Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Interiér Masny Na kozím Plácku, Kozí 9, Praha 1, 110 00 Interiér Masny Na kozím Plácku, Kozí 9, Praha 1, 110 00

První jarní designové tipy

Pár dnů jsme ve vzduchu cítili první záchvěvy jara. Nenecháme se otrávit vracejícím se mrazem, na březen jsme pro Vás vybrali pár míst, kde jarně pookřejete, potěšíte všechny svoje smysly.

3× co patří k jaru

1× maso

S odcházející zimou je třeba se řádně posilnit. Zelenina je dobrá věc, ale na pořádný kus masa nestačí. Pro pěknou flákotu se můžete vypravit do originální Masny Na kozím Plácku v Praze.

1× květiny

Obvyklý pugét z řezaných květin dovezených přes půl světa vás nebo vaše blízké jistě potěší. Brada jim ale spadne až nad kytkou z vaší zahrady. Globální květinový trh zapříčinil zánik takřka všech malopěstitelů a zahradnictví. Spolu s dokonale vyšlechtěnými exotickými květinami se k nám vkradly i zvláštní rozpaky nad obyčejnou kytkou ze zahrady nebo louky. Květinářství Efemér vše mění. V tomto brněnském květinářství totiž kladou důraz spíše než na průmyslovou produkci dokonalých řezaných květin, na tvůrčí proces a místo vzniku. Kytice se v jejich rukou takřka mění ve výtvarné dílo.

1× místo, kde tají ledy

Chcete někoho pozvat na večeři, ale tušíte, že vyvoleného neutáhnete na vařené nudli? Vlákejte ho/ji do Dishe na Vinohradech. V příjemné restauraci, nad pořádným hamburgerem jdou nadhodit opravdová témata. Pozor restaurace je zavřená každý den od 3 – 6 hodin a určitě si nesednete bez předchozí rezervace.

3× pozvánka na výstavu

První jarní dny nejsou zase tak velká výhra, jak by se mohlo zdát. Zima se jen tak lehce nevzdá a na výlety do přírody si troufnou zatím jen otužilci. Městští tvorové se ale mohou provětrat v galerii. Národní galerie v Praze zahájí 8. 3. 2013 výstavu Národní styl - kultura a politika. Bude tu věnován prostor československé vizuální kultuře období let 1918-1925. Tedy době, kdy sílily snahy o definování identity nového státu, a rostla poptávka po národním výrazu. Výstava sleduje ideu národního stylu, kterou začali formovat Pavel Janák s Josefem Gočárem, její život a následný postupný zánik kolem roku 1925.

Další výstavou je přehlídka nejlepších diplomových projektů designu ze zemí Visegrádu. Výstava měla premiéru v polském zámku Cieszyn. Druhou její zastávkou bude naše GALERIE/CZD ve Vojtěšské ulici v Praze. Další část výstavy představí Polský institut. Výstava začne 14. března, vstup volný.

Za originálními fonty do Zlína. Zlínská univerzita a galerie Art&Books představí autorské fonty, které vznikly na seminářích Písma a typografie. Výstava Ztracený/nalezený potrvá od 7. 3. do 17. 3. V 12. Budově Svit Zlín.

1× Objev

Našim doporučením (nejen pro březen) je práce mladé studentky prvního ročníku Ateliéru designu oděvu a obuvi VŠUP Barbory Procházkové. S oděvem a látkou pracuje odvážným, až sochařským způsobem, pohrává si s lidovými motivy – zkrátka: radost pohledět.

Článek je pravidelnou rubrikou „designové tipy“, kterou připravuje CZECHDESIGN pro Lidovky.cz.

Galerie