Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
K zasedání odborné poroty došlo na základě problémů s veřejným online hlasováním, které se stalo terčem útoku hackerů, a proto nebylo možné výsledky hlasování použít, zdroj: 2media K zasedání odborné poroty došlo na základě problémů s veřejným online hlasováním, které se stalo terčem útoku hackerů, a proto nebylo možné výsledky hlasování použít, zdroj: 2media

Projekt X aneb Když zadavatel, designéři i cílový zákazník táhnou za jeden provaz

Automobilka Fiat nedávno představila novou verzi svého klasického modelu Fiat 500X. O tom ale článek nebude. Spíše se dočtete o neobvyklé spolupráci, ve které se laická veřejnost stala důležitou součástí designérského procesu. O tom, že i takové na první pohled snad bláznivé věci jsou možné, se přesvědčili všichni zúčastnění: Fiat jako zadavatel zakázky, Jiří Pelcl, Anna Marešová, Václav Mlynář a další designéři jako odborníci přes design i široká veřejnost jako cíloví zákazníci.

Spolupráce probíhala hned na několika úrovních. Fiat jako zadavatel požadoval inovativní přístup k řešení doplňků do auta. Oslovili proto kurátorku Terezu Kozlovou, se kterou se společně rozhodli zahrnout do celého procesu jak designéry, tak cílového zákazníka osobně. Vlastně zákaznici – Fiat s tímto modelem cílil především na ženy, a proto tomu uzpůsobil zadání soutěže.

Spolupráce s Future Bakery – nápady přímo od cílových zákazníků

Prostřednictvím kreativní crowdsourcingové platformy Fututre Bakery oslovil Fiat širokou veřejnost k zasílání nápadů – jakýchkoliv, hlavně aby byly neotřelé, originální a řešili to, co řidičky pálí při běžném používání nejvíce. Minimální omezení a atraktivní zadání i výhra zařídili, aby se do soutěže přihlásilo přes 600 návrhů z Česka a Slovenska. Motivátorem pro soutěžící byla jednak možnost vyhrát automobil, ale i workshop s designéry, se kterými na návrhu dále spolupracovali.

V prvním kole soutěže vybrala čtveřice mladých designérů - Anna Marešová, Boris Klimek, Jakub Pollág a Václav Mlynář - ty nejzajímavější návrhy. Hodnotili originalitu nápadu i jeho popis sloužící jako zadání pro designéra. 

Součástí design procesu

Jedním z cílů Projektu X bylo ukázat veřejnosti, jak vypadá spolupráce s profesionálním designérem a jaký je proces vzniku produktového designu. Osm finalistek se s designéry setkalo na celodenním workshopu. Každý z designérů spolupracoval s jednou Češkou a jednou Slovenkou a na základě společné diskuze oak vznikly prvotní návrhy, které designéři vzápětí dovedli k finálním vizualizacím, které byly umístěny na internetové stránky Projektu X.

Lenka Svatošová: Autoromantika, zdroj: 2mediaLenka Svatošová: Autoromantika, zdroj: 2media

VeřejnÉ HLASOVÁNÍ JE FAJN VĚC, ale…

Ve druhém kole hlasovala veřejnost o nejlepší český a slovenský návrh. Za týden hlasy u jednotlivých návrhů dosahovaly několikatisícových hodnot. Krátce před plánovaným vyhlášením výsledků však bohužel vzniklo podezření, že se stránka stala obětí internetových hackerů. Ano, i na takové situace je dobré se připravit při organizaci soutěže. Na druhou stranu jde o výjimečnou situaci. Jak tedy takovou situaci řešit, když na základě zjištění o napadení systému nebylo možné hlasování právoplatně vyhodnotit?

Jiří Pelcl během zasedání odborné poroty Projektu X, zdroj: 2mediaJiří Pelcl během zasedání odborné poroty Projektu X, zdroj: 2media

Přizveme další designéry

Projekt X získal bezpochyby značnou popularitu, veřejnost průběh bedlivě sledovala a hodnotila jednotlivé nápady. Také proto, že se Fiat chystá ten nejlepší dovést do stádia prototypu, byla sestavena nezávislá odborná komise, která jednotlivé návrhy zhodnotila. Porota na základě přesných kritérií vycházejících ze zadání soutěže hodnotila především originalitu a potenciál soutěžních nápadů. Šestičlenná porota se skládala z českých a slovenských designérů z různých oborů tak, aby se vzájemně doplňovali: 

  • Jiří Pelcl – architekt a designér, bývalý rektor UMPRUM
  • Tereza Bruthansová – kurátorka a teoretička umění a designu
  • Jan Čapek – designér a pedagog, loňský držitel titulu Designér roku cen Czech Grand Design
  • Josefina Bakošová – módní návrhářka a majitelka galerie Harddecore
  • Dagmara Tragorová – grafická designérka a ilustrátorka
  • Ivan Matúška – publicista v oblasti automobilového a interiérového designu, interiérový designér

To, že šlo o netradiční způsob soutěže, potvrzuje Jiří Pelcl, který stál v čele odborné poroty: „Na Projektu X mě zaujal neobvyklý způsob, jak dospět k výsledku – tedy zapojení široké laické veřejnosti s následnou spoluprací s designéry. Málokdy se v první řadě hodnotí nápad.“ 

Jan Čapek během zasedání odborné poroty Projektu X, zdroj: 2mediaJan Čapek během zasedání odborné poroty Projektu X, zdroj: 2media

Skutečné potřeby uživatelů 

Koncem dubna 2015 vybrala porota nejzajímavější návrh z Česka a nejzajímavější návrh ze Slovenska.

  • SK – Lucia Ftáčniková: PŘEBALOVACÍ PULT (spolupráce s Annou Marešovou)
  • ČR – Michaela Bělohradská: X CAMP (spolupráce s Václavem Mlynářem)

Autorky vítězných návrhů také vyhrály vozy Fiat 500X. 

Slovenská vítězka Lucia Ftáčniková: Přebalovací pult, ve spolupráci s designérkou Annou Marešovou, zdroj: 2mediaSlovenská vítězka Lucia Ftáčniková: Přebalovací pult, ve spolupráci s designérkou Annou Marešovou, zdroj: 2media

Česká vítězka Michaela Bělohradská: X-Camp, ve spolupráci s designérem Václavem Mlynářem, zdroj: 2mediaČeská vítězka Michaela Bělohradská: X-Camp, ve spolupráci s designérem Václavem Mlynářem, zdroj: 2media

Děti na prvním místě

Ve slovenské části soutěže zvítězila Lucia Ftáčniková, která ve spolupráci s designérkou Annou Marešovou rozvinula myšlenku přebalovacího pultu pro miminka umístěného do interiéru vozu.

Na Slovenské straně mě po pravdě zaujala většina projektů. Za zásadní jsem považoval snahu vyřešit problém přebalování malých dětí. Ostatně toto téma se v soutěži objevilo dokonce několikrát,“ řekl otec tří dětí a loňský držitel titulu Designér roku cen Czech Grand Design Jan Čapek. Vhodná podložka vyrovnávající svažitý terén zadních sedadel, na které by bylo možné bez problému přebalit dítě, se ukázala jako mezera na trhu. 

V české části soutěže zvítězil X Camp, neboli multifunkční skládací doplněk Michaely Bělohradské. Složený jej lze snadno umístit do kufru vozu, kde může rovněž sloužit k pohodlnému přebalení kojence a zároveň díky němu během chvilky proměníte Fiat 500X v campingový vůz. Tento multifunkční skládací stan se samonafukovací konstrukcí společně se soutěžící rozpracoval designér Václav Mlynář. „X Camp mě oslovil od prvního pohledu a přečtení prezentace. Vlastnit něco podobného v autě, kde trávíme spoustu času po výletech s naší soukromou mateřskou školkou, bych velmi uvítala! Tento nápad se mi zdá praktický a opravdu často využitelný. Dívám se na problematiku z pohledu velké rodiny s dětmi, která ráda a často cestuje. Myslím si však, že je stejně dobře využitelný pro bezdětnou rodinu a vlastně kohokoliv, kdo jezdí často po výletech,“ říká módní návrhářka a majitelka galerie Harddecore Josefina Bakošová.

Tandem klient – designéři - veřejnost 

Projekt X má své šťastné vítěze. V tomto případě lze však považovat za důležitější jeho samotný průběh, tj. sběr nápadů od široké české a slovenské (především dámské) veřejnosti, jejich výběr renomovanými designéry a především pak samotný proces převedení vybraných idejí do konkrétního návrhu, na němž pracovali designéři společně s jednotlivými autorkami. To byla jistě neobyčejně zajímavá zkušenost a zážitek pro vybrané dámy a nemalá výzva pro odborníky z oblasti designu. Není časté, aby firma nechala v tandemu tvořit a řešit designéry přímo se zástupci veřejnosti, tedy klientely,“ doplňuje členka poroty teoretička a kurátorka Tereza Bruthansová.

Galerie

Další články