Kolekci SPEKTRUM představila značka Soolista na letošním Designbloku. Zakladatelka minimalistické značky designérka Zuzana Basterrech oslovila ke spolupráci Národní ústav pro autismus. Prvotní impulz k vytvoření kolekce přišel skrze její blízké okolí. „Jedna z mých nejbližších kamarádek má chlapečka s poruchou autistického spektra a problematika se mi tak stala blízkou,“ říká.
Deset modelů z kolekce odkazuje na oblasti a aspekty života, jejichž ovládnutí dává lidem s poruchami autistického spektra mnohem více práce než ostatním. Modely jako TOUCH (dotek), SOLITUDE (samota), SELFCONTROL (seberegulace) či ADAPTABILITY (přizpůsobivost) reprezentují lidskou diverzitu a upozorňují na šířku spektra našeho prožívání.
Modely LÁSKA a KOMUNIKACE z kolekce SPEKTRUM od značky Soolista | Zdroj: Michal Ureš
Kusy jsou přitom jedinečné tím, že se na každém objevuje jiný segment rozsáhlé autorské ilustrace. Autorkou pětimetrové textilie s názvem „Krajina duše a vesmír prožitků“ je Maria Makeeva, která také v intenzivní spolupráci se Soolistou a NAUTIS navrhla piktogramy na klíčovou složku kolekce – komunikační tričko.
Autorská textílie „Krajina duše a vesmír prožitků“ od Marie Makeevy | Zdroj: SOOLISTA
Tričko jako prostředek komunikace
Dětem s různými formami autismu dělá často potíž komunikace. „Jejich blízcí vyhledávají alternativní komunikační prostředek,“ říká Zuzana Basterrech. „Většinou jím bývá znaková řeč anebo komunikace formou komunikačních kartiček, na kterých jsou vyobrazeny piktogramy s činnostmi, které dítě potřebuje komunikovat nebo komunikuje rádo.“ A právě skrze piktogramy usnadňuje toto tričko rodičům a blízkým dětem s autismem pochopit potřeby dítěte.
Komunikační tričko, piktogramy od Marie Makeevy | Zdroj: Michal Ureš
Tvorba jedenácti motivů spojených do ilustrace dětského světa byla konzultována s NAUTIS. „Bylo zapotřebí navrhnout 11 specifických motivů, kde každý označuje nějakou potřebu dítěte, a sjednotit je všechny v jeden celek,“ popisuje autorka piktogramů. „Každý jednotlivý motiv musel být na první pohled maximálně srozumitelný pro dítě s velice specifickým vnímáním. Byl to oříšek.“ Národní ústav pro autismus návrhy ilustrace krajiny dětského světa Marie Makeevy se Zuzanou Basterrech konzultoval i základně testoval.
Přenesení piktogramů z komunikačních kartiček na tričko může navíc skrze dotek prohloubit blízkost a sounáležitost mezi dítětem s PAS a rodičem. „Právě absence fyzického a očního kontaktu je něčím, co rodičům s dětmi s poruchami autistického spektra často schází,“ uvádí Zuzana Basterrech.
Kolekce, která pomáhá
K tričku a modelům vytvořila značka Soolista navíc pět tanečně výrazových videí, kterými chce přiblížit problematiku diverzity. Průvodní texty k celému projektu, které přibližují vnímání lidí s poruchou autistického spektra, vytvářeli tvůrci s Cecílií Antůškovou za odborné konzultace Lenky Bittmannové z NAUTIS.
Výtěžek z kolekce navíc poputuje na navýšení kapacity rané péče dětem s autismem do 7 let věku. Národní ústav pro autismus poskytuje především terénní konzultace v rodinách s PAS, půjčování pomůcek, pobytové akce, vzdělávací aktivity pro rodiče i terapeutická podpora rodičů. Jak uvádí NAUTIS, „cílem včasné intervence je zmírnění negativního vlivu na psychický vývoj dítěte a jeho rodinu“.
Modely UPŘÍMNOST a VJEMOVÁ SENZITIVITA z kolekce SPEKTRUM od značky Soolista | Zdroj: Michal Ureš
Kolekce je k sehnání na e-shopu značky Soolista nebo v jejich showroomu na adrese Klimentská 3, na Praze 1.