Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Monika Kozderková a Adam Štok | Foto: Johana Němečková Monika Kozderková a Adam Štok | Foto: Johana Němečková

Prorazili s návrhem pingpongového stolu, nyní získali prestižní cenu za design minimalistické židle. Představujeme studio vono

Mladí designéři Adam Štok a Monika Kozderková, kteří stojí za studiem vono, nedávno získali prestižní ocenění German Design Award za návrh dvojice minimalistických židlí Nyiny Chairs. Na speciální technologii, ze které jsou tyto židle vyrobeny a v níž vidí velký potenciál, přitom narazili do jisté míry náhodou. Společně jsme si povídali o tom, jakým způsobem se jim podařilo zaujmout na Designbloku, kde se v současné době jako designér prezentovat nebo proč nevsadit jen na jednu kartu.

Adame, vy jste vystudoval Ateliér designu nábytku a interiéru na UMPRUM, kde v současné době studujete i vy, Moniko. Co vás svedlo dohromady?

ADAM: Společně jsme studovali Střední uměleckoprůmyslovou školu na Žižkově. Monika tehdy nastupovala a já studium zakončoval. Potom jsme se náhodně potkali na jedné akci a začali spolu komunikovat. Monika se následně dostala do ateliéru D2 na UMPRUM a začali jsme zjišťovat, že máme společný náhled na design. I když nás od sebe dělily čtyři roky studia, tak jsme se navzájem posouvali jak v názorech, tak i v pohledu na designový svět. O něco později z toho vyplynula spolupráce, kdy jsme se společně přihlásili na Designblok 2018. Vytvořili jsme produkt a u té příležitosti založili i vlastní studio s názvem „studio vono“.

Především zaujmout

Poprvé jste prezentovali váš pingpongový stůl Marshmallow?

ADAM: Ano. Byla to naše první společná věc, kterou jsme se rozhodli sdílet. Dlouho jsme hledali, co představíme a co nás trochu prověří. Něco ne zrovna malého, kde by byl vidět i náš otisk. Chtěli jsme něco zajímavého, s čím lidé budou interagovat a čím na sebe upozorníme. Myslím, že se nám podařilo. Nechtěli jsme vytvořit pouze další estetický produkt, ale navíc pracovat i s ne zcela tradiční technologií, která jej posouvá dál. Samozřejmě, že jako designér některé věci nezměníte, a to platí i zde. Hru jsme museli respektovat, ale mohli jsme přidat jiné zpracování. Zvolená technologie nám ukázala nové směry, kam se dá posunout samotná konstrukce stolu.

Na pingpongový stůl Marshmallow narazíte například v Amsterdamu, Delftu, Boloni, Barceloně nebo Berlíně. | Foto: Tomáš SlavíkNa pingpongový stůl Marshmallow narazíte například v Amsterdamu, Delftu, Boloni, Barceloně nebo Berlíně. | Foto: Tomáš Slavík

MONIKA: Další věc je, že když jdete poprvé s „kůží na trh“, nese to s sebou zodpovědnost, ale i strach, jak na to zareaguje společnost, profesoři, spolužáci. Každý chce vyhrát tu pozitivní pozornost (smích). Následně se na našem stánku objevila nominace na cenu Desigbloku. To byl pro nás krásný impuls do budoucna. Pravdou také je, jak zmiňoval Adam, že stůl vznikl hlavně za účelem prezentace nás a našeho studia. Ze začátku jsme si nepřipouštěli, že bychom ho mohli pod sebou ihned distribuovat, což se později stalo.

Na začátku tedy nebylo hlavním cílem tyto stoly vyrábět? Sloužil spíš k tomu, abyste zaujali?

ADAM: Spíše ano, samozřejmě, že každý si přeje svůj produkt vidět, jak se využívá. Byl to náš první pokus vejít do tohoto světa, ale nepředpokládali jsme, že se to stane takto rychle.

V současné době se tedy prodávají?

MONIKA: Náš návrh stolu se dostal do světových médií, například na portál Designboom a jiné zahraniční weby zabývající se designem. Paradoxně o něj česká média zájem moc neměla. Později si najednou produktu všimla mezinárodní hotelová síť The Student Hotel, do které teď pingpongové stoly dodáváme. Narazíte na něj tedy například v Amsterdamu, Delftu, Boloni, Barceloně, Berlíně a dalších evropských městech. Bylo to ale dobré ujištění, že se naše věci líbí a fungují, takový další impuls. 

Pingpongový stůl studia vono obletěl světová média. | Foto: Jakub ŽanonyPingpongový stůl studia vono obletěl světová média. | Foto: Jakub Žanony

Narazíte na něj například v Amsterdamu, Delftu, Boloni, Barceloně nebo Berlíně. | Foto: Tomáš SlavíkNarazíte na něj například v Amsterdamu, Delftu, Boloni, Barceloně nebo Berlíně. | Foto: Tomáš Slavík

Hlad po nových technologiích

Stůl je signifikantní pro svou technologii, jak jste na ni přišli?

ADAM: Asi každý designér vám odpoví, že impulsy získává všude kolem sebe. V tomto případě svou roli sehrála také náhoda. Tehdy mě zaujala duralová trubka z odpadu, kterou jsem sevřel ve svěráku a začal s ní tvořit. Já i Monika jsme v tom viděli širší potenciál. Monika pak, asi po roce, co to leželo v šuplíku, přišla s tím, že bychom právě tuto technologii mohli začít zkoumat se spojením pro náš produkt na Designblok.

Chcete s ní pracovat i do budoucna, nebo se chcete posunout úplně někam jinam?

ADAM: To je dobrá otázka, jelikož jsme sami přemýšleli, zda chceme být profilováni jako designérské duo, které pořád zplošťuje trubky (smích). Na druhou stranu v něm stále vidíme potenciál. Po vytvoření židlí Nyiny chairs, kde je technologie také aplikovaná, se nám začaly množit poptávky ze zahraničí. Dalo nám to určitý náboj k tomu jít dopředu. Tyto židle a pingpongový stůl pro nás byly ale takovou polovičatou kolekcí, i když k sobě zrovna příliš nepasují (smích). Proto chceme doplnit kolekci o další připravované produkty.

MONIKA: S tím tedy souvisí i to, že jsme se rozhodli založit vlastní značku, která bude již brzy zveřejněna, společně se zmíněnými novými produkty. Pracujeme na ní od poloviny roku 2020 a měla by oddělit tyto produkty od projektů našeho studia. Cílem je vytvořit „brand“ s výrobou, který bude fungovat sám za sebe s našimi navrženými produkty a do budoucna i od jiných oslovených designérů. V této době jsme měli vše spouštět, ale z důvodu koronavirové krize se nám to posunulo. Doufám ale, že v průběhu jara by vše mohlo být připraveno pro start.

S pingpongovým stolem Marshmallow zaujalo studio vono na Designbloku v roce 2018. | Foto: Tomáš SlavíkS pingpongovým stolem Marshmallow zaujalo studio vono na Designbloku v roce 2018. | Foto: Tomáš Slavík

Pracujete v současné době i s jinou technologií?

MONIKA: V současné době pracuji na bakalářské práci a jako téma jsem si zvolila další zajímavou technologii pro práci s kovem. Chtěla jsem, aby mohl být následně produkt zařazen do portfolia budoucí značky a dát prostor pro vytvoření další kolekce. Jedná se o technologii CNC laserování kovových profilů, což je opět technologie, ve které vidíme daleko širší potenciál.

ADAM: Technologii zplošťování trubek jsme nepoužívali jenom kvůli estetice, nýbrž i kvůli funkci. U židlí je to například zrychlení výroby. Technologie, kterou se bude zabývat Monika, je poměrně hojně využívaná pro usnadnění řezání a svařování kovových profilů. Pořád ale za nás není dostatečně využitá. Nechceme zaujmout za každou cenu tím, že budeme pořád hledat něco nového, na druhou stranu v dnešní době Pinterestu a zahlceného trhu by si měl designér najít svou cestu, a to nemyslím pouze po estetické stránce. Na začátku procesu si neurčíme věc, kterou chceme vytvořit, ale spíše hledáme možnosti, pracujeme s technologií a zjišťujeme, v čem by daný produkt mohla vylepšit. Rádi vytváříme věci, které nesou i přidanou hodnotu než pouze tu vizuální.

Minimalistické židle Nyiny Chairs od studia vono | Foto: Tomáš SlavíkMinimalistické židle Nyiny Chairs od studia vono | Foto: Tomáš Slavík

Zahraniční úspěch

Nyiny chairs, které, Adame, vznikly jako vaše diplomová práce na UMPRUM, získaly prestižní ocenění GOLD 2021 v soutěži German Design Awards. Co toto ocenění znamená pro designéra a co od něj očekáváte?

ADAM: Tak samozřejmě, že je to skvělé. Každý, komu pod rukama vznikají nové věci, si přeje, aby si jich někdo všiml, aby se používaly a sloužily svému účelu. Jsme nadšení, že v takto velké konkurenci práce obstály a zaujaly odbornou porotu, dodává nám to energii k dalšímu tvoření. Do jisté míry nám to také otevírá trh, což je pro nás i naši značku velmi důležité. Zároveň to ale beru s pokorou a zodpovědností do budoucna. Jedeme dál.

Minimalistické židle Nyiny Chairs od studia vono | FOTO vlevo: Tomáš Slavík / FOTO vpravo: Johana NěmečkováMinimalistické židle Nyiny Chairs od studia vono | FOTO vlevo: Tomáš Slavík / FOTO vpravo: Johana Němečková

Projekty generují projekty

Nejlepší cestou, jak se může designér prezentovat, jsou nejspíš veletrhy. Jak vás v tomto současná situace ovlivňuje?

ADAM: Bohužel jediná cesta, jak se v současné době prezentovat, je přes sociální sítě. Vytváří se nové platformy pro prezentaci projektů, ale není to srovnatelné s veletrhy, kdy produkt vidíte naživo. V této době ale musíme hledat pozitiva. A jedním z nich je, že se vše trochu uklidnilo. Vše vznikalo v obrovské rychlosti a tlaku konzumní doby. To nás nutilo rychleji a rychleji vytvářet nové věci. Dříve nad designem lidé déle přemýšleli. Produkty procházely poctivým vývojem, což dalo vzniknout ikonám, které jsou dodnes nadčasové. Byl bych rád, kdyby se to alespoň z části vrátilo k tomuto modelu.

V současné době tedy dotahujete společnou kolekci, pracujete ještě na něčem dalším?

MONIKA: Ano, nová kolekce je na cestě. Současně ale pracujeme i na návrzích interiérů i produktů, ať už pro soukromou nebo veřejnou sféru. Což je hlavní důvod, proč jsme chtěli oddělit naši produkci nábytku, která ve velké míře zasahovala do času a prezentace studia vono. Chceme, aby tyto věci fungovaly současně a nezávazně na sobě, což sice neřeší otázku času, ale mělo by to do budoucna pomoci v prezentaci obou značek. Projekt generuje projekty. Vytvoření druhého je pro nás tedy i trochu záchranným lanem.

Další články