Pro Vasky do Písku. Jihočeské město hostí festival, který se snaží podpořit lokální prodejce designu a módy

vlevo: zakladatel značky Vasky Václav Staněk / vpravo: nový model, který se během Píseckého víkendu módy a designu také představí: Custom Vasky | Zdroj: Vasky vlevo: zakladatel značky Vasky Václav Staněk / vpravo: nový model, který se během Píseckého víkendu módy a designu také představí: Custom Vasky | Zdroj: Vasky

Na podzim se tradičně začínají rozbíhat nejrůznější festivaly a markety. Jinak tomu není ani u Píseckého víkendu módy a designu. Ten se snaží po období lockdownu, který byl často pro malé podnikatele a designéry devastující, pomáhat právě segmentu lokální módy a designu a po dlouhé pauze zase rozproudit cestovní ruch v tomto jihočeském městě. My vám přinášíme rozhovor s jedním z vystavovatelů a hlavních partnerů celé akce Václavem Staňkem, zakladatelem úspěšné obuvnické firmy Vasky.

Václava Staňka a Písecký víkend módy a spojuje touha podporovat domácí ekonomiku, lokální produkci a myšlenku ekologie a udržitelnosti. Přeji si, aby náš projekt pomohl v této těžké době co největšímu počtu designérů a českých značek. Chceme je představit veřejnosti nejen prostřednictvím samotného eventu, ale i skrze sociální sítě a také díky podpoře známých osobností, které se do PVMD zapojily. Prioritou je vytvořit akci s příjemnou atmosférou a skvělým programem, kterou si návštěvníci opravdu užijí,“ představuje hlavní myšlenku celé akce Veronika Poláková, majitelka pořádající Agentury Verona.

Víkend módy není doménou jen světových metropolí. Vydat se za ním můžete i do jižních Čech. | Zdroj: Písecký víkend módy a designuVíkend módy není doménou jen světových metropolí. Vydat se za ním můžete i do jižních Čech. | Zdroj: Písecký víkend módy a designu

Podpora místní ekonomiky

Proč jste se rozhodli jako hlavní partner podpořit Písecký víkend módy a designu?

VÁCLAV: Jedním z našich cílů je podporovat lokální módu. Lidem více a více záleží na tom, odkud daný produkt pochází a z čeho je vyroben. I ve Vaskách myslíme na to, aby zákazníky při nošení našich bot netlačilo svědomí. Jedná se o krásnou akci s ještě krásnější myšlenkou a nás těší, že můžeme být součástí.

Pohled do výroby modelu Custom Vasky | Zdroj: VaskyPohled do výroby modelu Custom Vasky | Zdroj: Vasky

Co dle vašeho názoru přináší tato akce lokálním obyvatelům? Proč stojí za to ji navštívit? 

VÁCLAV: Dle mého názoru je důležité lidem ukazovat, že lokální móda je kvalitní, stylová a v mnoha případech i dostupná. Vidím velké poslání v šíření této myšlenky, aby lidé do budoucna častěji upřednostňovali lokální značky před fast fashion. Písek je zároveň město s blízkým vztahem ke kultuře, a tak věřím, že lidé ocení možnost se zúčastnit bohatého programu, který festival nabízí.

Na jaké další vystavující se těšíte vy osobně?

VÁCLAV: Zaujala mě značka nanoSPACE, která je skvělým příkladem, že móda a technologie jdou dohromady, zvláště když jsou výsledkem udržitelné produkty. Využití alternativních materiálů je určitě budoucnost.

Obuvnická firma Vasky je hlavním partnerem Píseckého víkendu módy a designu. | Zdroj: VaskyObuvnická firma Vasky je hlavním partnerem Píseckého víkendu módy a designu. | Zdroj: Vasky

Tenisky na přání

Jaké produkty představíte během tohoto festivalu? Budou mezi nimi i nějaké novinky?

VÁCLAV: Bude se jednat hlavně o naše podzimní a zimní kolekce kožených bot, takže určitě nebudou chybět naše farmářky, tenisky nebo oblíbené Lydie. Rádi bychom představili i nový model dámských kotníkových bot, zároveň budou k vidění i naše první dětské tenisky. Představíme ale určitě i Custom Vasky, což jsou tenisky na přání, které si může každý navrhnout dle sebe společně s naším designérem Martinem Brnou.

Custom Vasky neboli boty na přání | Zdroj: VaskyCustom Vasky neboli boty na přání | Zdroj: Vasky

První dětské modely tenisek, které Vasky během Píseckého víkendu módy a designu také představí. | Zdroj: VaskyPrvní dětské modely tenisek, které Vasky během Píseckého víkendu módy a designu také představí. | Zdroj: Vasky

Lokálně a udržitelně

Zásadní hodnotou je pro vaši firmu udržitelnost a lokálnost. Proč se dle vašeho názoru vyplatí investovat do lokálních produktů? 

VÁCLAV: Důvodem je zejména právě zmíněná udržitelnost. U lokálních značek většinou víte, v čí ruce daný produkt vznikl a jaké materiály využívá. Je zde větší transparentnost. Každý pár Vasek projde rukama až dvanácti ševců a šiček, kteří navazují na obuvnickou tradici z dob Tomáše Bati a vyrábí boty na generacemi osvědčených strojích z baťovské dílny. Udržitelnost však není jediným důvodem pro podporu lokální výroby, je jím i podpora zaměstnanosti, domácí ekonomiky a celkové prosperity. Čeští designéři a umělci patří mezi světovou špičku a podpora mladých talentů a tradičních řemesel by měla být prioritou každého z nás.

Na čem v současné době pracujete? Chystáte nějaké novinky? 

VÁCLAV: Chystáme. Určitě brzy uvedeme zajímavé kolaborace a limitované kolekce, dále chceme rozšířit naše portfolio kožených doplňků a zároveň pracujeme na vývoji barefootů a bot z různých alternativních materiálů, například z veganské kůže.

Teny High caramel | Zdroj: VaskyTeny High caramel | Zdroj: Vasky

Můžeme vás vidět i na jiných festivalech designu a módy či jiných marketech?

VÁCLAV: Letos se objevíme i na Designbloku, v nejbližší době na Sustainability festivalu v Manifesto Marketu a pak například na Bratislavských módních dnech. Do budoucna se určitě chceme zapojit i do dalších akcí a projektů spojených s módou a udržitelností.

Pohled do výroby modelu Custom Vasky | Zdroj: VaskyPohled do výroby modelu Custom Vasky | Zdroj: Vasky

Písecký víkend módy a designu

Cílem Píseckého víkendu módy a designu, který proběhne 25. a 26. září 2021 v Divadle Fráni Šrámka a Palackého sadech v Písku, je přiblížit české značky, designéry a také regionální tvůrce širšímu publiku z řad veřejnosti a umožnit jim přístup k aktuální módní a designové scéně. Na návštěvníky čeká bohatý program a v rámci sobotní módní přehlídky se mohou těšit na přední české designéry, jako je Josefína Bakošová nebo Lay Sedláková, ale i mladé značky v čele s obuvnickou firmou Vasky, ručně šitou módu z Pošumaví ONE VILLAGE nebo mladou značku volnočasové módy Jamie Collection.

Související

Za módou a designem do Písku. Podzimní akce v ulicích města slibuje místní tvůrce i známá jména
Móda a šperk

Za módou a designem do Písku. Podzimní akce v ulicích města slibuje místní tvůrce i známá jména

Redakce Czechdesign - 5. 8. 2021 - 5 min.

Bez tenisek ani ránu. Regionální výrobci dokazují, že umí úspěšně soupeřit s mezinárodní konkurencí
Móda a šperk

Bez tenisek ani ránu. Regionální výrobci dokazují, že umí úspěšně soupeřit s mezinárodní konkurencí

Markéta Blažková - 12. 4. 2021 - 10 min.

Mistr republiky opustil ovál a pustil se do navrhování bot. Farmářky Vasky ctí region a obuvnickou tradici
Móda a šperk

Mistr republiky opustil ovál a pustil se do navrhování bot. Farmářky Vasky ctí region a obuvnickou tradici

Marie Pánková - 10. 9. 2018 - 4 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024