Spolek Kruh, který se dlouhodobě věnuje propagaci současné evropské architektury v Čechách, vydává novou publikaci. Ta představuje 35 progresivních architektů, kteří na jejich pozvání přijeli v posledních pěti letech přednášet. Jak se staví ve válečných zónách? Jak vznikají muzea ve Švýcarsku? A jak se stalo Portugalsko jednou z nejzajímavějších zemí současné architektury? Nejen na to najdete v publikaci odpovědi.
Sborník představuje architektonické stavby z let 2015 - 2018 | Zdroj: Kruh
V pořadí už šestá publikace Kruhu Texty o architektuře 15–18 přináší zajímavé rozhovory a texty o současné kvalitní architektuře bohatě doprovázené obrázky. Mapuje období let 2015–2018 a představuje na 35 architektonických studií z celého světa. „Publikace vznikala přes rok a půl. Dát dohromady nejen všechny texty, ale i přes 400 obrázků bylo náročné. Věříme ale, že se bude čtenářům líbit. Texty a rozhovory vychází z přednášek, které pravidelně pořádáme. Sborník nám umožňuje dát našim akcím hmatatelnější podobu,“ říká Dominika Antonie Pfister, editorka publikace.
Ukázka publikace Texty o architektuře 2010 - 2013 | Zdroj: web Kruh
Sborník je tematicky rozdělený na dvě části Architektky a Jiná perspektiva – první se věnuje výrazným ženám v architektuře, jako jsou Liesbeth van der Pol z Nizozemska, Kate Otten z Jihoafrické republiky, Anapuma Kundoo z Indie, Annette Gigon ze švýcarského dua Gigon Guyer nebo městská architektka Kodaně Tina Saaby a další. Druhá, obsáhlejší část představuje významné, převážně evropské architekty, kteří spoluvytvářejí obraz současné architektury.
V publikaci jsou mimo jiné zastoupeny ateliéry Sergison Bates Architects z Velké Británie, Brandlhuber+ Emde, Burlon nebo Hans Kollhoff z Německa, švýcarští Christ & Gantenbein či Éric Lapierre z Francie. Texty a rozhovory se věnují problematice současného bydlení, stavbě budapešťského metra i muzeí ve Švýcarsku, stejně tak i práci architektů ve válečných územích či architektuře na pomezí umění. Tyto přesahy například zastupuje Alexander Brodsky z Ruska či Aristide Antonas z Řecka. Sborník dává čtenářům možnost se hlouběji seznámit se současnou architektonickou scénou prostřednictvím rozhovorů, teoretických textů i přepisů přednášek těch, kteří ji tvoří.