Proč utrácet za umění tisíce, když jde půjčit? Moravská galerie nově spolupracuje s VUT a skrze Artotéku nabízí díla místních studentů

Artotéka a knihovna Moravské galerie v Brně | Zdroj: archiv MG Artotéka a knihovna Moravské galerie v Brně | Zdroj: archiv MG

Fakulta výtvarných umění brněnské VUT navázala novou spolupráci s artotékou Moravské galerie v Brně. Artotéka, která nabízí veřejnosti příležitost k zapůjčení originálu uměleckého díla do soukromí vlastního bytu, do interiéru veřejné instituce či firemní kanceláře, bude kontinuálně rozšiřovat své řady o díla mladých studentek a studentů z FaVU.

Artotéka v Moravské galerii je neziskový projekt, který vznikl jako součást rozvíjených aktivit Centra nových strategií muzejní prezentace při Moravské galerii v Brně (CENS). Jeho základem je soubor uměleckých předmětů, které CENS získává od oslovených, převážně v Česku působících umělců. Artotéka, jež sdílí prostor s knihovnou Moravské galerie, byla založena v roce 2017 po vzoru zahraničních veřejných artoték a zastává tedy stejné cíle, které jsou vlastní půjčovnám v rakouském a německém prostředí.

 

Knihovna Moravské galerie v Brně | Zdroj: archiv MGKnihovna Moravské galerie v Brně | Zdroj: archiv MG

„Nejdůležitějším posláním je zprostředkovat umění široké veřejnosti a nabídnout možnost obklopit se originály uměleckých děl, podpora současných umělců prostřednictvím nákupu děl a současně propagace jejich tvorby a propojení umělců a všech zájemců o výtvarné umění během doprovodných programů,“ uvádí zakladatelka projektu a projektová manažerka Moravské galerie Táňa Šedová. Tuto nekomerční, neziskovou, veřejně prospěšnou aktivitu Moravská galerie dále rozšiřuje, a to nejen kvantitativně, ale nově také přímým propojením se začínajícími umělkyněmi a umělci z FaVU.

Artotéka Moravské galerie v Brně | Zdroj: archiv MGArtotéka Moravské galerie v Brně | Zdroj: archiv MG

„Spolupráce s FaVU byla vyloženě nabíledni: typově jsou si naše instituce velmi blízké a jsme ze stejného města. Rádi podpoříme mladé umělkyně a umělce v počátcích jejich profesionální kariéry,“ podotýká ředitel Moravské galerie Jan Press. Vybraná studentská díla se tak dostanou do společnosti děl již renomovaných umělců a umělkyň. Navíc se stávají součástí procesu, při kterém se široká veřejnost seznamuje se současným uměním. Studentky a studenti získají také propagaci ve formě medailonu s životopisem a odkazy na webu artotéky. 

Adam Žufníček, Skleník bez vchodu, 2020 | Zdroj: MG Adam Žufníček, Skleník bez vchodu, 2020 | Zdroj: MG

„Díla do artotéky budou z FaVU zařazována jednou ročně na základě otevřené výzvy. Výběr uměleckých děl provede komise složená z kurátorů Moravské galerie a pedagogů FaVU. V letošní první výzvě komise vybírala ze 74 děl jedenácti autorek a autorů,“ uvedla proděkanka FaVU pro umění a rozvoj Lenka Klodová. Do brněnské artotéky tak letos zamířily malby Adama Žufníčka, Lucie Lienerové a Anny Fiedlerové nebo textilní obrazy Alexandry Kopůnkové.

Tomáš Zelený, Dotyk, 2018 | Zdroj: MGTomáš Zelený, Dotyk, 2018 | Zdroj: MG

Komise vybrala také fotografie Poliny Davydenko, figurální 3D tisk Pavly Nikitiny i bronzovou sochu Tomáše Zeleného. 

Studentská díla budou v artotéce k dispozici po celou dobu studia autorek a autorů na FaVU. Zájemci si je mohou vypůjčit za podmínek, které stanoví výpůjční řád artotéky. Moravská galerie v rámci této aktivity zprostředkovává informace o zapůjčitelem vybraném umělci, jeho díle a uvádí práci do souvislostí s českou či evropskou uměleckou scénou.

Související

Kolébka talentů z Moravy. Představujeme naděje architektury, které studují na VUT v Brně
Interiér a architektura

Kolébka talentů z Moravy. Představujeme naděje architektury, které studují na VUT v Brně

Tereza Urban - 26. 2. 2021 - 9 min.

 Mladý a progresivní. Vážeme se k tradici, ale nebojíme se hledat i jiné cesty, říká děkan Fakulty architekury na brněnské VUT Jan Kristek
Interiér a architektura

Mladý a progresivní. Vážeme se k tradici, ale nebojíme se hledat i jiné cesty, říká děkan Fakulty architekury na brněnské VUT Jan Kristek

Nikol Galé - 21. 9. 2020 - 9 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení