tereza Sčerbová, zdroj: Sympozium ilustraceTereza Sčerbová, zdroj: Sympozium ilustrace

Šest průkopníků

Pro sympozium bylo vybráno šest účastníků – Michal Bačák, Aliona Baranová, Veronika Zacharová, Tereza Ščerbová, Marek Ehrenberger a Maria Makeeva. Ilustrátoři stráví v broumovském klášteře dvoutýdenní pobyt nejen prací v ateliérech. Bude pro ně vytvořen program, který je seznámí s místní historií, kulturou i krajinou. Prostřednictvím workshopů, přednášek, městských intervencí představí současnou ilustraci nejen studentům, ale také laické veřejnosti. Jedním z výstupů sympozia bude také samostatná výstava v rámci festivalu LUSTR v Praze.

Účastníci sympozia představí své realizace během slavnostního zakončení 13. dubna, kdy zároveň proběhne vernisáž výstavy LUSTR on tour ve výstavní síni LokArt. Obě dvě výstavy potrvají do 28. dubna. Sympozium pořádá neziskový spolek Czech Illustratorsfestival ilustrace LUSTR, ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov.

Představme si nyní krátce účastníky sympozia.

Marek Ehrenberger, zdroj: Sympozium ilustraceMarek Ehrenberger, zdroj: Sympozium ilustrace

Maria Makeeva

Maria Makeeva je absolventkou ateliéru Ilustrace a grafika na pražské UMPRUM a v současnosti se soustředí především na ilustraci pro knihy a časopisy. Kromě toho se věnuje tvorbě autorských grafických listů, provedených technikou sítotisku. Inspiraci čerpá v mytologii, starověkých kulturách i světě kolem sebe. Pro její práci je charakteristická klidná kompozice a pečlivá práce s detailem. Ráda se podílí na projektech, kde se ilustrace setkává s dalšími obory, jako jsou oděv, divadlo, design a architektura. V rámci cen Czech Grand Design byla nominovaná v kategorii Ilustrátor roku pro rok 2016, 2017 a 2018.

Maria Makeeva, zdroj: Sympozium ilustraceMaria Makeeva, zdroj: Sympozium ilustrace

Veronika Zacharová

Studovala grafický design na brněnské FaVU, od něhož se odklonila k animované tvorbě na zlínské Univerzitě Tomáše Bati. Kromě kreslené animace se zabývá ilustrací i grafickým designem. Nejraději ze všeho hledá tu správnou vizuální řeč na míru každému projektu. Autorská tvorba je hnána potřebou uchýlení se do malých paralelních světů a opakují se tak hlavně motivy zvířat a přírody.V současné době působí jako animátor a ilustrátor v jedné osobě ve filmovém a animačním studiu Krutart.

Veronika Zacharová, zdroj: Sympozium ilustraceVeronika Zacharová, zdroj: Sympozium ilustrace

Aliona Baranova

Aliona Baranova je původem z Běloruska a je studentkou ateliéru Animace na UTB ve Zlíně. V současné době dokončuje svůj diplomový animovaný film Lístek, který zkoumá téma domova a stárnutí rodičů. Složité téma pojímá poetickým a něžným způsobem. Ve své tvorbě často kombinuje analogové a digitální nástroje v animaci. Slučuje ilustraci a animaci. Jsou pro ni charakteristické výrazné barvy a dynamické polohy postav. Inspiruje se krásou každodenního života, rostlinami a vztahy. Aliona se zúčastnila řady výstav včetně festivalu ilustrace LUSTR 2018, a její bakalářský film Domov byl promítán na mnoha světových festivalech jako je Anima Mundi, Anifilm, Anibar, Woman Animation a další.

Aliona Baranova, zdroj: Sympozium ilustraceAliona Baranova, zdroj: Sympozium ilustrace

Michal Bačák

Michal Bačák, narozen v roce 1985 v Brně, vystudoval atelier designu na VŠUP v Praze. Ilustrátor roku cen Czech Grand Design za rok 2016, ceny Elle Decoration International Design Awards v letech 2014 a 2018. Bačákova práce osciluje mezi aplikovanou ilustrací na objektech a v interiéru přes volnou tvorbu iniciovanou svérázným pojetím přírodních věd ke zkratkovité kresbě drobných karikatur. Mezi Bačákovy záliby patří četba, poslech hudby a krajinotvorba malých formátů.

Michal Bačák, zdroj: Sympozium ilustraceMichal Bačák, zdroj: Sympozium ilustrace

Marek Ehrenberger

Marek Ehrenberger je ilustrátor, grafický designer a vizuální umělec. Studoval grafický design ve Zlíně na Univerzitě Tomáše Bati, na Akademii výtvarných umění v Krakově a na pražské UMPRUM. Absolvoval zahraniční pracovní stáže ve studiích v Zurichu, Barceloně a New Yorku. V jeho rukopisu se snoubí kresba nespoutaných linek a tvarů, textur a živých barev. Ve své umělecké tvorbě portrétuje výrazné členy současné neustále se měnící individualistické společnosti.

Stav IV, Marek Ehrenberger, zdroj: Sympozium ilustraceStav IV, Marek Ehrenberger, zdroj: Sympozium ilustrace

Tereza Ščerbová

Tereza Ščerbová se narodila 18. 3. 1982. Absolvovala ateliér Ilustrace a grafiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Věnuje se ilustraci a volné tvorbě. Spolupracuje s nakladatelstvím Host, Argo, Albatros, Meander, Běžíliška. Několik let ilustrovala literární časopis Host. Za své ilustrace má dvě ocenění Zlatá Stuha. Knihy, které ilustrovala jsou také na seznamu The White Ravens. Vytvořila originální nástěnnou malbu pro unikátní projekt The Emerald Prague a Bistro Ořechovka. Ve své volné tvorbě často pracuje s motivem přírody, její oblíbenou postavou a inspirátorem je bůh lesů Pan.

Tereza Sčerbová, zdroj: Sympozium ilustraceTereza Sčerbová, zdroj: Sympozium ilustrace

Více informací najdete na www.sympoziumilustrace.cz.

Galerie

Další články