Proč jezdit do Berlína, když máme Brno? Ulice města lákají na sambu, divadlo nebo pouliční gastronomii

Brasil fest | Zdroj: TIC Brno Brasil fest | Zdroj: TIC Brno

Prázdniny jsou v plném proudu a vy máte chuť nasytit postcovidovou vyprahlost kulturními zážitky? Letní Brno nabízí multižánrově smyslovou gastronomii, která vás nenechá déle hladovět. Vybrali jsme ty nejlepší akce tohoto léta.

V průběhu následujících měsíců se v jihomoravské metropoli potkáte s obrovskou dávkou muziky ve všech podobách. Brno je totiž členem sítě kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Čeká vás tak několik letních festivalů přímo v centru. Bude se vám z toho točit hlava? Ano! A to chcete zažít!

Město s necelými čtyřmi sty tisíci obyvatel, které je vlastně druhé největší město v České republice, je už odjakživa synonymem města progresivního hudebního myšlení. V centru, na asi dvou kilometrech čtverečních, si tak můžete střihnout divoké letní rytmy nebo klasické koncerty i DJ sety z tuzemské i zahraniční produkce, divadelní představení či happeningy přímo na ulici. Co každého letní kultury dychtivého jedince určitě potěší je fakt, že akce jsou mnohdy přístupné široké veřejnosti bez jakéhokoliv vstupného. Můžete tak doslova nečekaně „zavadit“ jen tak při procházce městem o některý z koncertů či festivalů a zažijete divokými vibracemi nabitou nebo naopak klidnou a pohodovou atmosféru, která nám všem v poslední době tak moc chyběla. V Brně na náměstí se tak můžete cítit jako na pořádném letním fesťáku nebo dovolené u moře, stačí z centra dění popojít o pár ulic dál a najít si ten správně zapadlý kout. Tady je to teď  prostě všude s prázdninovou atmosférou included.

Uprostřed - Židle pro Brno  | Zdroj: TIC BrnoUprostřed - Židle pro Brno | Zdroj: TIC Brno

Balet swing i kino ve vile

Bez ohledu na věk nebo kulturní vkus vás roztančí festival Uprostřed, který je v Brně už několikaletou tradicí. Od června do září oživí ulice, náměstí i zapadlé kouty města. Z koktejlu koncertů lokálních kapel, baletu, swingu, rock’n’rollu, funky, různých workshopů, divadelních představení, tančíren, sportovních a multimediálních akcí se budete cítit ještě dlouho příjemně naplněni. Zajděte do letního kina na zahradu brněnského klenotu moderní architektury - vily Tugendhat nebo třeba pořádně rozproudit krev na dance funk s prvky disca a s lehkým rockovým závanem na koncertě Funky chicken.

Brasil fest | Zdroj: TIC BrnoBrasil fest | Zdroj: TIC Brno

Jižanský temperament 

Láká-li vás pořádně elektrizující atmosféra plná divokých rytmů, nenechte ujít Brasil Fest Brno. Festival rozhýbe ulice města brazilskými rytmy a kulturou ve dnech 30.7. - 1.8. Zlatým hřebem je bezpochyby karnevalový průvod a koncert mezinárodní kapely Ayom z Brazílie, Angoly, Řecka a Itálie. Sami sebe popisují jako hudební námořníky cestující z Brazílie do Afriky a zaručeně vás strhnou svojí energií.

Maraton hudby - Nádvoří Staré radnice | Foto: Jan Caga | Zdroj: TIC BrnoMaraton hudby - Nádvoří Staré radnice | Foto: Jan Caga | Zdroj: TIC Brno

Čtyři srpnové dny nabité hudbou, cirkusem i divadlem

Největší letní hudební akcí je bezpochyby Maraton hudby Brno, pořádaný ve dnech 12.-15.8. Rock, pop, klasická hudba, world music, folk, folklor, jazz, swing, latino, busking a mnoho dalších akcí pořádně zahýbou Brnem.

My si nenecháme ujít Ondřeje Brzobohatého a Ondřeje Brouska s jejich proslulým večerem plným hudebních vtipů se dvěma klavíry. Z další hudby nevynecháme rumunskou dechovku s příměsí balkánských rytmů Fanfara Transilvania, hvězdu české alternativní scény Lenku Dusilovou s jejím novým albem roku ověnčeným letošní cenou Anděl nebo afro-americkou “královnu blues” z Filadelfie, žijící už dvacet let v České republice, Juwanu Jenkins.

Hodně se těšíme i na specialitu tohoto festivalu -  Bezuliční busking, což je projekt výtvarnice Kateřiny Šedé. Pouliční muzikanti, tzv. buskeři, totiž na festivalu nevystupují přímo na ulici, ale na jiných speciálních místech. Díky němu už po páté vidíte a uslyšíte řadu unikátních hudebníků, kteří vystoupí na nečekaných místech v centru Brna, aniž by byli ve fyzickém kontaktu s ulicí. Buskovat se totiž bude na balkonech, v autech, v kuchyni se špajzem, nebo třeba v garáži.

Novinkou letošního programu je scéna World Music. V rámci ní se v Brně představí špičky tohoto žánru, vokální kvinteto Kata z Faerských ostrovů, vlámské folkové uskupení Spilarcharismatický bosenský zpěvák Damir Imamović s jeho kapelou. Tohoto držitele vítězného ocenění „The best of Europe Award“ prestižního britského hudebního magazínu Songlines byste si neměli nechat ujít.

Společně s Maratonem hudby rozhýbe ulice města divadelní festival Na prknech, dlažbě i trávě, který ve stejném třídenním rozmezí nabídne hlavně divadelní představení, koncerty a workshopy pro děti i dospělé. My máme rádi novodobý cirkus, takže zajdeme na představení Cirk La Putyka - Kaleidoscope - ten je koncipován poprvé jako ryze venkovní představení souboru. Osm tanečníků, herců a akrobatů předvede své lety na trampolíně, závěsnou akrobacii nebo taneční choreografie.

Maraton hudby - Pokoje Kateřiny Šedé - koupelna | Foto: Jan Caga | Zdroj: TIC BrnoMaraton hudby - Pokoje Kateřiny Šedé - koupelna | Foto: Jan Caga | Zdroj: TIC Brno

Ještě nemáte dost?

Nevadí, v Brně se pořád něco děje … každý víkend jsou různé akce, doplněné menšími produkcemi v týdnu. Nenechte si ujít třeba Letní scénu Divadla Bolka Polívky v amfiteátru na Kraví hoře. Toužíte-li si užít něco více alternativního, ochutnejte menu připravené platformou BuranTeatr. Jejich outdoor stage nezávislé kultury Error 404#notfound  nabízí od začátku června do konce srpna nezávislé umění z Brna, Prahy, Olomouce a dalších regionů i ze zahraničí. Očekávejte divadlo, koncerty, letní plenérové workshopy, venkovní filmové projekce, výstavy i výtvarné instalace a taky hodně chill out zónu s barem v místech bývalého minigolfu. Zajímavá je také nabídka letní scény Industry, tedy brněnské nezávislé umělecké tvorby. V unikátním nedivadelním a industriálním prostoru Nové Zbrojovky si přes léto můžete užít Kino Art, divadlo nebo výstavy.

Uprostřed - Balet Národního divadla Brno | Foto: Jan Caga | Zdroj: TIC BrnoUprostřed - Balet Národního divadla Brno | Foto: Jan Caga | Zdroj: TIC Brno

Je libo ještě jeden hudební festival? Brno letos rozhýbe i popík. Na festivalu Pop messe ale běžnou produkci tuzemských rádií nečekejte. Hudební program primárně (ale nejen) zaměřený na mladou multižánrovou hudbu nabízí ojedinělý program s headlinery reprezentujícími světová jména z žánrů elektronické hudby a současného popu. V areálu bývalého fotbalového stadionu Za Lužánkami a Bobycentra to můžete naposlouchat ve dnech 23. – 24. 7. A prý se tenhle festival zaměří také na aktuální společenská témata jako jsou ekologie, udržitelný rozvoj a společnost. Tak to nás docela dost zajímá!

Na prknech, dlažbě i trávě | Foto: Jan Caga | Zdroj: TIC BrnoNa prknech, dlažbě i trávě | Foto: Jan Caga | Zdroj: TIC Brno

Po takovém nářezu to chce chill out

Už se cítíte tancem, hudbou a kulturou lehce zmoženi? Dejte si drink na jedné z mnoha letních zahrádek restaurací, v nichž ochutnáte téměř „celý svět“. Kvalitní gastronomie i výborné kavárny jsou v Brně už takřka tradicí a garantujeme vám, že na své si přijdou i vegetariáni či vegani. Potřebujete-li jen kratší pauzu, odpočinek zde nabízí i bohatý městský mobiliář, lehátka na náměstích a osvěžení pak u mlžítek nebo pítek. Střihněte si piknik v parku, dejte si drink a přisedněte si a popovídejte s někým z místních jen tak na obrubníku ... nebo prostě v klidu sledujte cvrkot v ulicích. Brno vám to dovolí nasávat plnými doušky.

Související

Brno slavnější než Manchester. Prohlídky honosných paláců připomínají časy, kdy moravská metropole bývala textilní centrum světa
Interiér a architektura

Brno slavnější než Manchester. Prohlídky honosných paláců připomínají časy, kdy moravská metropole bývala textilní centrum světa

Tereza Bíbová - 25. 6. 2021 - 8 min.

 Naše estetická měřítka byla od začátku evropská, ne lokální, říká ředitelka TIC BRNO. Jak pořádat vánoční trhy vkusně a s vtipem?
Ostatní

Naše estetická měřítka byla od začátku evropská, ne lokální, říká ředitelka TIC BRNO. Jak pořádat vánoční trhy vkusně a s vtipem?

Tereza Urban - 27. 11. 2020 - 14 min.

Dárky z Brna, které budete chtít doma. TIC BRNO nabízí moderní suvenýry od předních umělců a lokálních tvůrců
Produktový design

Dárky z Brna, které budete chtít doma. TIC BRNO nabízí moderní suvenýry od předních umělců a lokálních tvůrců

Magdaléna Rosůlková - 16. 11. 2020 - 7 min.

 Mladý a progresivní. Vážeme se k tradici, ale nebojíme se hledat i jiné cesty, říká děkan Fakulty architekury na brněnské VUT Jan Kristek
Interiér a architektura

Mladý a progresivní. Vážeme se k tradici, ale nebojíme se hledat i jiné cesty, říká děkan Fakulty architekury na brněnské VUT Jan Kristek

Nikol Galé - 21. 9. 2020 - 9 min.

Fenomén Brno. Moravská metropole se stala nejstylovějším městem republiky, co jí k tomu pomohlo?
Ostatní

Fenomén Brno. Moravská metropole se stala nejstylovějším městem republiky, co jí k tomu pomohlo?

Kateřina Tobišková - 2. 9. 2020 - 8 min.

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?
Interiér a architektura

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?

Ester Kyselková - 9. 5. 2018 - 9 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024