Proč nám bude chybět Zorya. Legendární šperkařské duo oznámilo konec a český svět designu pláče

Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, foto: Jan Gombirik Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, foto: Jan Gombirik

Hvězda českého designu. Zrodila se před osmi lety, zářila celou dobu jasně a tenhle rok vyhasla. Designérské duo Zorya do světa vyslalo zprávu, že končí. Proč je to rána pro český design? Zamýšlí se šéfredaktorka Veronika Pařízková a vzpomínají osobnosti ze světa designu.

Zdeněk Vacek a Daniel Pošta vytvořili tandem v roce 2011. Pracovní a partnerský život se jim přirozeně prolnul a na svět vypouštěli jeden skvost za druhým. Už první produkt způsobil zaslouženou senzaci a na wish list si ho napsala snad každá žena v Praze. Náhrdelník VIRUS, se kterým v roce 2011 ovládli ceny Czech Grand Design, se od české šperkařské produkce v mnohém lišil. Byl tajuplný nejen vzhledem, ale i procesem vzniku.

Zorya zkrátka nikdy nesázela na tradiční techniky, ale od počátku hledala nové cesty a nebála se riskovat. Surové provazy, které nechali prorůst diamanty, vzbuzovaly a vzbuzují širokou škálu emocí - až na lhostejnost. A to byla právě hlavní deviza, kterou Zorya oplývala. Každý jejich produkt nebo prezentace dokázaly probudit v lidech city.

Náhrdelník z kolekce Virus, Zorya, zdroj: zorya.euNáhrdelník z kolekce Virus, Zorya, zdroj: zorya.eu

Může se zdát, že to není kdovíjaké kouzlo. Ale zkuste se zamyslet, které produkty si opravdu zapamatujete, které jen bezmyšlenkovitě zaregistrujete a které z paměti už jen tak nedostanete. V českém designérském prostředí si troufnu říct, že má třetí kategorie stále zástupců jen velmi málo. Zorya tam do té třetí, zásadní, ale 100% patří.

Náušnice z kolekce Baroque, Zorya, zdroj: zorya.euNáušnice z kolekce Baroque, Zorya, zdroj: zorya.eu

Zasloužila se o to nejen svým avantgardním sortimentem, ale také konceptuálním přístupem k tvorbě a prezentaci své práce obecně. Jejich instalace na Designbloku vždy patřily mezi špičku, vrchol, créme de la créme přehlídky. Měly nápad, přesah i dokonalé ztvárnění. Svatá trojice, kterou ne každý na festivalech designu vzývá. Zorya preciznímu představení své značky byla ale fanaticky oddaná. Stačí vzpomenout instalaci v Colloredo-Mansfeldském paláci, kde schovali šperky do písku nebo ukázali jak vypadá ozdoba, do které zakomponujete placentu.

Náušnice z kolekce Peony Silver, zdroj: zorya.euNáušnice z kolekce Peony Silver, zdroj: zorya.eu

Vrcholem pak byl loňský výstavní projekt v drážďanském Kunstgewerbemuseum nazvaný From Dust to Glitter. Rozvíjel koncept, který designéři využili ve své kolekci Virus, tedy princip prorůstání kamene do jiného materiálů. Chemické orgie přinesly výsledek a několikaramenný lustr, který rozsvítili v salónku Bergpalais pillnitzkého zámku, byl jedním slovem epochální!

Lustr, který Zorya vystavila v Německu. Foto: Karin ZadrickLustr, který Zorya vystavila v Německu. Foto: Karin Zadrick

Světobornou byla celá osmiletá dráha, kterou Zorya urazila. Zapsali se do historie českého designu jako progresivní, odvážné a nadčasové duo, které v tuto chvíli nemá žádné adekvátní následovníky. Tak moc byli výjimeční.

Anketa

1. Co pro vás znamená a znamenala Zorya?
2. Jaký je váš nejoblíbenější produkt z jejich dílny?  

Eva Eisler 

designérka a šperkařka

Eva Eisler, zdroj: archivEva Eisler, zdroj: archiv

1. Mládí a energie.

2. Krystalický lustr.

Helena Konigsmarková

ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze

Helena Konigsmarková, zdroj: vltava.rozhlas.czHelena Konigsmarková, zdroj: vltava.rozhlas.cz

1. Zorya byla takovým jistým zjevením na šperkařském nebi, nejenom kvůli svému jménu, první krystalické náhrdelníky mne fascinovaly svojí jednoduchostí, ale zároveň vnitřní sílou, nemluvě o váze… V další fázi jejich šperky začaly být subtilnější, hravější, nemohu nevzpomenout jejich dílnu na jednom Designbloku, kde si každý mohl z bedny „pokladů“ vybrat nějaký detail a sestavit svůj šperk, sám či s pomocí obou pánů, také ho nosím.

2. Určitě jsou to právě ty první krystalické „viry“ či „démoni“, takže Zorye takto mohu poděkovat i za dar do sbírek UPM…

Veronika Rukriegelová

manažerka CZECHDESIGN shopu

Veronika Rukriegelová, foto: Pavel SynekVeronika Rukriegelová, foto: Pavel Synek

1. Renomované šperkařské studio, které je jako jedno z mála českých známé i ve světě. A taky nositelné šperky s uměleckým přesahem.

2. Náušnice CUT z říčních perel, jednoduché a přitom zajímavé svým zpracováním. Pro okázalejší příležitosti pak šperky z kolekce Cocoon.

Viktorie Beldová

designérka šperků

Viktorie Beldová, zdroj: www.novinky.czViktorie Beldová, zdroj: www.novinky.cz

1. Přátelství, talent, krása, růst, konkurence, šperk, radost.

2. To bude trochu inside joke, ale určitě spona na pásek, co jsem dostala k 18.

Eva Růžičková

designérka šperků

Eva Růžičková, zdroj: fashionclash-festival.blogspot.comEva Růžičková, zdroj: fashionclash-festival.blogspot.com

1. První, co mi vyvstane, jsou moji dva dobří kamarádi Zdeněk a Dan. Profesně mi kolikrát pomohli a poradili, během studií na UMPRUM jsem pro ně v Zorye pracovala, než jsem se vrhla na vlastní tvorbu. Bylo pro mě cenné vidět chod firmy a jsem jim vděčná za hodně zkušeností. Patři jim můj velký dík!

2. Nahrdelnik Klasy (Kolekce Cocoon).

Související

Rozbít zažité konvence. Dvojice Eva Eisler a Peter Demek spolu poprvé vystavuje v Jurkovičkově vile
Kritika a teorie

Rozbít zažité konvence. Dvojice Eva Eisler a Peter Demek spolu poprvé vystavuje v Jurkovičkově vile

Nikol Galé - 4. 7. 2019 - 6 min.

Být hrdý na Čechy? Září pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Být hrdý na Čechy? Září pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 1. 10. 2018 - 4 min.

Zorya infikovala tereziánský lustr krystaly. Výsledek je nejistý, ale obdiv vzbuzuje už nyní
Móda a šperk

Zorya infikovala tereziánský lustr krystaly. Výsledek je nejistý, ale obdiv vzbuzuje už nyní

Diana Elfmarková - 22. 8. 2018 - 3 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024