Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Aliona Baranová a Veronika Zacharová - Mural, foto: Kateřina Ostradecká Aliona Baranová a Veronika Zacharová - Mural, foto: Kateřina Ostradecká

První Sympozium ilustrace – chuť narušit kulturní pragocentrismus

Od 30. 3. 2019 se Broumov a broumovský klášter staly na čtrnáct dní útočištěm pro šestici mladých ilustrátorů, kteří na rezidenčním pobytu měli možnost tvořit daleko od hlučícího velkoměsta. Společně tak položili základní kámen prvnímu ročníku akce Sympozium ilustrace, které vzniklo jako reakce na absenci podobného setkání zaměřeného čistě na ilustraci.

První sympozium zaměřené výhradně na ilustraci

Za nápadem na tuto akci stojí podnikavá Žaneta Vávrová, které se věnuje organizačně kreativní práci v kulturním sektoru. Žaneta jako rodačka z Broumova už dlouho cítila chuť a potřebu vracet se do svého domácího regionu nejen na návštěvu, ale také se smysluplným projektem. Inspirací jí byla zejména pravidelná návštěva festivalu LUSTR, díky které oslovila spolek Czech illustrators a společně dali dohromady konkrétní náplň sympozia.

Účastníci vernisáže, foto: Kateřina OstradeckáÚčastníci vernisáže, foto: Kateřina Ostradecká

Naprosto zásadní se stala spolupráce s Vzdělávacím a kulturním centrem klášter Broumov a jmenovitě Janem Školníkem, který za jeho aktivitami stojí. Nápad ho oslovil, dal mu zelenou a také výrazně jej podpořil. Projekt dostal poměrně za regionální podpory rychlý spád a v březnu mohl pozvat první šestici výtvarníků. Organizátoři tímto vděčně mávají do Broumova a ještě jednou děkují!
 

Chuť narušit kulturní pragocentrismus

Smyslem akce bylo poskytnout šesti výtvarníkům klid na práci v dostatečně vzdáleném prostředí, kde nebudou rozptýlení klasickou pracovní rutinou. Jak často se vám stane, že získáte čas mimo domov a běžné starosti věnovat se vlastní tvorbě, nebo projektu, co vám hoří pod rukama? Dalším důležitým rozměrem bylo i seznámit mezi sebou jednotlivé ilustrátory a podpořit profesní sdílení v komunitě, které, co si budeme povídat, ke sdílení nemá úplně přirozený sklon. Stmelování české ilustrace je konec konců jedním z cílů, které si spolek Czech illustrators snaží držet na paměti.

Účastníci sympozia před ateliérem (zleva Veronika Zacharová, Michal Bačák, Maria Makeeva, Marek Ehrenberger, Aliona Baranová, Tereza Ščerbová), foto: Ilona PolanskiÚčastníci sympozia před ateliérem (zleva Veronika Zacharová, Michal Bačák, Maria Makeeva, Marek Ehrenberger, Aliona Baranová, Tereza Ščerbová), foto: Ilona Polanski

Dalším podstatným argumentem byla pro organizátory také chuť narušit fakt, že většina kulturních akcí se děje v Praze. Nejde o revoltu proti tomuto logickému faktu, ale spíš o chuť přenést se za hranice Prahy a spolupracovat s jinou skupinou zájemců. „I přes to, že se jednalo o první pilotní a pokusný ročník, zaznamenali jsme velký zájem nejen místních, ale také přilehlých měst – nadšenců i profesionálů, nebo školních skupin. Do budoucích ročníků se rozhodně chceme více zaměřit na to, aby zájemci z regionů mohli z akce vytěžit maximum.“, říká Věra Veselá za Czech illustrators. 
 

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu Sympozium nezůstalo jen v klášterním komplexu. Žáci ze ZUŠ Broumov si díky ilustrátorkám a animátorkám Alioně BaranovéVeronice Zacharové mohli vyzkoušet techniku animace – pixilaci. Společně s Michalem Bačákem jsme vyrazili na místní gymnázium a studenti ze sexty si zkoušeli průběh reálné zakázky ilustrátora.

Doprovodný program - workshop pro žáky ZUŠ Broumov, foto: Ilona PolanskiDoprovodný program - workshop pro žáky ZUŠ Broumov, foto: Ilona Polanski

V rámci večerních i dopoledních projekcí se promítaly animované filmy z UTB ve Zlíně, UMPRUM nebo prestižního festivalu Anifilm. Vernisáž výstavy Sympozia se navzdory sněhovým přeháňkám uskutečnila v hojném počtu a po komentované prohlídce se dav účastníků přesunul do místní galerie LokArt, kde odstartovala výstava LUSTR on tour, která do Broumova přijela z Berlína.

Broumov oživený ilustrací

Asi nejvěrněji si mnišskou atmosféru navodila Tereza Ščerbová, malířka a ilustrátorka. Ta pracovala téměř celé dva týdny o samotě v odděleném ateliéru a tichou klášterní chodbu provoněla výraznou vůní terpentýnu. Prostor kláštera na sebe nechala volně působit a vytvořila tak sérii obrazů Terra Incognita, které byly vystaveny v kavárně Dientzenhofer. „Připadala jsem si jako mnich, který se se ve své mysli toulá mimo zdi cely a ve své fantazii objevuje zemi neznámou kde žijí lvi...“, popisuje své zážitky ze Sympozia.

Tereza Ščerbová, foto: Kateřina OstradeckáTereza Ščerbová, foto: Kateřina Ostradecká

 

Michal Bačák se vyřádil v klášterní zahradě, kde povýšil skleník na umělecké dílo – skla skleníku pokreslil bílou barvou symbolicky tak, jako se v létě zamalovávají skla proti slunci. Na čtyři skleněné tabule vykreslil anekdoty z mnišského života inspirované dobovými kresbami krajin a vlastní fantazií. Na prvním panelu zobrazil Galerii Dům, která dříve sloužila jako dům zahradníka, a ve které se nacházel hlavní sdílený ateliér sympozia, druhý panel zobrazuje zahradnické hloubání a přípravu na novou sezónu, třetí vykresluje místní přírodní bohatství a divokost – horolezce slézající broumovské stěny, a čtvrtý logo broumovsko-břevnovských benediktinů.

Michal Bačák - Skleník, foto: Kateřina OstradeckáMichal Bačák - Skleník, foto: Kateřina Ostradecká

Klášterní tematice se věnovala i Maria Makeeva, která zpracovala sérii autorských pohlednic Ora et labora. „Modli se a pracuj“ bylo heslem benediktinského řádu, jež stál u zrodu broumovského kláštera. Srdce je symbolem oddaného a upřímného citu a svoji podobou odkazuje k baroknímu dědictví kláštera. Klíčící dub je symbolem trpělivé práce a odkazuje ke konkrétnímu dubu v zahradě, jenž byl zasazen v roce 1854 a roste dodnes.

Maria Makeeva - Ora et labora, foto: Kateřina OstradeckáMaria Makeeva - Ora et labora, foto: Kateřina Ostradecká

Animátorky a ilustrátorky Veronika ZacharováAliona Baranová vytvořily společně hned několik počinů. V zahradě u dětského domova vytvořily veliký exteriérový mural v pozitivně laděných barvách, který zobrazuje vztah lidí a dětí s přírodou. Aliona se poté věnovala zejména práci na vlastním diplomovém animovaném filmu Lístek a akvarelům, Veronika ilustraci malých paralelních vesmírů z její fantazie.

Veronika Zacharová - Ilustrace, foto: Josef MartinecVeronika Zacharová - Ilustrace, foto: Josef Martinec

Marek Ehrenberger se pustil do díla, které je pro něj na první pohled sice typické, ale rozlehlý prostor zahrady a kláštera ho inspiroval ke zcela netradičním rozměrům. Pro Sympozium ilustrace vytvořil na dřevěné desce ručně namalovanou hlavu s názvem SLAV. Mohlo by se zdát, že je to něco, co od Marka dobře známe, ovšem tato hlava v rozměru dvou metrů je v jeho tvorbě rekord! Fascinace hlavami Marka již dlouho provází a sám si to vysvětluje jako touhu prozkoumat a poznat jednotlivé členy rychle se měnící individualistické společnosti. 

Marek Ehrenberger, foto: Kateřina OstradeckáMarek Ehrenberger, foto: Kateřina Ostradecká


 

Další články