Soutěžní kategorie:
- Design nábytku – závěrečné práce
- Design nábytku – klauzurní práce
- Design interiéru – klauzurní práce
- Design interiéru – závěrečné práce
- Design nábytku a interiéru – kategorie střední školy
- Speciální ocenění Národního centra nábytkového designu, o. p. s.
Všechny přihlášené práce posoudila odborná porota ve složení Alexandra Georgescu, MA, doc. Ing. Zuzana Tončíková, ArtD., MgA. Jaroslav Juřica, MA, Ing. Josef Rozehnal a Mgr. Richard Vodička. Kromě celkové úrovně přihlášených prací si porota chválila vášnivou debatu nad selekcí prací. „Letošní ročník byl nový a jiný. Nebylo to jen prostory a vizuálem, ale i novou porotou a postupem přihlašování jednotlivých studentů. Pro porotu nebylo snadné vybrat ty nejlepší práce a debaty byly dlouhé a vášnivé,“ uvádí k výběru výherců odborná garantka soutěže Ing. Alena Sobotková.
Celá akce prošla letos širší obměnou – přesunem lokace do neokoukaného areálu bývalé káznice, proměnou poroty i rozšířením doprovodného programu a zapojením řečníků i mimo akademickou sféru. „Cílem bylo dostat ty nejlepší práce do zajímavých prostor a nechat je posoudit od vskutku různorodé poroty, která má svůj názor a svoji hlavu. To se, doufám, povedlo a na výstavu i celý Festival Halabala máme velmi pozitivní ohlasy jak od studentů, poroty, tak i od návštěvníků,“ říká a soutěži kurátor Ing. Josef Řehák ze studia POSTROP.
Oceněné práce
Design nábytku – závěrečné práce
Hlavní cenu získala Miriam Danielková za svoji jídelní židli Máňa, která spojuje práci s technologií laseru a vzory folklóru. Židle zaujala svou lehkou konstrukcí a kombinací konstrukce z překližky a perforovaného ohýbaného plechu.
Oceněny byly i další práce, a to kolekce interiérových věšáků LOOP od Ivety Krmíčkové, které integrují odpadové ohyby z produkce firmy TON a po jejich následné úpravě jim vdechují nový život. Další oceněnou prací je dětský houpací Koník od Kristiny Zejkanové, který vznikl jako výsledný produkt po vývoji nového materiálu z recyklovaných balicích vánočních papírů. Poslední ocenění poté získal Ondřej Pechal za návrh židle Tuta, která zaujala porotu svojí jednoduchou a funkční formou, připravenou do produkce.
Design nábytku – klauzurní práce
Hlavní cenu získala Natálie Costantinová za židli Strip. Té vévodí subtilní konstrukce ve spojení s použitými bezpečnostními pásy, které se tím vrací do hry z vrakovišť. „Na židli stačí jen dva – jsou pevné, podrží a pruží tak akorát,“ popisuje autorka.
Mezi další oceněné práce se řadí Yelyzaveta Robak s dřevěnými penály WAVECASE, které zaujaly svými detaily zpracování, výrobou ze zbytkového dřeva i bio povrchovou úpravou. Ocenění v této kategorii získala i Markéta Blažková s policovým systémem Kari. Produkt pracuje se zajímavou kombinací stavebních a nábytkových materiálů a zaujal porotu svojí tvůrčí odvahou.
Design interiéru – klauzurní práce
Porotu nejvíc zaujal a hlavní cenu získal interiér Aktívny a pasívny priestor / Kultúrno spoločenské centrum Sása dle návrhu Margaréty Janovcové. Ten citlivě a s respektem pracuje s historií a architekturou budovy i okolím. Návrh smysluplně člení prostor do jednotlivých funkčních celků a nechává vyznít tvarosloví, které se snaží umocnit.
Oceněn byl návrh Barbory Makalové na interiér IT open space kancelář v Květinovém domě. V projektu byla oceněna práce s dispozicí i s detaily a propsání barevnosti a svěžesti do všech koutů kanceláří.
Dalším oceněným interiérem byl Seník Via Appia Antica dle návrhu Kristýny Plischkové. Tento projekt do starého seníku zasazuje nový multifunkční interiér. Posledním oceněným interiérem byla Revitalizace budovy TJ Sokol-Vranovice dle návrhu od dvojice Jan Hába a Martin Coufal. Čistým betonovým plochám kontruje sokolovská červená, použitá na důležité prvky interiéru a grafiku.
Design interiéru – závěrečné práce
Po dlouhých debatách se porota rozhodla cenu v této kategorii neudělit. Práce v této kategorii porotu dostatečně neoslovily a svým zpracováním nepředčily práce z předchozí kategorie. V tomto kroku vidí porota i pořadatelé možnost zachovat hodnotu ocenění v budoucích letech.
Design nábytku a interiéru – kategorie střední školy
Hlavní cenu za střední školy si odnesl Matěj Moravec za návrh věšáku Saguaro. Porotu zaujal svojí hravostí a dotažení dojmu kaktusu od tvaru až po vtip s výklopným háčkem. Produkt je vyroben z odpadní překližky a odkazuje na stále se zmenšující životní prostor této rostliny.
Další oceněnou je Kateřina Husáková a její židle Boomerang. Ústředním motivem designu je dílec tvaru V, který židli barevně variuje a odlehčuje její vzhled a společně s profrezy v opěráku napomáhá snadné manipulaci. Poslední oceněnou prací je návrh interiéru Skinny House od Markéty Chytilové. Koncept vícepodlažního bytu pro umělecký pár zaujal svou barevností a řešením dispozice.
Speciální ocenění Národního centra nábytkového designu, o. p. s.
Speciální ocenění získaly dvě studentské práce. První je kolekce venkovního nábytku Piet od Anety Honzové. Projekt zaujal svojí modularitou a návrhem připraveným pro životaschopnost na trhu. Dalším oceněným projektem byla židle NEST od Petry Kmošťákové s možností barevných variant a vyplétáním nosné konstrukce. Produkt tak nese možnosti variability a posezení v pleteném „hnízdečku“.
Galerii všech oceněných prací si můžete prohlédnout na webových stránkách či na Instagramu.
O soutěži
Soutěž na sebe letos poprvé nabalila i nový formát Festivalu Halabala. Ten přinesl krom výstavy i dny plné přednášek ze světa designu a architektury, komentovaných prohlídek prostor Brněnské káznice či design brunch. O scénografii a vizuál festivalu se postaralo interiérové studio POSTROP a grafické studio NEON společně s produkčním týmem. Tento již 18. ročník Ceny profesora Jindřicha Halabaly je organizován Ústavem designu a nábytku Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně a Klastrem českých nábytkářů pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Tento projekt byl finančně podpořen z dotace Statutárního města Brna. O pořádání soutěže se ob rok střídá s Technickou univerzitou ve Zvolenu.
Organizátoři děkují celému týmu soutěže a jejím hlavním sponzorům Lino Design, Design Bath a sponzorům Vitra, TIC Brno, POSTROP, Egoe, Quatro print, Národní centrum nábytkového designu, o. p. s.