Signal Festival dlouhodobě podporuje mladou generaci českých vizuálních umělců. Už třetím rokem proto pořádá společně s Pražskou plynárenskou soutěž Cena Neon. Vítězné dílo bude k vidění na jedenáctém ročníku Signal Festivalu od 12. do 15. 10. 2023.
Cena Neon je určena studentům a čerstvým absolventům uměleckých škol. Cílem výzvy je podpořit inovativní umělecké projekty zaměřené na současné digitální technologie, animaci, motion design nebo 3D animaci. Vítěz získá finanční podporu na vznik díla a možnost představit se široké veřejnosti na jedné z nejnavštěvovanějších kulturních akcí v České republice.
Komise ve složení umělec a hlavní kurátor Signal Festivalu Pavel Mrkus, umělkyně a pedagožka AVU Pavla Sceranková, kurátor Ondřej Horák a kurátor Signal Festivalu Daniel Burda ocenila kvalitu přihlášených projektů. „Projekty, které se letos do soutěže přihlásily, byly velmi různorodé a formálně odlišné. Myslím, že každý z nich by na festivalu hladce uspěl,“ říká programový koordinátor Signal Festivalu Daniel Burda.
Metamateriály a nanostruktury
Prvním letošním finalistou je absolvent Fakulty umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Karim Tarakji. Jeho projekt Red Shift zkoumá možnosti rozvoje nových technologií za použití metamateriálů a nanostruktur jako nosičů obrazových dat pro videoprojekce v oblasti vizuálního umění. Autoři vytvořili prototyp nano-projektoru, jenž pomocí laseru prosvětluje a promítá animovanou smyčku obrázků z nanostrukturní sítě. Výsledkem je laserový promítací stroj odkazující k počátkům kinematografie, kdy bylo pohyblivých obrázků jen málo a byly ukazovány jako zábavné kratochvíle pro zvědavé diváky.
Karim Tarakji pracuje převážně na vývoji nových médií a jejich vztahu k současné společnosti. Jeho hlavním cílem je zprostředkovat a poskytnout neobjevený úhel pohledu a možnosti, jak vnímat jednotlivé procesy a události. Základním motivem jeho práce je kontrast mezi každodenním životem a vědou, a to spolu s neustále se vyvíjející technologií.
Paměť místa ožívá
Dalším finalistou je Jan Slanina, který studuje na AVU v ateliéru Intermédia I pod vedením Mileny Dopitové. Mladý umělec má za sebou už celou řadu realizací z oblasti světelného designu i konceptuálních děl. Jeho práce nazvaná pechblende je uměleckým výzkumem paměti místa a věnuje se otrocké práci lidí v jáchymovských uranových dolech.
Instalace Jana Slaniny je uměleckým výzkumem paměti místa. | Zdroj: Jonáš Verešpej
Kritika uspěchané společnosti
Matěj Martinec představil videoesej o podstatě práce a motivace v opotřebovaném vesmíru bezejmenných trpících pracovníků. Dílo připravené kompletně v 3d softwaru je výbornou ukázkou profesionální a sofistikované práce, která jde ve svém sdělení na hranu. Jedná se o kritiku společnosti, jež hodnotí člověka jen podle kariérních úspěchů a neustálého sebepřekonávání.
Matěj Martinec se představil kritickou videoesejí. | Zdroj: Archiv autora
Také poněkud temná je vize komplexního herního prostředí, na kterém pracuje Filip Trubač. Jeho bakalářská práce na UJEP v Ústí nad Labem se odehrává ve fiktivním labyrintu poskládaném z útržků reality snímané 3D skenerem. Divák, který je odkázán k pozorování, prochází výpravnou cestou složitého systému chodeb a nachází střípky skutečnosti ve formě digitální reprodukce.
Filip Trubač zaujal porotu svou bakalářskou prací na UJEP v Ústí nad Labem. | Zdroj: Archiv autora
Motion design a hudba
Absolventská práce studenta Scholastiky Kamila Ansorge, který se věnuje primárně motion designu a grafice, se vrací k počátkům video artu a navazuje na jednoduché interaktivní projekce reagující na diváky. Dílo dotváří hudební atmosféru pražské kapely Island Mint, vzniká tak vizuální systém, který lze použít i pro živé ovládání.
Filip Trubač zaujal porotu svou bakalářskou prací na UJEP v Ústí nad Labem. | Zdroj: Archiv autora
Signal Festival a společnost Pražská plynárenská pořádají otevřenou výzvu Cena Neon od roku 2021. Vítězkou loňského ročníku se stala Julie Dítětová se svou diplomovou prací Programming Patterns, která nabízí vizuálně podmanivou databázi strojově vytvářených vzorů. V prvním roce zaujali porotu nejvíce studenti Technické univerzity v Liberci Vítězslav Plavec a Filip Zeman.
Nezmeškejte letošní Signal Festival a kupte si vstupenku do galerijní zóny. Vyberte si mezi vstupenkami Signal Plus a Signal VIP a užijte si Signal Festival do posledního bodu na festivalové mapě. Festival se uskuteční od 12. do 15. října v ulicích Prahy.