Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Maison et Objet, Paříž, zdroj: www.maison-objet.com/en/paris Maison et Objet, Paříž, zdroj: www.maison-objet.com/en/paris

Průvodce světovými veletrhy designu: Co spojuje a odlišuje Milán, Paříž, Dubaj a Londýn?

Designové festivaly, veletrhy i weeky. Jiný kraj, jiný název, stejný záměr – představit a přiblížit všem současný design a jeho tvůrce. Vybrali jsme pro vás nejvýznamnější každoroční designové akce, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kde je najdete a na co všechno se na nich můžete těšit, vám přiblížíme v tomto článku. Tak zase vzhůru na cesty. Za designem.

SALONE DEL MOBILE, MILÁN, ITÁLIE

Milánský týden designu je jednou z nejstarších a nejdůležitějších designových akcí na světě. Vznikl spontánně na počátku osmdesátých let, kdy jej začali organizovat společnosti působící v oblasti průmyslu a nábytkářství. Hlavní událostí celého týdne designu je veletrh nábytku Salone del Mobile, který je doprovázen neméně kvalitním Fuorisalone – designové instalace, které oživují téměř všechny čtvrti po celém městě.

Salone Del Mobile, zdroj: FB Salone Del Mobile.MilanoSalone Del Mobile, zdroj: FB Salone Del Mobile.Milano

Bývalé továrny či průmyslové budovy, ukrytá nádvoří, ale i historické budovy obvykle uzavřené pro veřejnost jsou v datech milánského design weeku zaplněny výstavami, workshopy či módními přehlídkami.  Ačkoliv je milánský design week známý především v oblasti prezentace designu nábytku a interiérových doplňků, každoročně nabízí také mezinárodní přehlídku koupelnových a kuchyňských studií. Milanský design week podporuje také mladé designery (do 35 let) a to prostřednictvím tzv. Salone Satellite, kde je jim dopřán prostor pro networking mezi sebou navzájem, ale především pro propojení se s obchodníky a investory. Miláno má rozhodně co nabídnout, svědčí o tom i každoroční návštěvnost blížící se půl milionu. Další ročník je za rohem, potkáme se 17. – 22. dubna 2018?

Salone Del Mobile, zdroj: FB Salone Del Mobile.MilanoSalone Del Mobile, zdroj: FB Salone Del Mobile.Milano

MAISON ET OBJET, PAŘÍŽ, FRANCIE

Navštívit ho můžete dvakrát ročně, pokaždé po dobu 5 dní. Maison et Objet je mekkou pro všechny fanoušky evropského nábytku a produktového designu. Výstava tzv. designového životního stylu spojuje a nabízí opravdu širokou škálu výrobků. Na této akci si v Paříži můžete rozšířit obzory v oblasti dekorací, nábytku, doplňků, textilu, interiérů i architektury. Maison et Objet je rozložen do tří částí. Samotná show má dva nové prostory, které jsou věnované především textiliím. Díky obrovské rozloze se zde můžete setkat až s 3000 vystavujícími z celého světa.

Maison et Objet, Paříž, zdroj: www.maison-objet.com/en/parisMaison et Objet, Paříž, zdroj: www.maison-objet.com/en/paris

Mimo designové instalace nabízí v Paříži také odborné konference, soutěže o prestižní ocenění, networkingové studio pro návštěvníky či knihovnu, to vše podpořené kulturním programem a kreativními workshopy. Lednová edice už je sice za námi, ale můžete se začít připravovat na tu podzimní, která se uskuteční od 7. do 11. září 2018, kde jinde než v Paříži.

Meison et Objet, zdroj: www.maison-objet.comMeison et Objet, zdroj: www.maison-objet.com

LONDON DESIGN FESTIVAL, LONDÝN, ANGLIE

Londýn dávno není jen o návštěvě muzea voskových figurín a přejití Tower bridge. Už nějaký ten pátek má své místo v kalendářích všech designových nadšenců a profesionálů. Každoroční událost je očividná v rámci celého města. London design festival nabízí početné instalace v prostorách V&A i designové přehlídky zahrnující jeden z největších designových veletrhů London Design Fair i akci 100% Design. Třešničkou na dortu je i London Design Bienalle, které letos zase po dvou letech rozšíří celý program. Londýnský festival je nabitý  – ostatně přesvědčit se o tom můžete sami. Tip na výlet v termínu od 19. – 22. září 2018 už máte naservírovaný.

London Design Festival, zdroj: FB London Design FestivalLondon Design Festival, zdroj: FB London Design Festival

DUBAI DESIGN WEEK, DUBAJ, SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Významná akce za hranicemi Evropy se odehrává i v Dubaji. Dubai Design Week je věhlasný díky svému kvalitnímu vzdělávacímu obsahu. Více než dvě stě samostatných aktivit a projektů se v průběhu celého týdne snaží vzdělávat a podporovat nejenom místní talenty designu. Pestrý program tvoří přednášky, rozhovory, workhopy i panelové diskuze, které lákají na jména předních světových špiček oboru. Klíčovým elementem programu jsou samozřejmě i veletrhy Downtown Design a Downtown Editions, které jsou rozšířéné o přehlídku designových výstupů univerzit Global Grad Show. Letos vás hlavní město středního východu zve na svůj design week v datech 12. – 17. listopadu.

Dubai Design Week, zdroj: www.dubaidesignweek.aeDubai Design Week, zdroj: www.dubaidesignweek.ae

LODŽ DESIGN FESTIVAL, LODŽ, POLSKO

Łódź Design Festival je v současné době nejvýznamnější mezinárodně uznávanou událostí v oblasti východní Evropy. Ačkoliv prezentuje rozmanité tváře designu, umění a řemesel, specializuje se na detailnější představení průmyslového, grafického a módního designu a architektury.

Jádro festivalu tvoří výstavy zaměřené na každoroční téma festivalu. Podpora začínajících designérů je zde v rámci soutěže make.me!, kde mohou vybraní designéři získat finanční podporu a zároveň se stát součástí festivalu. Část výstavního programu je vyčleněna také polskému designu, který je doplněn o “OPEN CALL” designéry z celého světa. Letošní ročník se uskuteční již 19. – 27. května 2018.

Lodz Design Festival, zdroj: FB Lodz.DesignLodz Design Festival, zdroj: FB Lodz.Design

AMBIENTE, FRANKFURT, NĚMECKO

Další klíčové místo pro všechny nejnovější produkty a trendy spotřebního průmyslu. Ambiente je přední mezinárodní veletrh a světová jednička v produktech spojených s jídlem, vařením, dárkovými předměty, šperky, fashion designem, dekoracemi i bytovými doplňky. O  jeho jedinečnosti a důležitosti svědčí i tato čísla – 4 460 vystavovatelů přilákalo 141 000 návštěvníků ze 154 zemí světa. Tento významný světový veletrh spotřebního zboží nabízí širokou škálu událostí – prezentace, workshopy, přehlídky, výstavy, vzdělávací programi pro nováčky i galavečer udělování cen nejen za design.

Ambiente, zdroj: FB AmbientefairAmbiente, zdroj: FB Ambientefair

Jaké tipy na návštevu designových akcí máte vy? Co vás zaujalo nejvíce v Evropě a co ve světě? Napište nám!
 

Další články